MONZA - 2. TRÉNINK; Sebastian Vettel předvedl nejrychlejší kolo odpoledního tréninku v Itálii, svého týmového kolegu na druhém místě předčil o více než 6 desetin sekundy. Zajímavá situace nastala u Lotusu, který nasadil vozy s odlišným rozvorem - oba dosáhly shodného času na kolo.
Odpoledne se v Itálii představili všichni závodní piloti včetně Julese Bianchiho (Marussia), Adriana Sutila (Force India) a Gieda van der Gardeho (Caterham), kteří dopoledne své vozy přenechali rezervním jezdcům.
Z boxů ve 14:00 hod jako první vyjeli Chilton s Buttonem a Räikkönenem a ihned zamířili ke svým letmým kolům. Teplota vzduchu se vyšplhala nad 30 °C, asfalt byl rozehřátý na ideálních 43 °C. Jensona od Kimiho při prvních pokusech dělilo jen 8 tisícin. Brit si však stěžuje na potíže se zadní částí svého McLarenu.
Na čele se po 10 min usazuje Vettel - 1:25,616 min. Loni byl ve druhém tréninku nejrychlejší Hamilton s časem 1:25,290 min. Sebův týmový kolega Webber má problémy s KERSem, Red Bull mu mění baterie.
Po 22 min se mu daří dostat se za úřadujícího mistra světa na druhé místo - 1:25,253 min. Seb zvyšuje po půl hodině laťku na 1:24,721 a 1:24,453 min, tentokrát už ale na středně-tvrdé směsi, která byla v jeho případě o 0,3 s rychlejší.
Ferrari jezdí těsně za sebou, domácí stáj zřejmě nacvičuje jízdu v aerodynamickém stínu pro sobotní kvalifikaci. Týmy se jinak soustředily zejména na srovnávání obou druhů pneumatik při jízdách s menším a větším množstvím paliva.
Räikkönen ve druhém tréninku pokračoval s delším vozem (foto: Lotus F1 Team)
Red Bull dolaďoval úroveň svého přítlaku, s níž nebyl po prvním tréninku úplně spokojený, a nasadil další přední křídlo. Mercedesu i Ferrari balíky pro nízký přítlak fungují dobře. U Lotusu jsou s delším rozvorem Kimiho vozu spokojeni, nové šasi se zdá být také aerodynamicky efektivnější, byť s Grosjeanem dosáhli na tisícinu sekundy stejného času (1:25,116 min).
Hamilton si ale odpoledne stěžoval na nedotáčivost svého monopostu: "Stále trpíme příliš velkou nedotáčivostí. Auto se zdá být na rovinkách příliš pomalé," hlásil do rádia inženýrům. Od poloviny druhého tréninku jezdili už všichni piloti na středně tvrdých pneumatikách.
Van der Garde se podivuje nad nedostatkem přilnavosti na nové sadě pneumatik: "Normálně když nasadíte nové gumy, máte spoustu gripu. Ale já nic necítím, což je opravdu podivné. Žádná přilnavost ve srovnání s první jízdou."
Televizní režie v Monze nabízí nový pohled na pneumatiky pomocí termokamery,nahoře Maldonado, dole Di Resty po průjezdu Parabolicou
Vozy v závěru kroužily s větším množstvím paliva, Vettel byl i při těchto pokusech zhruba o půl sekundy rychlejší než zbytek, navíc jezdil konzistentně jako robot.
Massa 20 min před koncem bojuje s technickými problémy svého Ferrari: "Mám potíže s převodovkou, mám problém s řazením, zasekl jsem se na trojce." Scuderii však rychlost na nejlepší schází, na Red Bull v závěru už neměly ani Lotusy či Mercedesy.
Počty kol ujeté ve 2. tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Maximální rychlosti: 1. Ricciardo - 339,1; 2. Massa - 338,4; 3. Vergne - 337,7; 4. Alonso - 337,6; 5. Rosberg - 337,5; 6. Di Resta - 337,3; 7. Hamilton - 337,3; 8. Raikkonen - 337,2... 21. Vettel - 329,1; 22. Webber - 328,9.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Přehled nejrychlejších sektorů (červeně) a skutečných časů (modře)
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.