MONZA - 2. TRÉNINK; Sebastian Vettel předvedl nejrychlejší kolo odpoledního tréninku v Itálii, svého týmového kolegu na druhém místě předčil o více než 6 desetin sekundy. Zajímavá situace nastala u Lotusu, který nasadil vozy s odlišným rozvorem - oba dosáhly shodného času na kolo.
Odpoledne se v Itálii představili všichni závodní piloti včetně Julese Bianchiho (Marussia), Adriana Sutila (Force India) a Gieda van der Gardeho (Caterham), kteří dopoledne své vozy přenechali rezervním jezdcům.
Z boxů ve 14:00 hod jako první vyjeli Chilton s Buttonem a Räikkönenem a ihned zamířili ke svým letmým kolům. Teplota vzduchu se vyšplhala nad 30 °C, asfalt byl rozehřátý na ideálních 43 °C. Jensona od Kimiho při prvních pokusech dělilo jen 8 tisícin. Brit si však stěžuje na potíže se zadní částí svého McLarenu.
Na čele se po 10 min usazuje Vettel - 1:25,616 min. Loni byl ve druhém tréninku nejrychlejší Hamilton s časem 1:25,290 min. Sebův týmový kolega Webber má problémy s KERSem, Red Bull mu mění baterie.
Po 22 min se mu daří dostat se za úřadujícího mistra světa na druhé místo - 1:25,253 min. Seb zvyšuje po půl hodině laťku na 1:24,721 a 1:24,453 min, tentokrát už ale na středně-tvrdé směsi, která byla v jeho případě o 0,3 s rychlejší.
Ferrari jezdí těsně za sebou, domácí stáj zřejmě nacvičuje jízdu v aerodynamickém stínu pro sobotní kvalifikaci. Týmy se jinak soustředily zejména na srovnávání obou druhů pneumatik při jízdách s menším a větším množstvím paliva.
Räikkönen ve druhém tréninku pokračoval s delším vozem (foto: Lotus F1 Team)
Red Bull dolaďoval úroveň svého přítlaku, s níž nebyl po prvním tréninku úplně spokojený, a nasadil další přední křídlo. Mercedesu i Ferrari balíky pro nízký přítlak fungují dobře. U Lotusu jsou s delším rozvorem Kimiho vozu spokojeni, nové šasi se zdá být také aerodynamicky efektivnější, byť s Grosjeanem dosáhli na tisícinu sekundy stejného času (1:25,116 min).
Hamilton si ale odpoledne stěžoval na nedotáčivost svého monopostu: "Stále trpíme příliš velkou nedotáčivostí. Auto se zdá být na rovinkách příliš pomalé," hlásil do rádia inženýrům. Od poloviny druhého tréninku jezdili už všichni piloti na středně tvrdých pneumatikách.
Van der Garde se podivuje nad nedostatkem přilnavosti na nové sadě pneumatik: "Normálně když nasadíte nové gumy, máte spoustu gripu. Ale já nic necítím, což je opravdu podivné. Žádná přilnavost ve srovnání s první jízdou."
Televizní režie v Monze nabízí nový pohled na pneumatiky pomocí termokamery,nahoře Maldonado, dole Di Resty po průjezdu Parabolicou
Vozy v závěru kroužily s větším množstvím paliva, Vettel byl i při těchto pokusech zhruba o půl sekundy rychlejší než zbytek, navíc jezdil konzistentně jako robot.
Massa 20 min před koncem bojuje s technickými problémy svého Ferrari: "Mám potíže s převodovkou, mám problém s řazením, zasekl jsem se na trojce." Scuderii však rychlost na nejlepší schází, na Red Bull v závěru už neměly ani Lotusy či Mercedesy.
Počty kol ujeté ve 2. tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Maximální rychlosti: 1. Ricciardo - 339,1; 2. Massa - 338,4; 3. Vergne - 337,7; 4. Alonso - 337,6; 5. Rosberg - 337,5; 6. Di Resta - 337,3; 7. Hamilton - 337,3; 8. Raikkonen - 337,2... 21. Vettel - 329,1; 22. Webber - 328,9.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Přehled nejrychlejších sektorů (červeně) a skutečných časů (modře)
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.
Rivalové na okruhu v Miami se nemusí obávat, že by lesklá helma Landa Norrise ve tvaru disko koule narušila jejich výhled. Tento extravagantní design je podle jezdce spíše zábavný, než praktický pro závodní účely.
Max Verstappen a Kelly Piquet čekají své první dítě a je možné, že miminko už přišlo na svět. S touto radostnou novinkou se však pojí i otázka, jaké národnosti jejich dítě bude, vzhledem k různým kulturním kořenům obou rodičů.
George Russell hodnotí start sezóny Mercedesu jako příjemné překvapení, ale stále má obavy ohledně závodního tempa. Britský pilot se obává, že problémy z Džiddy by se mohly opakovat i v Miami.
Oscar Piastri se po triumfu v Saúdské Arábii poprvé v kariéře ocitl na čele šampionátu F1 s náskokem deseti bodů. McLaren i Norris působí sebevědomě a jejich forma naznačuje, že letos mohou skutečně zasáhnout do boje o titul.
Yuki Tsunoda se s náročným vozem Red Bull RB21 adaptuje lépe, než se očekávalo, přičemž přiznává, že stále potřebuje více času na poznání jeho limitů. I přesto věří, že bude schopen uspět tam, kde jeho předchůdci Liam Lawson a Sergio Pérez selhali.