Luca di Montezemolo pokáral Fernanda Alonsa po VC Maďarska v červenci za to, že otevřeně prohlásil, že Ferrari chybí rychlost. Mnohým z Vás se možná v tu chvíli vybavil vyhazov Alaina Prosta z Ferrari před koncem sezony 1991. Vztah mezi Španělem a týmem byl v tu dobu napjatý. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že se něco změnilo. Nad dlouhodobou budoucností Alonsa v italském týmu se tak vznášejí otazníky.
Alonso zůstává u Ferrari - alespoň pro zatím - to je v kontrastu s Prostem, který byl bez dlouhých průtahů vyhozen v předvečer poslední Grand Prix roku, VC Austrálie. Italové jej nahradili Giannim Morbidellim. Ale jisté společné rysy obou případů by se vysledovat daly. Oba [Alonso i Prost] jsou skvělí jezdci, oba se snaží/li bojovat s nekonkurenceschopným vozem proti mnohem lepším monopostům a oba tým zkritizovali za jeho výkonnost.
Honda se s McLarenem vrací do F1 a kolem Alonsa 'slídí', proto se hodně spekuluje o jeho budoucnosti. V Maranellu má sice kontrakt do roku 2016, ale šance, že odejde, se zvětšují. Navíc vzájemnému vztahu určitě neprospělo angažování mistra světa z roku 2007, Kimiho Räikkönena, který se do Ferrari v příštím roce vrátí. To narušilo Alonsovu neochvějnou pozici u rudých, kterou si uplynulé 3,5 roku užíval.
Alain Prost situaci Fernanda chápe a zdůrazňuje, že bude jen velmi obtížné, aby se vztah jezdce a týmu vrátil do původního stavu. Díky politice Ferrari se však o žádném pnutí nedozvíme: "Znám politiku a znám Ferrari. Poté, co se stalo ve vztahu s Alonsem, už bude těžké se vrátit do normálu. Jediná cesta je ta, na kterou se vydal - prostě jezdit na plno, být konkurenceschopný a porážet svého týmového kolegu.
Ale je to těžké. Jakmile uděláte krok zpět, příběh se bude opakovat," cituje francouzského mistra světa Autosport. V posledních závodech se zdálo, že došlo na jakési 'usmíření'. Po dobrých výsledcích na tratích s malým přítlakem - Spa a Monza - se stáj propadla. Jejich slábá stránka (aerodynamika) se naplno projevila. Alonso byl v Koreji 7. a v Japonsku 4. Zdroje pro vývoj auta jsou již zaměřeny na příští rok, navíc novinky nasazované na letošní monopost nepřinášejí tolik, kolik se od nich očekávalo.
Alonso mezitím projevuje svoje pocity svým obvyklým, těžko postřehnutelným, způsobem. Prohlášení před VC Japonska o tom, že Felipe Massa není o nic pomalejší než Kimi Räikkönen, bylo jasnou jizlivou poznámkou na příchod Fina do Maranella. Je dobře známé, že rozhodnutí o znovunajmutí Kimiho se nesetkalo u Fernanda s velkým pochopením, stejně tak jako fakt, že Ferrari se najmutím druhého mistra světa snaží zmírnit vliv jezdce, který v předešlých letech hrál hlavní roli.
Alonso má zatím sice stále matematickou šanci na zisk titulu, avšak prakticky už je po nadějích. Dominanci Vettela zdůrazňuje fakt, že on sám posbíral 297 bodů, tedy přesně tolik, kolik duo jezdců Ferrari, Massa-Alonso, dohromady. Po závodu v Koreji se Alonso nechal slyšet, že "je to zázrak, že jsou stále ještě v boji o titul" s ohledem na jejich vůz. To bylo typické vyjádření jezdce, který ví co chce říct, ale nechce to říci napřímo a udělá to oklikou. Alonso tím zázrakem zcela očividně myslel svoje výkony spíše než výkony jeho auta.
Vidět takto rozesmátého Alonsa je poslední dobou vzácnost(foto: Scuderia Ferrari)
Přechod k McLarenu stále zůstává vážnou otázkou a bude záležet na příštím roce. Asi se nedá posuzovat výkonnost nových turbomotorů podle spekulací, ale jisté náznaky o slabých výkonech jednotek Ferrari se k nám již donesly. Pokud by se i příští rok Ferrari nedařilo, tak si lze jen velmi obtížné představit Alonsa, že zůstane. Jak říká Prost, pokud "uděláte krok zpět", tedy pokud poklesne výkonnost, "tak se problémy vrátí."
O Prostovi, když přišel do Ferrari, se říkalo, že se stane legendou Ferrari. Nepřipomíná Vám to vyhlášení, která jsme již slyšeli o Alonsovi u Ferrari? Zatím je stále možné, že spolu tato dvojice titul nakonec získá, ale spíše se momentálně zdá, že angažmá skončí stejně, jako skončilo to Francouzovo.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.