ABÚ ZABÍ - Kdy piloti zajížděli ke svým zastávkám, jak si vedli mechanici při jejich přezouvání a jaké strategie týmy použily během Velké ceny Abú Zabí?
Nejrychlejší zastávku ze všech předvedl Red Bull, když v 8. kole zavítal do boxů Mark Webber. Trvala pouhých 2,1 sekundy. Ty ostatní ale byly podstatně pomalejší, Vettelova zastávka ve 14. kole jim zabrala dokonce 3,2 s a lídrovi šampionátu patří s průměrem 2,76 s až šesté místo.
V konzistenci práce v Abú Zabí překonal rakouskou mistrovskou stáj McLaren, který všechny své zastávky zvládl do 2,5 sekund - s výjimkou té první u Jensona Buttona, kdy mu mechanici museli vyměnit poškozené přední křídlo. Průměr u Péreze činí 2,45 s.
Třetí příčka u pohledu práce v boxech patří Mercedesu, který Hamiltona přezul za 2,4 a 2,6 s, čtvrtá Ferrari, které bylo v případě Fernanda Alonsa u jedné ze zastávek jen o desetinu pomalejší (2,6 a 2,5 s).
V práci v boxech se zhoršil Williams, který se pouze jednou dostal těsně pod 4 sekundy. Tým musel změnit některé ze svých procedur a kvůli bezpečnosti se na výměnu kol po předchozích drahých incidentech v Japonsku a v Indii více zaměřit.
Do Velké ceny Abú Zabí startovala většina na měkkých pneumatikách, středně-tvrdé použili pro začátek jen Bottas, Button, Gutiérrez, Räikkönen a Sutil. Kimiho závod však skončil po vlastní chybě už v první zatáčce.
S jedinou zastávkou si vystačili pouze u Force Indie, což jim vyneslo u obou vozů bodované pozice: Di Resta po startu z 11. místa dojel šestý, Sutil bral bod za 10. místo. Škoda jen, že pro měkké pneumatiky zajel příliš brzy, Pérez ho s McLarenem předjel v posledním kole, kdy mu pneumatiky odešly. Stratégové Force Indie tento tak omlouvali nutností pokrýt jezdce kolem sebe.
Zajímavou strategii - žel pouze v případě Fernanda Alonsa - vymyslelo Ferrari. Španěl pro krátký závěrečný stint o 11 kolech nazul měkké pneumatiky, na kterých předjel několik soupeřů a dojel si pro páté místo, přestože včera nepostoupil do Q3.
Jeho týmový kolega Felipe Massa, který se po většinu závodu držel před ním, si na svou strategii po závodě otevřeně stěžoval. Jeho inženýr Rob Smedley mu v závěru nechtěl nechat nasadit měkkou směs, obával se, že by na ní 17 kol nezvládl - přestože na ní 18 kol v úvodním stintu zvládl.
Nejdelší stint na měkkých pneumatikách odjel již zmíněný Sutil: 28 kol, tj. 50,9 % závodu. Husarský kousek předvedl Button, který na středně-tvrdých zvládl 44 kol (80 % závodu), navíc ve velmi dobrém tempu. McLaren se s plánem pro management trefil do černého a Jenson lepšící se konkurenceschopnost svého vozu.
Opotřebení a degradace dnes byly u obou směsí pneumatik při různorodých strategiích na dobré úrovni. Jako obvykle inženýři pozorovali vysoký stupeň vývoje dráhy za klesajících teplot, byť možná ne v rozsahu, v jakém to původně předpokládali.
Legenda:
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.