Šéf McLarenu Martin Whitmarsh přiznává chyby, kterých se dopustili při rozhodování o vývoji letošního vozu. Proč se pustili do radikálních změn místo vylepšování nejrychlejšího vozu ze závěru loňské sezóny?
"Když jsme v posledních několika letech něco udělali špatně, nezakrývali jsme to. Jsme sami sobě těmi nejtvrdšími kritiky. Letos jsme se dopustili některých velkých chyb - to je zřejmé a těžko se to napravuje," uvádí Whitmarsh.
"Neužíváme si závodění bez vyhlídky na vítězství, takže to je teď bolestivé a těžké, ale takový už je život. Je to neobvyklá situace, protože v posledních deseti letech jsme byli vždy na špici a bojovali o vítězství a dokonce až do konce sezóny o šampionáty. A letos se nemůžete stáhnout," popisuje šéf McLarenu letošní náročnou.
"Nemůžeme být spokojeni s tím, kde nyní experimentujeme. Je to pro tým těžké. Efektivně testujeme během pátků, ty jsou pro nás testovacím základem, jezdíme v mnoha odlišných konfiguracích a sbíráme data. A snad učiníme pokrok, uplatníme ho a zlepšíme se," doufá zkušený Brit.
Srovnání letošního vysokého nosu s loňským (foto: McLaren Mercedes)
Tým z Wokingu letos nešel cestou evoluce, ale pustil se do radikálních změn vozu. V čem byl podle Whitmarshe při vývoji agresivní? "Byli jsme agresivní, pokud jde o výšku nosu, o konfiguraci předního zavěšení, o konfiguraci zadního zavěšení, karosérii a návrh výfuků.
Jedním slovem: udělali jsme příliš mnoho věcí, které se odchylovali od vozu, který byl před devíti či desíti měsíci nejrychlejším," lituje šéf McLarenu. Kdo jej přemluvil, aby schválil takové změny? "Jsme tým a veškerou vinu nakonec nesu já - je to má práce. Není to mým stylem ukazovat veřejně na lidi, když věci nevyjdou."
McLaren loňskou sezónu zakončil s nejrychlejším vozem a dobře věděl, že letošní sezóna bude přechodnou před velkými změnami, které přijdou v příštím roce. Proč se tedy rozhodl pro radikální změny, když bylo jasné, že mnohé věci nebudou v roce 2014 využitelné?
"Tým o těchto věcech rozhodoval v období, kdy jsme začali trochu ztrácet. Začátek sezóny 2012 byl dobrý, pak jsme se ale uprostřed začínali propadat - a to je čas, kdy děláte tato rozhodnutí.," vysvětluje Whitmarsh, co stálo za rozhodnutí pustit se do velkých změn.
Zadní část McLarenu MP4-28 v Belgii - poprvé se zadním křídlem pro střední úroveň přítlaku(foto: McLaren Mercedes)
"Pak loňské auto začalo být čím dál rychlejší. Bylo to špatně načasované, špatně vyhodnocené a ctižádostivé. Při zpětném pohledu je jasné, že jsme v tom udělali chybu. Zpětný pohled je skvělou věcí, z níž se můžete poučit, ale momentálně vám nikterak nepomáhá.
Buďme však také féroví: toto auto je nyní rychlejší než loňské. Takže to, co jsme udělali, vedlo k drobným pokrokům, efektivně jsme však ztratili přibližně šest měsíců. Ostatní týmy pokračovaly ve vývoji svých loňských vozů, jak jsme to měli udělat i my. Musíme je pomalu dohánět. Trochu se nám to podařilo, ale ještě to očividně nestačí," hodnotí Whitmarsh.
"Slabinou McLarenu - a to je zřejmě mou chybou - ej, že jsme nepřesunuli dostatek zdrojů pro příští rok. Bojovali jsme pro danou sezónu, protože jsme závodníci - to je naší slabinou. V minulosti jsme mívali trochu zpoždění - začali jsme pomaleji a pak jsme šlápli na plyn.
Často jsme byli v situaci, kdy jsme udělali chybu, pak jsme ji napravili a poskočili vpřed. Letos problém ale spočívá v tom, že jsme pozadu ve vývoji. Pak na to šlápnete a vývoj zrychlujete, ztrácíte korelaci mezi aerodynamickým tunelem a tratí, ztrácíte směr a najednou je těžké učinit pokrok, který byste si přáli," odhaluje šéf McLarenu příčiny letošního trápení svého týmu.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.