Niki Lauda a Helmut Marko se nemohou shodnout na pravidle, dle kterého se budou v posledním závodu sezony předávat dvojité body.
Formule 1 se letos posouvá do nových vod nejen po technické stránce (nové pohonné jednotky), ale i po taktické (velké omezení spotřeby paliva) a také po stránce bodovacích systému. 23. listopadu se totiž budou na finálovém závodu roku v pohádkovém Abú Zabí rozdávat dvojité porce bodů. Toto pravidlo má garantovat napětí až do konce sezony, doposud se spíše postaralo o četné diskuze. A co teprve, kdyby byly bývaly schváleny dvojité body z posledních tří závodů roku.
Tento plán byl v rámci posledních testů v Bahrajnu minulý týden ale zamítnut a zůstalo se tedy pouze u jediného závodu s dvojitými body. Pro mnoho zúčastněných a fanoušků je to i tak dost špatné. "Čtvrté místo z Abú Zabí tak bude najednou znamenat skoro stejně jako vítězství z Monaka," vyjádřil zkraje roku svoji nelibost Adrian Newey z Red Bullu. Od té doby se ale pohled na věc v táboru mistrů světa zřejmě změnil.
"Nebyl to žádný fraškovitý návrh. Když už dvojité body, tak na posledních třech závodech," řekl pro Servus TV motorsportovní šéf Red Bullu, Helmut Marko. Toto tvrzení může být logické, kdybychom se na situaci podívali z pohledu toho, že se Red Bull bude zřejmě zkraje sezony trápit, a šanci na dobrá umístění bude mít spíše ke konci sezony. "Všichni s tím souhlasili a teď po testech, kde se změnily určité priority, je Mercedes náhle proti. Teď jsme najednou byli ohněm a plamenem dvojitých bodů v posledních třech závodech."
Kdo má pravdu dle vás? Tentokrát si totiž Helmut Marko...(foto: Red Bull Racing)
"Zase na to nadává," kontruje poradce Mercedesu, Niki Lauda, jehož tým jde do nové sezony zřejmě velmi dobře připraven. "Jako vedoucí motorsportu nápadu, že v posledních závodech budeme hrát poker a najednou rozdávat dvojité body, nerozumím. Protože když budete mít v posledním závodě defekt, tak to může rozhodnout MS, protože se tam budou dávat dvojité body. To je absolutně nelogické. Ecclestone na tom trvá, protože řekl, že potřebuje televizní diváky až do konce. Ti mu odešli, protože pan doktor byl tak úspěšný a Sebastian byl tak brzy mistrem.
Tak vznikl tento nápad. Věci se pak od Bernieho rozšířily a chtěl mít najednou místo jednoho závodu s dvojnásobnými body tři. To jsme mu řekli: Když tu možnost defektu rozdělíš z jednoho závodu na Silverstone, Spa a Abú Zabí, tak můžeme diskutovat o tom, že je riziko minimalizováno. To by ale znamenalo, že by se jednalo o poslední tři závody, což je samozřejmě v základu špatné, protože by ten poker byl ještě větší. Proto se to pak nechalo tak, jak to bylo odhlasováno již dříve - tedy jeden závod. Což je podle mě také špatné," dodává trojnásobný mistr světa.
...a Niki Lauda do noty zrovna nepadli(foto: Daimler AG)
"Jeden závod - na čemž se všichni jednomyslně shodli - je špatný. Ale abychom zredukovali tento casino faktor, tak jsme pak řekli, že to uděláme v posledních třech závodech, protože pak je to více rozdělené," oponuje Helmut Marko. "A pak odněkud přišel tento nápad se Spa a Silverstone. Pak by to bylo nespravedlive pro všechny závody, protože by najednou uprostřed sezony měl jeden závod úplně jinou důležitost, i když by se jednalo o úplně stejnou akci."
"A na konci?" ptá se Lauda svého krana. "To je díky televizní sledovanosti," zní odpověď Marka. Tento duel dvou Rakušanů tak ukazuje, že zástupci týmů mohli být při rozhodování ovlivněni aktuální formou svých stájí. "Helmut chce dohánět, protože na začátku nic nedokáží. A tak navrhuji: Necháme to tak, jak to je." Zakončil Niki Lauda.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.