V průběhu více jak 20 let se startovní pole Formule 1 výrazně smrsklo - z 19 na 11 týmů. Co je dle Bernieho Ecclestona příčinou?
Formule 1 ve finanční krizi? Ještě v roce 1990 stály na startu monoposty 19 různých týmů. V sezoně 2013 je to už pouze 11 týmů a to včetně dvou stále ještě poměrně mladých. Z 19 stájí, které byly na startu v roce 1990 odstartovaly do letošní sezony v nezměněné formě pouze tři z nich - Ferrari, McLaren a Williams.
Další tři aktuální týmy jsou v kolotoči pouze díky pozměněné vlastnické struktuře - Lotus (tehdy Benetton), Mercedes (tehdy Tyrrell) a Toro Rosso (tehdy Minardi). Zbývajících pět týmů - Red Bull, Sauber, Force India, Caterham a Marussia - jsme v roce 1990 neznali.
Od roku 1990 jsme se tak rozloučili s třinácti týmy - Brabhamem, Arrowsem, Lotusem (originálním), Osellou, Leyton-Housem, AGS, Scuderií Italií, Ligierem, Larroussem, Coloni, EuroBrunem, Onyxem a Lifem. Nějaký nový tým momentálně bohužel není na obzoru. Spíše naopak, v průběhu tohoto roku jsme mohli číst různé zvěsti o možné fúzi dvou týmů.
Williams FW13B, monopost stáje Williams pro sezonu 1990
Bernie Ecclestone to vidí jasně: "Týmy vydávají až moc peněz." 83letý Bernie vidí jako největší problém životní styl velkých týmů: "Na top týmy se stačí podívat jen jednou. Mají 700 nebo i více zaměstnanců. A to vše jen pro to, aby v neděli postavili na start dvě auta. To je bláznivé," uzavřel Brit pro italský Gazzetta dello Sport.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.