Moniša Kaltenbornová hovoří o tom, že je potřeba Formuli 1 uzdravit a dát menším týmům šanci bojovat - podle ní je jedinou možností omezení výdajů.
Velké týmy disponují rozpočty, o kterých si zbytek startovního pole může jen nechat zdát. Stáje se finančně trápí, najímají platící piloty a někteří řeší svou budoucnost, místo aby se soustředili na závodění. "Ten systém je naprosto špatný," uvedla nyní šéfka Sauberu, Moniša Kaltenbornová.
"Pro mě to začíná tím, o čem ten systém a sport je - je to o různých týmech, ne velkých týmech a velkých rozpočtech. Nemáme vyrovnané startovní pole a tam to začíná. Nechtěli bychom, aby to bylo ve všem vyrovnané, to vůbec. Je to soutěž a ten nejlepší vítězí. Ale ten nejlepší je jednoduše určen finančími zdroji a to není správně, protože to nemá být o penězích, ale o sportu," popisuje Kaltenbornová pro Autosport.
"Pokud omezíte finanční stránku, stále budete mít týmy s lepšími inženýry, kteří postaví lepší auto a nejlepší pilot získá nejlepší výsledky, ale alespoň to ostatní týmy postaví do pozice, kdy budou moci bojovat a učinit to zajímavějším. Tam leží problém. Velké týmy si mohou dovolit věci nehledě na to, jestli jsou dobří či špatní a získají víc než ostatní. To není správné," domnívá se.
Kaltenbornová je tedy fanouškem rozpočtového stropu, který hodlá zavést FIA od roku 2015. "Musíme zredukovat výdaje. Příjmy jsou už teď na nesmírně vysoké úrovni a brzy dospějeme k bodu, kdy už se nebudou moci zvyšovat. Musíme snížit výdaje, uzdravit sport a vybudovat mu pozici v zemích, kde jsme již po dvou nebo třech letech, neměli žádné fanoušky. Pro mě jsou rozpočtové stropy nejdůležitější."
Dodala, že to není jen o stanovení čísel, ale také o dohlížení na to, jak jsou dodržována.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.