Úterý je prvním dnem testování v průběhu sezóny, v němž mohou týmy ladit nové vozy, pohonné jednotky a také si vyzkoušet mladé talenty.
Během sezóny nás čekají tři dvoudenní testy, poslední dvoudenní test bude následovat hned po skončení závěrečného dvojnásobně hodnoceného finále v Abú Zabí. Každý tým přitom musí jeden z těchto dnů zasvětit Pirelli a jeho potřebám.
Nejrychlejší byl v úterý na měkkých pneumatikách Nico Rosberg s Mercedesem, který zvládl i nejvíce kol: 121, což představuje vzdálenost více než dvou velkých cen. Nico Hülkenberg potvrdil druhým místem dobrou formu Force Indie, třetí pozice patří Fernandovi Alonsovi s Ferrari - oba ujeli 69 okruhů.
Solidní porci zvládl také čtvrtý Kevin Magnussen s McLarenem - 102 kol. Nejméně dat nasbíral opět trápící se Lotus, za jehož volantem se objevil Pastor Maldonado. Jeho počínání zastavily dvě poruchy související s pohonnou jednotkou.
Výsledky prvního dne testů v Bahrajnu
Dnes pro italského výrobce pneumatik testoval Caterham, ale kvůli technickým problémům po obědě už nevyjel. "Zvládl jsem dopoledne 63 kol a je samozřejmě škoda, že jsme toho odpoledne nemohli přidat více, obzvlášť proto, že jsem se ve voze cítil dobře a užíval si to. Skončili jsme před obědem kvůli úniku v hydraulickém systému," uvádí zklamaně testovací pilot Robin Frijns.
"To znamenalo, že kluci by museli odmontovat podlahu a převodovku a vzhledem k času potřebnému pro přestavbu auta jsme se rozhodli testování předčasně ukončit, abychom se připravili na druhý den.
Není toho moc, co bych mohl o dnešních pneumatikách říci, protože jde o vývojové sady a protože šlo o test Pirelli - my jsme proto nevěděli, na jakých směsích jezdíme. Zítra to převezme Marcus [Ericsson], půjde o náš poslední den na trati v Bahrajnu v tomto roce. Našim cílem je prožít bezproblémový den při vlastním testování, abychom mohli odjet s co největším množstvím informací," dodává Frijns.
Hlavně před výjezdem pořádně naleštit (foto: Team Caterham F1)
Na vozech se dnes často objevovala různá měřicí zařízení, týmy se věnovaly práci na korelaci, kontrolovaly výstupy z jízd s daty z aerodynamických tunelů a z CFD a porovnávaly pole proudění kolem vozů.
Fotogalerii z testování v Bahrajnu tento týden najdete zde.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.