AUSTRÁLIE - 2. TRÉNINK; Jasně nejrychlejší byly ve druhém tréninku v Melbourne vozy Mercedesu: Lewis Hamilton obsadil první příčku, Nico Rosberg se ztrátou jedné a půl desetiny druhou. Katastrofálně se vyvíjí víkend pro Lotus: Pastor Maldonado vůbec nevyjel, Romain Grosjean své auto rozbil.
Sutil byl odpoledne v Austrálii prvním, kdo vyrazil na dráhu i kdo po 4 min zajel první měřené kolo - 1:38,055. Stěžoval si však na velkou nedotáčivost svého Sauberu ve vyšších rychlostech. "Také výkon na rovinkách není moc dobrý a přišel jsem ke konci o bezprodlevové řazení," hlásil Adrian.
Máme potvrzeno, že Hamilton dopoledne zastavil kvůli "kalibračnímu problému čidla." V úvodu ujel několik kol s novým předním křídlem.
Po 18 min probrzdil v první zatáčce okruhu Vettel a musel zvolit únikovou cestu přes trávu. Jeho bočnice obsahovaly zvláštní "vybouleninu" ve spodní části u podlahy v místě, kde mechanici během testů vyřezali ručně otvor. Trápil se i Räikkönen se svým Ferrari na výjezdu z boxů, jeho týmový kolega je musel objet. Kimi nemohl zařadit první rychlostní stupeň a inženýr mu odpověděl, aby vypnul auto.
Lotus zaznamenal problém na ERS systému Maldonada, Grosjean zatím kroužil po Albert Parku. Po hodině předvedl velmi rychlé kolo Rosberg - 1:30,597 na měkkých pneumatikách, na druhé místo se krátce nato dostal Bottas - 1:30,920 min. Po 20 min svého týmového kolegu přeskočil Hamilton - 1:29,625.
Lotus s technickými problémy bojoval i ve druhém tréninku (foto: Lotus F1 Team)
Caterhamy se vrátili k černé barvě křídel, na jeho bočnicích ale přibylo více podkladové bílé barvy pod názvem týmu. S novým zbarvením nastoupil také McLaren - na bočnicích je více černé barvy a nápis Mobil 1, čímž se svým technologickým partnerem oslavují 20 let úspěšné spolupráce.
Stáj z Wokingu začala předsezónní testy velmi dobře, v Bahrajnu se ale propadla a stále jezdila v podstatě v původní konfiguraci z prezentace. Button v Austrálii uvedl: "Máme tady nějaké nové díly, tak uvidíme. Nevím, jak na tom jsme, tento okruh se od Bahrajnu velmi liší. Myslím, že Mercedes a Williams tady budou velmi rychlí, ale netuším, jak velké budou odstupy ostatních týmů."
Nováček Kvjat si stěžuje na náročné procedury. "To není možné takto zahřívat pneumatiky, dělám tolik věcí," hulákal svému inženýrovi do rádia.
Mercedesy jsou při brzdění do poslední 16. zatáčky stabilnější, Hamilton s Rosberem si užívají lepší ovladatelnost motoru. S důvěrou poté sešlapují plyn Naopak u Renaultu s výše položeným zvukem je výjezd méně čistý - piloti se trápí s tím, aby udrželi zadní část pod kontrolou. Vozy s motory Mercedes jsou na rovinkách navíc o pár km/h rychlejší.
Valtteri Bottas po přezutí na tvrdší sadu pneumatik (foto: Williams F1 Team)
Ke konci se týmy zaměřili na přípravy na závod a jízdy s plnou nádrží, Maldonado se s Lotusem ale kvůli problémům s elektroinstalací neukázal, podobně jako Kobajaši s Caterhamem (oba zákazníky Renaultu).
Pět minut před koncem dostal smyk Hülkenberg a skončil ve štěrku v zatáčce č. 8, totéž se přihodilo o pár sekund později i Grosjeanovi v zatáčce č. 6, navíc přitom rozbil zadní část svého Lotusu. První trénink přitom prostál kvůli úniku oleje z převodovky.
Počty ujetých kol ve 2. tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Na čele Mercedesy proto již nikdo nepřekonal, nejblíže jim byl Alonso s Vettelem a Buttonem. Ferrari, McLaren, Williams a překvapivě i Red Bull zřejmě budou bojovat o umístění za Stříbrnými šípy.
Maximální rychlosti: 1. Bottas - 317,8 km/h; 2. Magnussen - 316,9; 3. Hülkenberg - 316,8; 4. Pérez - 315,5; 5. Rosberg - 315,2; 6. Massa - 315,2; 7. Alonso - 315,1; 8. Räikkönen - 314,8; 9. Hamilton - 311,8; 10. Button - 310,7; 11. Vettel - 310,5; 12. Ricciardo - 310,4; 13. Vergne - 309,1 ... 19. Chilton - 298,8; 20. Ericsson - 169,3.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Přehled nejrychlejších sektorů, jejich součtu a skutečných časů (modře)
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.