BAHRAJN - 1. TRÉNINK; Nejrychlejší časy prvního tréninku předvedli znovu jezdci Mercedesu a potvrzují roli favoritů. Nico Rosberg na Lewise Hamiltona ztratil přes 2 desetiny, Fernandovi Alonsovi s Ferrari chyběla už skoro půl sekunda.
Do prvního tréninku v Bahrajnu letos poprvé zasáhli rezervní jezdci: Felipe Nasr místo Valtteriho Bottase u Williamsu, Robin Frijns místo Kamuje Kobajašiho u Caterhamu a Giedo van der Garde místo Estebana Gutiérreze u Sauberu.
Těsně před jeho začátkem opět selhal průtokoměr v Red Bullu Daniela Ricciarda, FIA proto týmu povolila přejít na záložní metodiku měření. Týmy brzy obešle s novou technickou směrnicí, která zakáže jakékoliv designové úpravy homologovaných čidel (psali jsme včera zde)
Na trati se jako první objevil Ericsson s Caterhamem a Vergne s Toro Rosso. Rosberg hned po výjezdu hlásí, že přišel o pohon a nemá moc výkonu, což pro lídra šampionátu není dobrou zprávou.
Bahrajn s častými akceleracemi z pomalých zatáček by měl zvýraznit výhodu pohonných jednotek Mercedes, důležitá je zde také stabilita při brzdění a dobře fungující elektronický systém brake by wire na zadní nápravě (více technický podrobností o okruhu v Šákhíru najdete zde).
Po 10 min měli všichni jezdci nainstalováno, pouze Lotusy si daly dva instalační okruhy. Magnussen si stěžoval na to, že mu vůz při brzdění zatáčí vlevo, že jsou levé přední brzdy teplejší než ty pravé a že je brzdový pedál příliš "dlouhý."
McLaren po krachu s čínskými sponzory stále nepředstavil titulárního sponzora a je možné, že už si počká až na Hondu, od které bude příští rok exkluzívně odebírat pohonné jednotky. V Bahrajnu bočnice zdobí nápis hlavního sponzora Velké ceny Bahrajnu - letecké společnosti Gulf Air. Své zbarvení musel kvůli zákazu alkoholu upravit Williams, Martini vystřídaly nápisy Racing.
Bočnice McLarenů v Bahrajnu zdobí logo Gulf Air (foto: McLaren Mercedes)
Po 17 min piloti začali předvádět měřená kola: Frijns (1:45,483), Nasr (1:41,311), Kvjat (1:39,453), Button (1:40,044), Räikkönen (1:39,403) Hülkenberg (1:38,632) a Rosberg (1:38,508 min). Po 30 min musí týmy vrátit jednu sadu pneumatik, která je letos speciálně určena pouze pro první půlhodinu úvodního tréninku.
Nejtěžší jezdec v poli - Adrian Sutil (75 kg) - si stěžoval před tréninkem na příliš nízký hmotnostní limit (max. 691 kg), proto do závodu nastupuje bez láhve s nápojem. Podle Felipeho Massy to však není tak jednoduché, jak to vykresluje.
"Když má tým těžký motor a těžké auto, pak je to na nich, aby to vyřešili. Já jsem lehký a jsem za to rád, ale kdybych bylo 10 kg těžší, pak bych ve svém voze s váhou žádné problémy neměl. Souvisí to tedy lepší práci, kterou který tým odvedl s vozem," uvádí Brazilec s odkazem na Sutila, jehož Sauber pohání "těžký" motor Ferrari.
Fernando Alonso také přiznal, že láhev v Malajsii nepoužil - trať přitom patří k fyzicky nejnáročnějším, jenže letos řízení vozů není tak náročné jako v minulosti. "V sobotu se mě zeptali: 'Chceš do vozu nainstalovat systém s pitím?' Řekl jsem: 'Ne, nechci.' Někdy se dokonce ani nepotím, tak jsem odjel závod v Malajsii bez nápojového systému. Už není zapotřebí."
Felipe Nasr s Williamsem FW36 s upravenými nápisy (foto: Williams F1 Team)
Toro Rosso přivezlo do Bahrajnu nové zadní křídlo pro střední přítlak, na první trénink ho dostal Vergne, zatímco Kvjat jezdí s podobným křídlem jako v Malajsii s vyšším přítlakem.
Po hodině vypadalo pořadí takto: 1. Hamilton (1:38,395), 2. Rosberg (1:38,508); 3. Hülkenberg (1:38,632), 4. Button (1:38,636), 5. Magnussen (1:38,949), 6. Kvjat (1:39,056), 7. Räikkönen (1:39,403), 8. Vettel (1:39,545), 9. Pérez (1:39,585) a 10. Vergne (1:39,862 min).
Ferrari se dopustilo zvláštní chyby, když Alonsa vyslalo na trať s pomíchanými pneumatikami: tři středně-tvrdé a jedna měkká vpředu. Španěl v boxové uličce zastavil a mechanici jej hned zatlačili zpět, aby svůj omyl napravili. Nálepkami (používají systém Velcro) si předtím tuto sadu pneumatik špatně označili.
Kimi Räikkönen vyráží na dráhu (foto: Scuderia Ferrari)
15 min před koncem se mu však podařilo zajet velmi rychlé kolo (1:37,953 min) a dostal se do čela o půl sekundy před oba Mercedesy. Ferrari do sezóny nevstoupilo nejlépe a v týmovém duelu za Alonsem jeho nový finský kolega zaostává.
Räikkönen na otázku, zda je Španěl jeho nejtěžším týmovým kolegou v kariéře, odpověděl: "Fakt nevím. Je to víceméně to, co jsem očekával, a samozřejmě se snažím usilovně vyřešit své vlastní věci a být s nimi spokojeny. Pokud budeme spokojeni, pak získáme výsledky, které chceme. Samozřejmě vidím časy na kolo a data, ale nejde o nic, co bych neočekával."
Počty ujetých kol
Osm min před koncem Alonsa překonává jak Rosberg (1:37,733), tak i Hamilton (1:37,502 min) - na Nica ztratil pouze v 8. zatáčce, kde jeho týmový kolega brzdil později, proto ji projel rychleji. Ke konci již duo Mercedesu nikdo nepřekonal, Španěl s Ferrari na rychlejší Stříbrný šíp ztratil 0,451 s.
Z nováčků si vedl nejlépe Nasr s Williamsem na 13. místě, van der Garde na Sutila ztratil čtvrt sekundy a Frijns u Caterhamu dokonce předčil Ericssona.
Maximální rychlosti: 1. Hülkenberg - 327,8 km/h; 2. Hamilton 323,3; 3. Nasr 323,1; 4. Rosberg - 322,7; 5. Pérez - 321,1; 6. Magnussen - 320,9; 7. Button - 320,6; 8. Massa - 320,1...... 20. Bianchi - 305,4; 21. Vettel - 303, 2; 22. Sutil - 302,5 km/h.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.