Slabá sezona McLarenu byla výsledkem zbytečné paniky z poloviny roku 2012, říká šéf týmu Martin Whitmarsh. Tým z Wolkingu poprvé od roku 1980 nedokázal získat podiové umístnění. Přitom rok 2012 končili Britové jako tým, který udával tón.
Podle názorů svého šéfa se stáj vydala na zásadně špatnou cestu v polovině roku 2012, kdy tým přehnaně zareagoval na výkyv formy a rozhodl se, že se musí v navrhu designu vozu pro rok 2013 vydat jiným směrem. "Vloni jsme měli rychlé auto. A pokud bychom měli větší provozní spolehlivost, tak jsme mohli vyhrát titul," říká Martin Whitmarsh pro Autosport.
"Kolem poloviny roku jsme činili rozhodnutí o voze pro letošní sezonu. Zrovna v té době jsme, hádám, měli menší výpadek formy. Běžně se ale stává, že se přes to přenesete a vaše výsledky mají vzestupnou tendenci. Pak se pochopitelně cítíte dobře. Občas ale věci nejdou dobře a v těchto chvílích se začínáte obávat a propuká panika.
Vloni jsem se podívali na náš vývojový program, to jsme měli rozumně rychlé auto, ale pak najednou nereagovalo na vývojové prvky. Každý týden přícházíte s 1,5-2 body přítlaku. Když je pak ale období 6 týdnů, kdy se Vám to nedaří, pak se začnete obávat. Asi to bylo v tento čas, kdy si inženýři pomysleli, že náš vývoj jde po horizontální křivce a že jí musíme prolomit."
Brit přiznává, že se tímto rozhodnutím tým dostal do ještě větších problémů s letošním vozem. Přesto je rád za to, jakým způsobem se s tím tým popasoval a získal zpět ztracenou půdu pod nohama a to přesto, že stáj přestala poměrně brzy s vývojem letošního auta.
"Kvůli naší panice jsme se ocitli v hrozné situaci v Melbourne. Na tomto hrbolatém okruhu jsme bojovali se světlou výškou vozu a vydali se špatným směrem. Abych byl upřímný, tak jsme podle mého vzali auto, které nebylo dobré a udělali z něj ještě horší.
Výkyv formy v půlce sezoně 2012 přišel McLaren hodně draho
Byli jsme dost vzadu, a tak jsme zaměřili naší snahu na nadcházející roky. Existoval limit, na který jsme se letos mohli dostat. Pokud ale nebereme Red Bull, tak jsme pokročili dopředu. V posledních čtyřech nebo pěti závodech jsme závodili s Ferrari, Mercedesem a Lotusem.
Takže jsme relativně získali a přitom jsme tři nebo čtyři měsíce na autě nepracovali. Jenom jsme v prvním volném tréninku dělali experimenty a z nich vycházeli."
Vysoké teploty v Imole představovaly pro tým Mercedes značnou překážku, která se výrazně podepsala na jejich výsledcích. George Russell skončil až na sedmém místě, zatímco jeho týmový kolega Andrea Kimi Antonelli musel kvůli technickým problémům závod předčasně ukončit.
Osmnáctiletý talent Mercedesu přiznal, že ho při debutu ve Formuli 1 v Itálii přemohla síla okamžiku a nečekaně velká pozornost. Přesto šlo podle něj o nezapomenutelný zážitek a silnější vstup do světa F1, než si kdy dokázal představit.
Lewis Hamilton předvedl v Imole působivý výkon, když se ze 12. místa na startu dokázal propracovat až na čtvrtou příčku. Britský pilot stáje Mercedes tak ukázal, že stále patří mezi nejzkušenější a nejrychlejší jezdce ve startovním poli. Jeho stíhací jízda byla jedním z hlavních momentů závodu.
Max Verstappen zvítězil v Imole zaslouženě, nikoliv náhodou, uvedl šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner. Podle něj tým překonal zásadní slabinu svého vozu RB21, čímž jasně ukázal svou sílu a připravenost čelit McLarenu.
Max Verstappen položil základ vítězství v Imole už v prvním kole, když se po vnější straně Tamburella prohnal kolem Oscara Piastriho. Přestože se Australan snažil, nic nemělo takový dopad na vývoj závodu jako právě tento klíčový tah.
Jezdec Red Bullu Yuki Tsunoda převzal plnou odpovědnost za vážnou nehodu, ke které došlo během první části kvalifikace na Velkou cenu Emilia Romagna.
Ferrari nezvládlo kvalifikaci na domácí půdě v Imole a do závěrečné části se nedostal ani jeden jezdců. Zklamaný Leclerc připustil, že „zázraky dělat neumí“, a slabý výkon vozu SF-25 znovu vyvolal pochybnosti o jeho konkurenceschopnosti.
Oscar Piastri v Imole získal pole position před Maxem Verstappenem, který zaostal o pouhých 0,034 sekundy, zatímco George Russell skončil třetí. Naopak Ferrari a Mercedes nečekaně nepostoupily do Q3, kvalifikaci přerušily nehody Yukiho Tsunody a Franca Colapinta.
Lando Norris završil tréninkovou dominanci McLarenu na okruhu v Imole, když si v sobotní třetí volné jízdě pro Velkou cenu Emilia-Romagna připsal nejrychlejší čas. Britský jezdec tím navázal na výkony svého týmového kolegy Oscara Piastriho z předchozích dvou tréninků.
Šéf stáje Mercedes Toto Wolff nebude tento víkend přítomen na Velké ceně Emilie-Romagny. Rakouský týmový boss tak vynechá závod v Imole, přičemž důvody jeho absence zatím nebyly oficiálně upřesněny. Na místě ho pravděpodobně zastoupí sportovní vedení týmu.
Lewis Hamilton přirovnal řešení problémů s brzdami na svém voze Ferrari k „loterii“, když už jen dvě drobné úpravy během druhého tréninku na domácí Velké ceně Emilia-Romagna způsobily výrazné potíže.
Alpine oznámil, že Franco Colapinto pojede příštích pět závodů F1, ale Flavio Briatore to vzápětí popřel. Zůstává tak otázkou, co tým skutečně plánuje a jakou roli má mladý Argentinec sehrát.