Nejen Sebastian Vettel letos lámal rekordy. Soupeřilo se i v boxové uličce o nejrychlejší zastávky v boxech. Tu si nakonec připsal Red Bull. Je to však Ferrari, které se může pyšnit nejkonzistentnějšími časy při výměně pneumatik.
Už v roce 2012 jsme mohli vidět, jak se zastávky v boxech zlepšují a zrychlují. Zdokonalené zvedáky i semaforové systémy doprovázené bezchybnou lidskou prací. Loni zdolal rekord McLaren, který na Hockenheimu Jensona Buttona přezul za 2,31s.
Letos bylo v boxové uličce ještě víc živo. Nejprve rekord v Malajsii zdolal Red Bull, když Marka Webbera odbavil za 2,05s. A potom se Ferrari podařilo zdolat hranici 2 sekund. V Japonsku byl Fernandu Alonsovi od zastavení po rozsvícení zeleného světla naměřen čas 1,95s. Poslední slovo měl však opět Red Bull. V Austinu Mark Webber u mechaniků při výměně kol strávil 1,923s.
Při zastávce je pochopitelně klíčová koordinace mechaniků a jejich rychlost, avšak i pilot musí být přesný a správně pracovat s pedály či řadící pákou, aby byl ihned připraven vystartovat.
Mechanikům však nejde pouze o jednu rychlou zastávku, ale především o vyrovnané a rychlé výkony při přezouvání gum. Loni bylo týmem s nejlepším průměrným časem zastávek v boxech Ferrari. Letos se to Maranellským podařilo znovu a podruhé tak vyhráli cenu za nejstabilnější zastáky v boxech udělovaných tv Sky Sports.
"Je to potěšující. Odměňuje to práci, kterou jsme odvedli a to nejen co se výkonu týče, ale ukazuje to, že jsme schopni to opakovat, což je ještě důležitější. Neznamená to nic, pokud máte zastávku pod dvě sekundy a potom uděláte dalších deset za více než tři," upozorňuje šéf traťového provozu Ferrari, Diego Ioverno.
Na chyby není čas (foto: Scuderia Ferrari)
"Zbytek týmu si také zaslouží uznání, protože za tím vším je spousta práce a snaha zlepšit vybavení, materiály či design jednotlivých částí auta, které jsou do výměny kol zapojeny," uvedl na oficiálních stránkách Ferrari.
Z devadesáti zastávek v boxech trvalo Ferrari pouze jedenáct více než tři sekundy. Pět z nich se odehrálo za neobvyklých podmínek - například poškozené DRS Fernanda Alonsa v Bahrajnu, defekt pneumatiky Felipeho Massy v Bahrajnu a Velké Británii apod.
"Za hranici skvělého a obyčejného pit stopu se dá považovat čas 2,5s. Ferrari tento čas překonalo 53x v sezoně. Průměrný čas obou pilotů byl téměř stejný: Alonso - 2,44s než se rozsvítí zelená a 2,75s k rozjezdu vozu. Massa: 2,49s a 2,76s." Tajemstvím je podle Ioverna především spousta procvičování.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.