INTERLAGOS - 2. TRÉNINK; Nejrychlejší čas druhého tréninku v Brazílii předvedl na mokré trati Nico Rosberg, který překonal oba Red Bully řízené Sebastianem Vettelem a Markem Webberem.
Odpolední trénink začal za hustého deště, velmi mokré dráhy a podobných teplot jako dopoledne - vzduch 20 °C a trať 22 °C. Do svých vozů usedli i Di Resta (Force India), Chilton (Marussia) a Ricciardo (Toro Rosso), kteří své vozy ráno propůjčili testovacím pilotům.
Zelená světla se na konci boxové uličky rozsvítila v 17 hod našeho času, na trať se ale nikdo nehnal. Byla to smůla zejména pro Pirelli, které na Interlagos přivezlo prototypy svých pneumatik pro sezónu 2014, kvůli podmínkám na nich však v prvním tréninku vyjel pouze Vettel - a to ještě jen na jedno kolo. Proto se italský výrobce bude snažit prosadit povolení, aby se na připravovaných pneumatikách mohlo jezdit i zítra v průběhu třetího tréninku.
Týmy si je chtěly také vyzkoušet - nebyly ani tak zvědavé na jejich výkonnost, jako na jejich aerodynamický profil a na to, jak se v průběhu jízdy mění. "Nejdůležitější je změřit aerodynamiku - váhu pneumatik. Proto všichni na své vozy nasadili měřící zařízení ve snaze získat váhy vpředu a vzadu. Jakmile je na trati získáte, můžete je porovnat s CFD. To nejdůležitější je, aby korelovaly s tímto autem. Pokud ale data nezískáme, tak je nezískáme. Budeme pokračovat dle našich předpokladů, které máme nyní, a na modelech, jež nám Pirelli poskytne," říká sportovní ředitel McLarenu Sam Michael.
Bývalý designér vozů F1 Gary Anderson zpovídá na počátku druhého tréninkutechnického ředitele Williamsu Pata Symondse (foto: Williams F1 Team)
Až po pěti minutách se na okruh vydal Chilton s Marussií. Po dvou kolech se ale vrací bez měřeného času zpět, střídá jej Kovalainen s Lotusem a hned se pouští do měřeného kola - 1:31,658 min, na rovince 246 km/hod.
Fin se lepší (1:30,537), ale po pěti kolech hlásí sílící déšť a začíná si stěžovat na aquaplaning. Měřené kolo předvádí Bianchi - 1:33,670. Letmého kola se ujímá Webber (1:30,645 a 1:29,088), čtvrtým pilotům, který si během úvodních 30 min připsal měřený čas, byl Van der Garde (1:32,526) a Pic (1:33,794).
Rosberg (1:28,873) po 35 min na čele překonává o dvě desetiny sekundy Webbera a hlásí: "OK, to mi stačí." Teplota jeho předních pneumatik dosahovala 109 °C, zadních 108 °C. Inženýr mu odpovídá: "Ross říká, že jsi jedinou tak hloupou osobou, aby byla v tuto chvíli venku." Třináct pilotů dosud nevytáhlo paty ze svých garáží.
Po 55 min se přidává Pérez s McLarenem (1:30,748). Tým mu po jednom měřeném kole hlásí, aby se vrátil, pokud není dost mokro - aby zbytečně neničil své zadní pneumatiky do deště. Po hodině se stále neobjevili Button, nikdo z Ferrari, Hamilton, Maldonado, Sutil, Vergne ani Vettel.
Felipe Massa se v Brazílii loučí s Ferrari (foto: Scuderia Ferrari)
Christian Horner se zmínil o talentu Ricciarda: "Vždy se snažíte najít ujištění o tom, že jste učinili to správné rozhodnutí - a my to od podpisu máme absolutně potvrzeno. Toro Rosso je obtížné auto, ale zvládl s ním při tolika příležitostech postoupit mezi nejlepších deset a dokázat to, obzvlášť v kvalifikaci."
Ve velmi dobrém světle se ráno představil s Toro Rosso také Daniil Kvjat, jenž byl o více než půl sekundy rychlejší než jeho budoucí týmový kolega Vergne.
Alonso vyrazil na deštěm zkrápěnou trať až 20 min před koncem druhého tréninku a svým prvním pokusem (1:31,184 min, 256 km/hod na rovince) pronikl na 10. příčku.
McLaren MP4-28 zezadu (foto: McLaren Mercedes)
Týmy se snažili lépe poznat chování pneumatik za mokrých podmínek, zejména bod (crossover), kdy bude z hlediska jejich opotřebení a časů na kolo co nejlepší přejít z pneumatik do deště na přechodné či opačně. Meteorologové totiž potvrzují, že by mohlo pršet i v neděli.
Na posledních 15 min vyrazil i Vettel, zatímco kroužící Webber se opět potýkal s nefunkčním KERSem. V garáži už zůstávali pouze Hamilton a Sutil, kteří neabsolvovali ani jediné kolo. Seb se po svém prvním měřeném kole (1:29,800) vyhoupnul na páté místo, dalším pokusem na druhé (1:28,939), jen o 0,066 s za Rosberga. Mark se zařadil hned za něj (1:29,088).
Šest minut před koncem Vettel o rovných 7 desetin (1:27,993 min; 265 km/hod) překonává i Rosberga a je na čele. V hektické koncovce kroužilo najednou dvacet pilotů a časy se zlepšovaly, což potvrdil druhým nejrychlejším časem Webber (1:27,829) - po rekordech v prvních dvou sektorech ztratil na svého týmového kolegu v tom posledním 0,4 s. V závěru ale oba Red Bully dokázal opět překonat Rosberg s Mercedesem.
Počty kol ujeté ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Maximální rychlosti: 1. Maldonado - 290,0 km/hod; 2. Rosberg - 282,3; 3. Di Resta - 278,4; 4. Kovalainen - 277,1; 5. Webber - 276,1; 6. Alonso - 274,8; 7. Hülkenberg - 274,5; 8. Grosjean - 274,1... 21. Chilton - 251,5; 22. Bianchi - 248,6.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Přehled nejrychlejších sektorů a teoretických nejlepších kol (červeně)vs. skutečně zajeté časy na kolo (modře)
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.
Zak Brown očekává, že mezi Norrisem a Piastrim může v budoucnu dojít ke střetu kvůli jejich ambicím. Zdůraznil však, že McLaren má jasná pravidla a silné vedení, aby podobné situace zvládl.
Isack Hadjar musel na cestě do Formule 1 překonat mnoho překážek, ale nyní, když dostal šanci, ji využívá naplno a zanechává silný dojem.
George Russell, pilot Mercedesu, je přesvědčen, že jeho tým je po pěti závodech v sezóně 2025 „mnohem blíže“ lídrovi šampionátu McLarenu, než se původně očekávalo. Podle Russella se Mercedesu podařilo výrazně zúžit rozdíl a teď už je zcela jasné, že McLaren není jediným tým, který má šanci na titul.
Bývalý pilot F1 Gijs van Lennep tvrdí, že Max Verstappen už dávno dokázal svou výjimečnost a není třeba čekat na konec jeho kariéry. Podle něj si Verstappen své místo mezi nejlepšími zasloužil už nyní.
Lewis Hamilton nezažívá ve Ferrari zrovna pohádkový příběh. Teď se k názoru Ralfa Schumachera přidal i bývalý jezdec Red Bullu, který se domnívá, že britský šampion by po sezoně 2025 mohl Formuli 1 definitivně opustit.