Odborný poradce Red Bullu Helmut Marko ukazuje prstem na Renault jako na hlavní zdroj letošních potíží svého týmu, který v předsezónních testech častěji stál, než jezdil, a za soupeři viditelně zaostával.
V rozhovoru televizní stanice ServusTV si jej Niki Lauda z Mercedesu dobíral: "Kdo dřív začne, ten dřív skončí." Marko ale vinu svedl na Renault: "Dokážeš to říci Francouzům? Motor pochází, jak dobře víš, od Renaultu. A zpráva musí dorazit také tam. A tam zdánlivě nic nedošlo."
"Renault ve srovnání s Ferrari a Mercedesem zkoušel motor na dynamometru pouze bez převodovky. S převodovkou přicházejí teplotní problémy, vibrace. Až dali dohromady celý komplet, začali se setkávat s problémy - proto si do té doby mysleli, že jejich pohonná jednotka funguje," prozrazuje Marko.
Zpožděný nástup turba znemožňuje plynulý průjezd zatáček, problém je softwarový"Potýkáme se se zpožděním turba. Nejprve šlápnete na plyn, ale výkon se nedostavuje. A potom najednou přijde, kola se protáčejí a vůz se smýká, ztrácíte rychlost, ale také otáčky, protože musíte opět ubrat plyn.
V našem případě to jednoduše není možné projet zatáčky plynule a zajíždět konstantní časy na kolo. Dát to všechno dohromady vyžaduje čas. A pokud jde o tento čas, jsme žel pozadu," naříká Marko.
Helmut Marko (vlevo) se Sebastianem Vettelem (foto: Red Bull Racing)
28. února navíc došlo k homologaci současných pohonných jednotek a zmražení vývoje, jehož primárním cílem je zvyšování výkonnosti. Znamená to, že Red Bull tuto sezónu může zabalit a Renault nedožene?
"V současné době s Renaultem pracujeme společně ve dne v noci na testovacích stolicích, takže doufáme, že se do Melbourne sehrajeme. V první řadě se jedná o softwarové záležitosti, které musíme zprovoznit," odpovídá odborný poradce Red Bullu.
Kromě toho, že podle něj jde pouze o softwarové potíže, motory mohou být stále vylepšovány v zájmu spolehlivosti či snižování nákladů. Plánem je "získat data ze testování Renaultu, která zdánlivě poukazují také na problém s korelací. To, co ukazuje zkušební prostředí Renaultu, neodpovídá tomu, co zažíváme v reálu."
Renault týmům nedodal potřebná data"Myslím, že Renault něco podcenil... V Jerezu týmy poprvé obdržely kompletní pohonné jednotky, a když k turbodmychadlu přidáte výfukové potrubí, pak teplota stoupá k tisíci stupňům. To u nás vedlo k teplotním problémům, vedlo to k požárům, ale také k jiným věcem. Bylo to dáno tím, že jsme od Renaultu nedostali žádná data: jak horké to bude, jaký průtok vzduchu bude zapotřebí," stěžuje si Marko.
To však nebude tak docela pravda. Jednak by někdo těžko mohl navrhnout vůz bez těchto potřebných údajů od výrobce motorů, a za druhé máme od jiných zákazníků Renaultu potvrzeno, že tato data dostali.
Podle Marka vše vyústilo v další potíže: "Pokud máte problém s kinetickou energií, pak to ovlivňuje baterie, jsou přebíjené či nedobíjené. Vede to ke zkratu a auto zase stojí. Ostatní výrobci motorů měli také problémy, ale čtyři týmy Renaultu ujeli čtvrtinu kilometrů, které zvládly týmy Mercedesu - a to přece mluví za vše."
Red Bull se na prahu nové sezóny potýká kvůli motorům s velkými problémy, podaří se mu letos vyhrát alespoň jeden závod? (foto: Red Bull Racing)
Mercedes má oproti Red Bullu i ostatním zákaznickým týmům velkou výhodu v tom, že si pohonné jednotky i auta staví sám, což je rozdíl, který lze pozorovat také u Ferrari a jeho odběratelů. Upozornil na to také Lauda - lidé společně pracují, komunikují, mluví jedním jazykem a rychleji řeší problémy.
Brzy zpět na čele?Red Bull však s jeho zdroji není radno podceňovat - vzpamatovat se může velmi rychle. A auto v základu nemají špatné. "Myslím, že máme dobrý vůz. V zatáčkách je měřítkem a v rychlých zatáčkách bylo naše auto opět nejrychlejší. Ale potřebujete motor, který funguje. Opět musíme přečkat tuto prvotní fázi, a pak se budeme postupně propracovávat do čela," dodává Marko.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.