Technický delegát FIA Charlie Whiting dal dnes jasně najevo, co si myslí o snaze Red Bullu změnit způsob měření okamžitého průtoku nových pohonných jednotek. Podle něj jsou homologovaná čidla přesná a není důvod ke změně.
Red Bull byl v Austrálii potrestán diskvalifikací za překračování limitu průtoku 100 kg paliva za hodinu. Tým věří, že pokud dokáže nepřesnost měření oficiálního průtokoměru na základě vlastních měření, pravidla neporušil a druhé místo mu bude vráceno.
S tím ovšem Whiting nesouhlasí: "Článek 5.10 dává podle mě jasně najevo, že jediný způsob měření průtoku je možný pomocí homologovaného čidla. Jak víte, Gill je jediné čidlo, které FIA homologovala. Já v tom mám úplně jasno. Homologovaná čidla musí být namontována, jelikož přímo měří tlak, teplotu a průtok paliva do vstřikovacích trysek. Tyto signály musí být dodávány FIA k záznamu dat."
Oficiální průtokoměry podle FIA navíc nejsou tak nepřesné, jak vykresluje Red Bull. Fabrice Lom, který má u ní na starosti pohonná ústrojí, vysvětluje: "Akceptujeme přesnost s odchylkami plus nebo mínus 0,5 %. Mnoho čidel je lepších a postupně se zpřesňují, cílem je 0,25 %."
Hornerovy návrhyHorner navrhoval, aby se ve voze používalo více čidel, podobně jako u letadel. To se však Lomovi nelíbí: "Čidlo váží 300 gramů a zabírá místo v palivové nádrži. Už tak si kvůli tomu inženýři nahlas stěžovali. S dvěma čidly by byl jejich křik ještě silnější."
Ani další nápad Red Bullu - měřit průtok pouze v kvalifikaci a v závodech se spokojit pouze s omezením spotřeby ve výši 100 kg pro celý závod - se Lomovi nezamlouvá: "U těchto motorů můžete při neomezeném tlaku a průtoku dosahovat 1500 - 2000 koní.
Během závodu by to vedle k celé škále strategií, pokud bychom průtok neomezili. Někteří by se rozjeli jako hasiči a pak jeli pomalu a šetřili benzín. Jiní by to dělali opačně. Výsledkem by byly různé fáze závodu s obrovskými rozdíly v rychlostech. Bylo by to příliš nebezpečné."
Někteří přemýšleli o omezení plnícího tlaku, ani to však podle FIA není tou správnou cestou: "Omezení plnicího tlaku jako před 30 lety by bylo neefektivní, protože by bylo spáleno příliš mnoho paliva, aniž byste jeli rychleji. Elegantnější je omezit množství paliva. Automaticky to vede k efektivnějšímu motoru. Tento úkol se však zvládá mnohem náročněji než řízení tlaku přeplňování."
FIA je neoblomná: způsob měření průtoku se měnit nebude, čidla jsou přesná (foto: Gill Sensors)
FIA je neoblomnáPodle Whitinga čidla vydrží v provozu i 100 hodin, než se objeví potřeba je znovu skalibrovat. Do té doby je měření konzistentní: "Když čidlo poprvé použijete, tak hned víte, jestli je s ním něco v nepořádku. Proč, to je věc druhá."
"Nikdy se neobjevují pochybnosti - pokud pracuje správně, je přesné. To je to, k čemu jsme zatím dospěli. Někdy se něco zadrhne. Nevíte, jestli je už po něm, ale hned víte, že selhalo. A to je naprosto zřejmé," dodává Whiting.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.