Ve středu pokračovaly druhým dnem testy v Bahrajnu. Opět byl nejrychlejší Mercedes, tentokrát pilotovaný vítězem nedělní velké ceny: Lewisem Hamiltonem.
Na suverénní Mercedes ani dnes nikdo neměl, Brit s vozem W05 zajel na experiment8ln9 směsi o 1,4 sekundy rychlejší než kdokoliv ze zbytku pole, navíc ujel i nejdelší vzdálenost - 118 kol v Bahrajnu představuje 638,6 km.
Katastrofální den prožili u Ferrari, když brzy ráno po 12 kolech objevili vadu na šasi a museli předčasně odjet. S vozem F14 T kroužil Alonso, používal ale šasi svého týmového kolegy Kimiho Räikkönena, který s ním minulý pátek během prvního tréninku na velkou cenu najel v zatáčce č. 4 prudce na obrubník a divoce poskočil.
"Náraz do obrubníku v prvním tréninku způsobil lokální poškození, které jsme o víkendu opravili, ale nyní je zřejmé, že došlo také k dalšímu poškození, které nebylo po zbytek víkendu vidět. Toto poškození se projevilo až dnes ráno. Přerušili jsme z bezpečnostních důvodů jízdy, abychom šasi opravili," uvedl mluvčí Scuderie.
Solidní výkon i počet kol předvedl Sergio Pérez s Force Indií, který překonal hranici 500 km. Z testovacích jezdců dnes dostali příležitost Giedo van der Garde u Sauberu a Felipe Nasr s Williamsem.
Oficiální výsledky druhého dne sezónních testů v Bahrajnu
Podprůměrný den prožil opět Lotus: Romain Grosjean byl nejpomalejší a s Lotusem E22 ujel jen 16 okruhů - opět kvůli problémům s pohonnou jednotkou. Francouz je večer označil "zkrátka za nepřijatelné."
"Doufali jsme v dobrý testovací den s programem založeným na aerodynamické práci. Žel jsme se od počátku trápili s pohonnou jednotkou, i když auto bylo schopné jezdit. Naštěstí jsme určitou práci na aerodynamice zvládli, takže jsme nějaká užitečná data nasbírali. Přesto toho ale nebylo tolik, kolik jsme chtěli. Nasbíraná data zanalyzujeme, abychom pomohli lépe porozumět vozu a před Čínou udělat pokroky," sděluje Grosjean.
"Pohonná jednotka dnes nefungovala řádně. Zvládli jsme toho ujet velmi mále, stihli jsme nějakou práci na mapování aerodynamiky, ale uprostřed odpolední části pohonná jednotka selhala úplně, což znamenalo konec dnešních jízd a konec dvou velmi špatných dní. Musíme se soustředit na příští závod a před Čínou tvrdě pracovat," popisuje zklamaný ředitel traťových činností Lotusu - Alan Permane.
Red Bull také narazil - dopolední programy mu zhatily potíže s elektroinstalací, proto odsunul plánovanou práci na mapování aerodynamiky na odpoledne.
"Nešlo o žádné výkonnostní jízdy, čistě jen testování. Nakonec jsme zvládli pár středně dlouhých výjezdů a provedli několik změn ve vyvážení, stejně jako včera. Takže nešlo ve skutečnost o den pro zápis do výsledkových listin, ale o den pro lidi v továrně a pro kluky za laptopy," prozradil Ricciardo.
McLaren dnes ujel jen 26 okruhu. Magnussen po mechanickém selhání skončil před obědem mimo trať po dobrém začátku a práci na korelaci aerodynamiky. Tým pak většinu času strávil následnou opravou šasi. Na posledních 30 min ještě dokázal mladého Dána vyslat zpět na trať.
Výhradně pro Pirelli dnes testoval Mercedes a Williams. Italský výrobce pneumatik přivezl osm nových konstrukcí a šest nových směsí (celkem 250 pneumatik) - část z nich včera zkoušel Caterham (v tabulce níže označeny jako experimentální). Týmy pro srovnání střídaly jízdu na těchto prototypech s letošními běžnými pneumatikami.
Přehled časů a použitých pneumatik během dvoudenního testu v Bahrajnu
Fotogalerii z dvoudenního testování v Bahrajnu najdete zde.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.