Švýcarský tým Formule 1 si pro příští rok nepodrží svého současného rezervního jezdce - Robina Frijnse.
Vedení Sauberu svému mladému talentu a úřadujícímu šampiónovi Formule Renault 3.5 oznámilo, že nevyužije opci v jeho smlouvě, která vyprší tento měsíc. Frijns proto již nebude dále s týmem navštěvovat závody F1.
"Nevím, co se teď bude dít. Vím jen to, že sedím doma, zatímco jsou všichni v Monze. Jsem volným jezdcem. Neobviňuji Sauber, musí se udržovat při životě jakožto tým a já to chápu," uvádí pro Autosport zklamaný Frijns.
"Samozřejmě, že mají skvělou historii, pokud jde o mladé jezdce a poskytování šancí pro ně. Jsou však také ve finanční situaci, o které všichni vědí - a to je něco, s čím já nic nezmůžu, pokračuje mladý pilot.
"Letos jsem zažil spoustu zklamání. Je to nepříjemné, ale nic s tím nenadělám. Pomohl jsem týmu Hilmer Motorsport k zisku jejich prvního vítězství v GP2, což bylo velkou věcí, na kterou jsem hrdý. Kromě toho však jde o příšerný rok.
Momentálně nemám plán. Nejdůležitější je to, že jsem volný a můžu dělat to, co chci. Snad mi někdo dá šanci, abych ukázal, co dokážu," přeje si Frijns.
Robin Frijns se Sauberem C32 při testu v Silverstone (foto: Sauber Motorsport AG)
Sauber je jedním z několika málo týmů, kteří nepoužívají simulátor, proto se Frijns svezl pouze v Silverstone během testu mladíků, kde byl jen o 12 tisícin sekundy pomalejší než závodní pilot Nico Hülkenberg (viz shrnutí zde).
Švýcarský tým poté, co podepsal smlouvu s ruskými sponzory, nyní na vstup do F1 připravuje finančně perspektivnějšího Sergeje Sirotkina.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.