SEPANG - PŘEHLED SEKTORŮ A RYCHLOSTÍ; Ve druhém podniku letošní sezóny jsme se opět dočkali proměnlivých podmínek, které nám neumožňují vyvozovat bližší závěry o výkonností vozů. Přesto pro zajímavost přinášíme přehled nejrychlejších sektorů a maximálních dosahovaných rychlostí během kvalifikace na Velkou cenu Malajsie.
Na úvod si stručně připomeňme konfiguraci okruhů se všemi sektory. První je nejkratší a končí hned po úvodních vlásenkách za třetí zatáčkou, kterou projíždějí piloti na plno. Následuje druhý sektor s velmi rychlou 5. a 6. zatáčkou.
Za pomalou 11. prostřední úsek končí. Toto místo je zajímavé pro měření maximálních rychlostí, protože následuje hned za zatáčkou, proto toho hodně vypovídá o kvalitě aerodynamiky a přítlaku jednotlivých vozů.
Poslední úsek obsahuje náročné brzdění se stočenými koly do 14. zatáčky, poté přicházejí na řadu dvě kilometrové rovinky s dvěma DRS zónami. Více se o okruhu a jeho technických nárocích můžete dozvědět v tomto podrobném představení zde.
Mapa okruhu v Sepangu (zdroj: FIA)
Přes monzunový liják dnes v Sepangu zůstaly tepltoy vysoké, asfalt se po celou dobu udržoval mezi 27 - 30 °C. Přestože je velmi drsný, pneumatiky do deště i ty přechodné vykazovaly velmi nízké opotřebení. Podmínky se měnily, ty nejlepší byly na začátku kvalifikace, která byla téměř o hodinu posunuta.
Z přehledu jednotlivých časů v sektorech je patrné, že Mercedesy mají nad soupeři náskok, byť ho Rosberg nedokázal v poslední části patřičně využít. Dobrou jízdu předvedl Vettel, který nakonec skončil jen 55 tisícin za Hamiltonem, proto s ním odstartuje z první řady. V Q1 jako jediný dokázal poskládat své nejlepší sektory do jednoho kola.
Promrhaný potenciál je patrný u Williamsu, který po výborných výkonech v Austrálii s oběma vozy vypadl již v Q2. Podmínky se však měnily, nejlepší byly na počátku kvalifikace.
Nejrychlejší sektory (červeně) vs. skutečné časy (modře)
Z maximálních rychlostí je patrná kvalita motoru Mercedes: všechny jím poháněné vozy skončili v první osmičce, Ferrari a Renaulty na dlouhých rovinkách i v ovladatelnosti - což je za mokra klíčové - stále ztrácejí.
Red Bull vsadil za deště na maximální přítlak: Vettel byl na hlavní rovince až o 16,5 km/h pomalejší než Massa, byť kvůli dešti dnes nikdo nesměl používat DRS. Ricciardo skončil v tomto ohledu předposlední, oba však čas díky vyššímu přítlaku získávali v zatáčkách. Vůz RB10 je velmi silný a oplývá přítlakem.
Pokud bude zítra sucho, jeho ztráta na Mercedes by kvůli slabšímu motoru mohla být výraznější. Maximální rychlost by jim mohla scházet na rovinkách při předjíždění, byť to je v Sepangu poměrně snadné.
Podle Helmuta Marka své problémy s šasi již vyřešili, na vině je už pouze motor. V Malajsii jezdí s mapováním z Melbourne. "Momentálně máme deficit kolem 80 koní, s tím na špici být jednoduše nelze - viděli jsme to z maximálních rcyhlostí."
Maximální rychlosti (v km/h)
Jezdcům zůstalo pro závod dostatek hladkých pneumatik. Nejrychlejší by měla být strategie o třech zastávkách: začátek na středně-tvrdých pneumatikách, přezutí na středně-tvrdé v 15. kole, poté ve 29. a ve 43. kole z 56 přechod na tvrdou směs.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.