Společnost Akebono Brake Industry Co., Ltd. vyrábějící brzdové systémy se dohodla na širší spolupráci se závodním týmem McLaren Mercedes.
Od sezóny 2014 byl Akebono udělen statut "technologického partnera" McLarenu. Na starosti bude mít design a integraci nového brzdného systému, který má odpovídat posledním změnám technických pravidel v F1.
Od letošní sezóny budou vozy F1 poháněn nové pohonné jednotky, které se skládají z 1,6litrového V6 turbomotoru a zcela nového systému pro rekuperaci kinetické energie (ERS). Vozy díky němu budou moci získávat až 2 MJ energie na kolo místo loňských 400 kJ, což má významný dopad na brzdový systém na zadní nápravě.
Tým inženýrů a specialistů vytvořený v rámci společnosti Akebono vytvořil elektronický "brake-by-wire" řídicí systém, který má pomáhat s brzděním na zadních kol, aniž by si jezdec musel neustále měnit rozložení brzdného účinku. Systém není aktivní jezdeckou pomůckou, pouze sleduje sběr energie a mění brzdný účinek tak, aby jezdec mohl mít po celou dobu konstantní cítění brzdového pedálu (nelze jej tedy využít jako ABS).
Navíc bude Akebono dodávat závodní třmeny a brzdové destičky pro úspěšný silniční vůz McLaren 12C GT3 a sportovní vůz nové generace - McLaren P1.
S McLarenem spolupracuje již od roku 2007: zúčastnil se 129 velkých cen, zažil 34 vítězství (26% závodů) a 30 pole position (každý pátý závod), přičemž piloti dojeli na bodovaných pozicích 188 krát (3 závody ze 4 na bodech).
Jenson Button (vlevo) a Kevin Magnussen s brzdovými třmeny Akebono (foto: McLaren Mercedes)
Provozní ředitel McLarenu Jonathan Neale uvádí: "Akebono je odhodlaným a neoblomným spojencem týmu od roku 2007 a neustále inovuje svou nabídku produktu, nejen kvůli letošním novým pravidlům, která významně zvyšují množství rekuperované energie při brzdění. Celý nový elektronický brzdný systém Akebono bude naší cennou technickou výhodou.
Status 'Technologického partnera' není brán u McLarenu na lehkou váhu. Jde o známku technické znamenitosti a výkonnosti produktů, což si Akebono zaslouží - nyní dodává brzdové systémy na zakázku pro všechny závodní vozy McLarenu ve Formuli 1 a v GT a je OEM partnerem pro úctu vzbuzující McLaren P1."
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.