Andy Cowell, který dohlíží na výrobu a vývoj závodních motorů Mercedesu, hovoří o vývoji současných osmiválců a výzvách, s nimiž se v F1 setkávají.
Pravidla - omezení exotických materiálů a prodlužování životnosti
"Prodlužování životnosti motoru nám snižuje výrobní náklady. Některé součásti jsou homologovány Mezinárodní automobilovou federací (FIA), nejsou to ale žádné věci, které by tvořily rozdíly ve výkonnosti. I kdybychom je mohli měnit, zřejmě bychom to nedělali.
Hlavní věcí je stabilita. Díky stabilitě můžete nakupovat ve větších dávkách a tolerovat delší zaváděcí časy. Pak jde dolů i cena za kus," uvádí Cowell.
Výrobce motorů Ilmor, který je dnes známý jako AMG Mercedes High Performance Powertrains, byl známý tím, že v F1 zaváděl ojnice vyráběné z beryllia či hrátky s keramikou. Jak důležitý či frustrující byl zákaz těchto exotických věcí?
"Došlo k velké úspoře nákladů. Pravidla, která vyšla v roce 2006 v souvislosti s novými V8, obsahovala výrazná omezení týkající materiálů a rozměrů. To nás odvedlo od některých drahých materiálů a nákladů na jejich zpracování. Zda to snížilo výkonnost? Nikterak významně," hovoří inženýr Mercedesu.
Současné V8 motory pro F1 jsou vyráběny s tím, že musí ujet 2000 km. Nakolik by ale šla prodloužit jejich životnost? "Současné motory F1 stále fungují i při vzdálenosti potřebné pro Le Mans - kolem 5500 km.
Zvládl by to každý motor? Ne. U každého selhání v důsledku únavy materiálu - a ke spoustě selhání dochází v důsledku únavy či opotřebení - máte normální distribuční křivku, kdy některé zvládnou vzdálenost Le Mans.
Potřebujete zajistit, aby několik motorů v dolním spektru této škály nikdy nezkazilo závodní víkend. Jde o motory, na které se soustředíme. Opravdu musíte v každé dávce rozumět součástkám podávající bídné výkony.
Co je urychluje? Co vede k selháním v důsledku únavy? Jde o pochopení tohoto hlediska a zajištění toho, že velmi pečlivě monitorujete všechny parametry, které vedou k těmto jevům - to je důležité."
Připravovaný V6 turbomotor Mercedesu pro sezónu 2014 (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Rozdíly ve výkonnosti jednotlivých kusů - černá magie?U Mercedesu svým motorům dobře rozumí - nestává se, že by některý kus byl méně výkonnější, aniž by věděli proč. "Jednou z dobrých věcí vyplývajících z homologace je to, že musíme postavit deset motorů stejné specifikace. Všechny absolvují úplně stejné jízdy a pak sledujeme výkonnostní křivky.
A k rozptylu mezi deseti motory rozchází. Proč? Předtím jsme nikdy neměli čas to zkoumat. Nyní jsme strávili čas hlubším průzkumem a pochopením. Předtím jsme byli příliš zaneprázdněni tím, že jsme všechno měnili," popisuje Cowel.
"Jde o velké zlepšení - porozumět tomu rozptylu! Z pohledu dílu to je zdarma. Nejde o nový design. Je to o důkladných znalostech. Nezvyšuje to náklady, protože ty nejlepší a nejhorší díly z pohledu výkonnosti a spolehlivosti stojí stejně. Jde jen o to pochopit, v čem spočívají ty jemné rozdíly.
Jde o náročné a pečlivé přemýšlení. O výměně dílů [mezi motory]. O experimentování mezi nejlepším a nejhorším - a o dostatečné odvaze na to, abyste vzali díly z nejlepšího motoru, když máte sklon spíše jej nechat běžet v čelní linii.
Jsme lepší v provádění některých pečlivě promyšlených pokusů v továrně a vzájemné výměně dílů. Naši kluci věnující se výkonnosti a vývoji jsou v tomto ohledu skvělí."
V továrně, kde se vyrábějí závodní motory Mercedes (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Navyšování výkonu za klesající spotřeby"To vyplývá z pozornosti vůči detailům - sledovat každou jednotlivou kapičku paliva. Částečně to připadá na vrub zákazu dotankovávání a částečně si uvědomujeme, že každá spálená kapka paliva odvádí teplo.
Nespalte tedy žádnou kapku, pokud nepožene auto. Buďte opatrní. Sledujte zisky krok za krokem. Hodně to závisí na kalibraci a na její pokročilosti. Úspora 2,5 kg paliva vytváří desetinu sekundy na kolo. To je uskutečnitelné.
Z hlediska výkonu je všechen hardware dán a je homologován, stejně jako povrchové úpravy, takže se zaměřujeme na to, co děláme s olejem, abychom snížili tření. Ve vnitřním spalovacím motoru je tření peklem.
Odebírá vytvářený výkon a projevuje se vysokými požadavky na chladič. Na každý kilowatt, který můžete ztratit třením, připadá další kilowatt na klikovou hřídel a kilowat odvedený do chladiče. Vždy se vyplatí sen a to zaměřovat.
Lewis Hamilton krátce před tím, než jej loni v Abú Zabí zradil motor(foto: McLaren Mercedes)
Selhání Hamiltonova motoru v Abú Zabí 2012Teď tomu plně rozumíme. Problém v Abú Zabí připadal na selhání součástky v palivovém čerpadle, které kvůli tomu přestala pracovat. Přišli jsme v něm ale také na další součástku, která také selhávala.
Hodně jsme testovali, abychom napodobili tuto chybu a nyní se nám to podařilo. To vás žene k tomu, abyste se více věnovali analýze typu 'co-když.' Potřebujete skupinu inženýrů, kteří začnou přemýšlet o věcech - někteří by je označili za 'nepravděpodobné' či 'nemožné.' Stejně do toho ale jdete. V tom spočívá učení se.
V případě Abú Zabí jsme zažili okamžik nadšení po krásném a čistém experimentování. Teď jsme sebevědomější, pokud jde o životní cyklus součástek potřebných k sestavení. Klíčová je skupina inženýrů s otevřenou myslí, kteří dokážou být kreativní, pokud jde o možné druhy selhání.
Znamená to využívat pocitové stránky inženýrů. Potřebujete ale také, aby při experimentu byli výjimečně strukturovaní a pilní, pak být jako robot při důvěře ve výsledek pokusu. Pro lidi, kteří pracují dlouhé hodiny - což si přeje každý šéf - je nejlepší, aby to pro ně bylo zábavou. Pro otevření mozku to musí být zábavou. Čas utíká, když vás práce baví.
Továrna výrobce motorů AMG Mercedes High Performance Powertrains (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Poloha továrny Mercedesu"Jsme uprostřed Anglie, není to k nám tedy odnikud daleko. Je to dobré pro vztahy s dodavateli, je to dobré pro zaměstnanost. Mercedes GP je 30 - 40 min odtud. Mezi námi je Force India. Nacházíme se v hodně dobrém místě," pochvaluje si Cowell továrnu v Brixworthu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.