Týmy Formule 1 zvažují v rámci přechodu na úsporná opatření o odstranění zákazu aktivního zavěšení.
Poté, co se v Bahrajnu Strategická skupina F1 vyslovila proti rozpočtovým stropům, hledá alternativní způsoby, jak dostat utrácení po kontrolu.
Jedním z vyhodnocovaných návrhů je povolení aktivního zavěšení, které bylo v F1 zakázáno v roce 1993. Podle týmů by mohlo být z pohledu nákladů efektivnější, pokud by mohli k optimálnímu nastavení vozu používat aktivní systém místo současných složitých výlučně mechanických systémů.
K opětovnému využívání aktivního zavěšení by podle Autosportu mohlo dojít od roku 2017, kdy by monoposty mohly přejít i na 18" kola. Strategická skupina F1 momentálně vyhodnocuje více krátkodobých a dlouhodobých návrhů, které by mohly být v příštích letech zavedeny.
Jejich cílem je zjednodušit součástí vozů všude tam, kde dochází k nadměrnému utrácení. To se týká například palivových systémů, nárazových struktur, návrhů předních křídel, hydraulicky propojených předních a zadních zavěšení či složitých brzdových kanálků.
V budoucnosti by mohlo dojít ke změně večerky a doby, kdy je možné pracovat na vozech, a k dalšímu snižování počtu zaměstnanců týmů při závodech.
Dočkáme se v F1 návratu aktivního zavěšení, které bylo zakázáno před sezónou 1994 poté, co jej ovládl Williams? Týmy o tom vážně přemýšlejí (foto: Williams F1 Team)
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.