Monako je vždy těžkým oříškem, na to se stačí zeptat kteréhokoliv jezdce, který někdy v ulicích tohoto knížectví jel.
Často slyšíme, jak jezdci říkají, že bariéry jsou nekompromisní a také je to pravda. Stační jen malá chybička a trefíte bariéru. O to je to těžší pro jezdce, který zde neměl možnost závodit v žádných nižších sériích a který se zde za volant monopostu dostal až v F1.
Kimi do Monaka v roce 2001 přijel přesně v takovéto situaci. Jeho tehdejší týmový kolega, Nick Heidfeld, zde závodil v F3, F3000 a v F1 s Prostem o rok dříve. Trať tak narozdíl od Kimiho, který se jí potřeboval naučit co nejrychleji, znal. Byla jen jediná cesta, jak se cestu klikatými uličkami rychle naučit.
Na svém blogu na to zavzpomínal jeho tehdejší inženýr Sauberu, Jacky Eeckelaert: "Odjel jsem pár kol s Kimim po trati na skútru, abych mu ukázal, kam může a kam nemůže strkat kolo. Ale to bylo v době, kdy byla trať otevřená pro normální provoz a byla tam všude zácpa. Díky tomu bylo nemožné se v klidu podívat na závodní stopu."
Ve čtvrtek však na Kimiho, stejně jako na ostatní, čekaly první volné tréninky. Jacky ho informoval, že grip bude pravděpodobně velmi nízký a měl by se pokusit udržet auto co nejdále od bariér a jet v klidu. "Zlepšování časů na kolo díky rostoucímu pogumování trati je lepší, než čehož byste mohli dosáhnout jakoukoliv změnou nastavení a následnou jízdou," vysvětluje dále Jacky.
Kimi si tak musel hledat ideální stopu velmi opatrně, musel všemu přizpůsobovat tlak v pneumatikách, brzdné body, nastavení motoru a vše ostatní, co týmy ve volném tréninku klasicky dělají. Od té doby došlo k určitým změnám a jezdci dnes pracují na mnohem komplexnějších programech. "Také jsem mu den předtím na skútru řekl, že zatáčka v tunelu se jede na plný plyn," pokračuje Jacky.
Kimi se po své první jízdě vrátil do boxů a reportoval, že "vše je normální". "Pak se mě ale zeptal, jestli jsem si jistý, že zatáčka v tunelu se jezdí na plný plyn. Mojí odpovědí bylo 'ano'." Pokoušet se projet zatáčku, kterou vidíte poprvé, pod plným plynem v asi 850 koňovém monopostu není zrovna nejlehčí, v televizi to vypadá mnohem lehčeji. Inženýři po nastudování některých dat z telemetrie během zastávky Kimiho udělali nějaké změny v tlaku pneumatik a Fin mohl vyjet zpět na trať.
Lidé na boxové zídce byli překvapeni, když viděli, že Kimi onu zatáčku v tunelu projel na plný plyn už ve výjezdovém kole. "To je to, čemu já říkám důvěra ve vašeho závodního inženýra a navíc důvěra ve vaše vlastní schopnosti závodního jezdce. Víc už však dokázat nemohl, protože přišly problémy s brzdami a tím pro něj trénink skončil, protože jejich oprava nějakou chvíli zabrala."
V kvalifikaci se Kimimu podařilo získat 15. místo, když porazil o 0,18s i Nicka Heidfelda, do svého prvního závodu v Monaku tak odstartoval z lepšího místa než jeho zkušenější týmový kolega. Závod však podle plánu neprobíhal. Po 25 kolech Kimi hlásil problémy s motorem, bylo to selhání a Fin tak musel do boxů. Vystoupil z auta a společně s inženýry kontrolovali data. Vadné čidlo hlídající počet otáček motoru si myslelo, že se motor točí až příliš rychle, a tak ho odpojilo. Jen dodejme, že v té době byla dovolena kontrola trakce.
"Řekl jsem Kimimu, že jeho oprava zabere dlouho, ale i tak jsem ho poprosil, aby pak znovu usedl do auta. Vypl jsem kontrolu trakce a pak mohl odjet dalších 40 kol do konce závodu, aby tak mohl získávat zkušenosti pro příští rok. Samozřejmě jsem Kimiho varoval, že bez kontroly trakce je riziko nehody velké, protože mapy zapalování desetiválcových motorů nebyly tak vyhlazené, jako jsou dnes, kdy není kontrola trakce povolena a bez ní byl motor velmi agresivním. Kimi odpověděl 'OK' a vyjel."
Kimi neudělal jedinou chybičku a do cíle závodu dojel na posledním místě. Ale jezdci jako H. H. Frentzen (Jordan), J. P. Montoya (Williams) nebo N. Heidfeld (Sauber) do cíle po nehodách nedojeli. Když se ale podíváme na tabulku nejrychlejších kol závodu, tak jméno Kimi Räikkönen je na šestém místě, když toto kolo zajel v 60. okruhu bez kontroly trakce...
Tip na článek: Kterak Peter Sauber objevil velký talent Kimiho Räikkönena a protlačil jej do F1
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.