V závodech se může stát, že v určitých fázích nebude udávat tempo nejrychlejší auto, ale rozhodující bude spotřeba paliva. Právě ona bude jezdcům diktovat styl jízdy, na boxové zídce bude rozhodovat o strategii a u inženýrů o nastavení auta a motoru.
Všichni během testů chválí Mercedes, který jezdí nejrychleji a nejspolehlivěji. Jenže znamená to, že jsou vozy s motory ze Stuttgartu opravdu favority? Pokud jde o spolehlivost, pak jednoznačně. Také o pole position si to s největší pravděpodobností rozdají v Melbourne Lewis Hamilton a Nico Rosberg. V neděli pak ale bude během 58 kol hrát hlavní roli spotřeba.
Auta budou na start nastupovat ne již se 150 kilogramy, ale se 100. Přestože budou výrazně lehčí, tak se dá čekat, že kola budou pomalejší. Něco málo nám může napovědět závodní simulace Nica Rosberga. Časy se pohybovaly mezi 1:39 a 1:42 min. V simulaci kvalifikace zajel 1:33,2 min.
Ferrari a Renault ještě simulaci závodu nezvládliProblémem je, že simulaci závodu zatím zvládly jenom týmy Mercedes, Williams a McLaren. O týmech Renaultu a Ferrari nevíme vůbec nic. Proslýchá se, že všichni tři výrobci mají připravené rozdílné způsoby, jak ušetřit palivo. Třeba Ferrari by mělo při potřebě během brždění motor vypínat a také způsob akcelerace by měl probíhat zcela odlišně od systému Mercedesu. U Renaultu by mělo jít o zcela jiný systém.
Další triky na šetření palivaVelkou roli by měli hrát také jezdci. Valtteri Bottas po dnešním nácviku závodu prohlásil, že se během něj naučil spoustu nových triků na šetření paliva. Težko si představit co se pod tím může skrývat - snad jít dříve z plynu, dříve řadit vyšší stupně a zatáčky projíždět na vyšší stupeň. Nic konkrétního Fin samozřejmě neprozradil. Jezdcům se naskýtá velký prostor pro vlastní vývoj.
Pat Symonds, technický ředitel Williamsu, srovnává: "Vzpomínáte ještě, jak měl Michael Schumacher v roce 1995 v Barceloně k dispozici jenom pátý rychlostní stupeň? Trvalo to pár kol, pak tomu přizpůsobil jezdecký styl tak, že nakonec skoro nebyl pomalejší než předtím. To stejné jsme teď zažili s Valtterim při závodní simulaci. Jezdci se dokáží přizpůsobit novým podmínkám velmi rychle."
Stáří nebo mládíOtázkou je, kdo to zvládne líp - staří nebo mladí? Podle Kevina Magnussena by měli být ve výhodě mladíci, protože mají menší zkušenosti se starou Formulí 1, a tak by pro ně mělo být snažší vytvořit si nové návyky. Dán přirovnal situaci k tomu, že si mladý člověk rychleji zvykne na moderní počítače než starší člověk. Nico Rosberg mu dává za pravdu: "Auto musí projít přes hlavu. Všechno je nové. Proto nemá smysl srovnávat se starým."
Zvykl z minulosti nic nepřínáší. Tehdy prostě stačilo přenastavit mapování motoru a bylo po problémech: "Pokud to uděláte teď, vystavujete se riziku poškození motoru. Nové turbomotory budou pořád na limitu. Když dojde k nekontrolovanému zničení motoru, bude to nebezpečné," varuje Symonds.
Pomalejší strategie nakonec rychlejšíTaké strategie se hodně změní. Spotřeba paliva bude udávat závodní tempo více než opotřební gum nebo čistá rychlost. Více už Pat: "V Bahrajnu jsme odjeli dvouzastávkový závod. Na papíře byly tři zastávky rychlejší variantou. Dříve bychom tedy zvolili tuto variantu, teď ale musíme řešit otázku: Rychlejší znamená větší spotřebu. Proto byla s ohledem na podmínky, kdy máme k dispozici jen 100 kilogramů paliva na celý závod, lepší dvouzastávková strategie."
Pro všechny inženýry přicházejí nové časy. Force India, McLaren a Williams mají sice stejný motor jako tým Mercedesu, avšak to ještě nemusí znamenat stejnou spotřebu. Rozhodující veličinou je aerodynamická efektivnost vozu. Ideální je co nejmejší odpor, aby tak motor neměl moc velkou spotřebu. Pokud by tedy zákazníci Mercedesu přišli s lepším poměrem, pak by v kvalifikaci ztráceli, avšak v závodu by se situace mohla otočit.
Max Verstappen vysvětlil, proč na Nürburgringu testoval Ferrari GT3 pod přezdívkou „Franz Hermann“ a že překonání traťového rekordu nebylo jeho cílem. Šlo mu hlavně o zážitek a vyzkoušení vozu na legendární trati.
Lewis Hamilton čelí po přestupu z Mercedesu do Ferrari náročným výzvám jak technickým, tak psychologickým. Změna týmu, která měla znamenat novou kapitolu, se ukázala být mnohem složitější, než se očekávalo.
FIA ustoupila kritice jezdců a upravila pravidla pro trestání nevhodného chování, když snížila vysoké pokuty o polovinu. Tvrdé postihy tak nově nebudou hrozit za emotivní výlevy během závodu, ale zůstanou zachovány například za urážky oficiálních osob.
Charles Leclerc kvůli zdravotním potížím vynechá media day před Velkou cenou Emilia Romagna v Imole, ale Ferrari očekává jeho návrat do vozu v pátek. Tým zároveň přiveze první technické upgrady a doufá v lepší výsledky.
Lewis Hamilton je bezesporu jednou z nejvlivnějších osobností ve světě Formule 1, což potvrzuje i jeho nejnovější lukrativní smlouva s velkým sponzorem. Tento obchod ukazuje, jak silná a ceněná je jeho jméno nejen na trati, ale i mimo ni.
Franco Colapinto nastupuje do formule 1 uprostřed sezony a má pět závodů, včetně víkendové GP v Imole, aby si u týmu Alpine vybojoval trvalé místo. I přes smíšené výsledky v roce 2024 musí podat maximální výkon, jinak mu hrozí návrat na lavičku náhradníků.
McLaren patří mezi týmy, které na nadcházející Velkou cenu Emilia Romagna v Imole plánují představit výrazné technické vylepšení svých vozů. Tyto upgrady by měly pomoci týmu udržet tempo v aktuálně vyrovnaném poli a posílit jejich šance v pokračující sezoně.
Frederic Vasseur varuje, že plánované zpřísnění pravidel ohledně takzvaných flexibilních křídel může zásadně ovlivnit pořadí na čele F1. Podle šéfa Ferrari jde o citlivou oblast, kde někteří soupeři balancují na hraně legality, a změna by mohla odhalit dosud skryté rozdíly.
Ford zůstává pevně oddaný Formuli 1 i partnerství s Red Bullem, a to i v případě, že Max Verstappen po roce 2025 tým opustí. Podle šéfa Ford Performance Marka Rushbrooka je jejich spolupráce strategickým krokem s dlouhodobou vizí, nezávislým na jednotlivých jezdcích.
Lewis Hamilton se po těžkém adaptačním období ve Ferrari postupně zlepšuje a zkracuje rozdíl vůči Charlesi Leclercovi. Jeho cílem ale není jen porazit týmového kolegu, ale vyhrávat závody. Tifosi ho nadále podporují.
Adrian Newey přirovnal pravidla pro sezonu 2026 k technické revoluci z roku 2022. Podle něj nabízejí víc prostoru pro inovace, než se původně zdálo.
Charles Leclerc je spokojený se směrem nastavení SF-25, který odpovídá jeho stylu, ale stále hledá úpravy pro lepší zvládnutí chování letošního monopostu.