Včera se v Ženevě uskutečnilo jednání Strategické skupiny Formule 1. Kritizované dvojnásobné množství bodů, které se mají udělovat v posledním závodě, však v pravidlech zůstávají.
S udělováním dvojnásobku bodů v závěru sezóny přišel loni Bernie Ecclestone, aby se protáhl případný boj o titul a udržel sledovanost Formule 1. Týmy se o tom včera při jednání s FOM a s FIA krátce zmínily, nepokusily se však o zrušení této novinky.
Jeden z nejmenovaných šéfů týmů pro BBC uvedl, že "většina účastníků by souhlasila s jejím zrušením," protože Ecclestone a FIA podle něj "zcela podcenili očekávanou negativní reakci veřejnosti." Nikdo se však nepokusil o výraznější odpor, protože se nechtějí dostat do sporu s Ecclestonem.
Hlavním účelem bylo nicméně prodiskutovat zavedení rozpočtových stropů od roku 2015, v čemž dosáhli určitých pokroků, s FIA a Ecclestonem se však dohodli, že o podrobnostech média informovat nebudou.
K určitým závěrům ale dospěly a rozpočtové stropy nyní zamíří k hlasování Světové rady motosportu FIA, která se sejde dnes, aby jejich dohodu stvrdila. Týmy však nesouhlasili s horním limitem pro utrácení - to se bude řešit na dalším zasedání jejich finančních šéfů.
K hlasování o dvojnásobných bodech na zasedání Strategické skupiny F1 nedošlo, hovořilo se o důležitějších věcech (ilustrační foto: Red Bull Racing)
Rozpočtové stropy jsou podle vedení F1 nutné zavést ze tří důvodů:1) Vstupní bariéry jsou příliš vysoké - je nepravděpodobné, že by chtěl přijít nový tým s tím, že by věděl, že bude ztrácet čtyři či pět sekund na kolo bez šance na pokrok.
2) Vysoké náklady znamenají, že ve sportu chybí nezávislí výrobci motorů. F1 je tak nyní závislá na výrobcích motorů, kteří libovolně přicházejí a odcházejí.
3) Napříč polem je konkurence příliš malá, klesá i šance na překvapivé výsledky, kdy by se například některý z menších týmů dostal v kvalifikaci do první řady či v závodě na pódium.
Zavedení rozpočtového stropu ve výši například 150 milionů liber (přes 4,6 miliardy Kč) by nevedlo ke snížení nákladů menších týmů, protože mnoho z nich utrácí méně, ale skrouhlo by to náklady špičkových týmů (Ferrari, McLaren, Mercedes, Red Bull) o přibližně 100 milionů liber a zmenšilo by to propast mezi týmy z obou konců startovního roštu.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.