Podle šéfů týmů Caterham a Sauber je těžké přesně určit hranici, od které se jezdec považuje za platícího v negativním smyslu slova
Cyril Abiteboul, šéf týmu Caterham a Moniša Kaltenbornová, šéfka týmu Sauber, odpověděli na otázky související s angažováním platících jezdců do ekonomicky slabších týmů Formule 1.
Cyrile, jaký význam přikládáte angažování platících jezdců?
Cyril Abiteboul (CA): „Nejdřív chci připomenout, že také ve špičkových týmech jsou jezdci se sponzorskou podporou.“
Například Fernando Alonso?
CA: „Nechci jmenovat.“
Takže kdo je podle Vás platícím jezdcem?
CA: „Závodník, kterého finanční schopnosti jsou vyšší, než závodní. Já nepočítám za platícího jezdce toho, který je rychlý a do týmu nepřinesl vysokou sumu peněz. Vidíte, našel jsem definici!“
Paní Kaltenbornová, jaký máte vztah k platícím jezdcům?
Moniša Kaltenbornová (MK): „Můj principiální postoj k problému je ten, že charakterizovat nějakého jezdce za neplatícího je nesprávné. Ve Formuli 1 je málo týmů, takže je prakticky skoro nemožné pro talentovaného pilota hladce přejít do našeho šampionátu, jestli nemá sponzorskou podporu. Náš nový pilot (Sergej Sirotkin) mi řekl, že jemu se tento termín nelíbí. Skutečností je, že většina příchozích mladých pilotů má sponzorskou podporu, ale jediné, co má opravdový význam je, že musí být rychlí. Myslím, že časem se označení „platící jezdec“ vytratí.“
Niki Lauda byl také platícím jezdcem a pak vybojoval tři tituly mistra světa…
MK: „Každý jezdec má své sponzory, některé v průběhu celé své kariéry, zejména, když dosahuje dobrých výsledků.“
Cyrile, může nastat v budoucnosti doba, že jezdec bude muset zaplatit 25 milionů, aby dostal místo v týmu?
CA: „Myslím, že je potřebné postavit se k problému z jiné strany. Je v současnosti problémem Formule 1 pravidlo, že jezdec musí platit 25 milionů? Ne. Před pár lety, když bylo ve Formuli 1 víc velkých výrobců automobilů, týmy snadněji sestavovaly svoje rozpočty, ale s jejich odchodem se situace zkomplikovala. Formule 1 je skvělým reklamním prostorem. Domnívám se, že za pár let se situace zlepší. Velké naděje vkládám do nových technických pravidel. O motorech pro rok 2014 se už mluvilo hodně, myslím, že přitáhnou nové investory a sponzory.“
Ne vždy si sponzoři všimnou talentovaného jezdce. Existuje riziko, že potenciální mistr světa nebude mít šanci vyzkoušet si Formuli 1.
CA: „Ano, takové riziko existuje. Před nějakou dobou jsme zvažovali s Renaultem kroky, které by umožnily účastníkům nižších disciplín přejít do Formule 1. GP2 je výborný šampionát, který se uskutečňuje ve stejných víkendech, jako Formule 1. Ve světové sérii Renault také soutěží perspektivní piloti. Přesto jsme mohli mnohokrát vidět, že šampionům z těchto disciplín se ne vždy podařilo prosadit se ve Formuli 1. Má to své důvody, ale my se musíme snažit o to, aby do Formule 1 přišli talentovaní piloti. Například náš tým má za tímto účelem mládežnický program.“
Představte si, že si musíte vybrat ze dvou jezdců. Jeden je rychlejší o tři desetiny, druhý může přinést do týmu o tři miliony víc. Koho si vezmete?
CA: „Na to neexistuje univerzální odpověď. Záleží, jaké úkoly jsou před Vámi a jaké má Váš tým plány ve střednědobém horizontu. Například my jsme také měli určitá očekávání od této sezony, ale mění se v závislosti od toho, co očekáváme v roce 2014, protože nás čekají velké změny v technické oblasti.“
Paní Kaltenbornová, jak se díváte na skutečnost, že z ekonomických důvodů některé týmy musí angažovat jezdce, kteří nejsou nejrychlejší, jsou ale schopni platit?
MK: „Není to správný směr ve vývoji Formule 1. Měly by se snižovat náklady týmů v šampionátu.“
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.