Monako je vždy těžkým oříškem, na to se stačí zeptat kteréhokoliv jezdce, který někdy v ulicích tohoto knížectví jel.
Často slyšíme, jak jezdci říkají, že bariéry jsou nekompromisní a také je to pravda. Stační jen malá chybička a trefíte bariéru. O to je to těžší pro jezdce, který zde neměl možnost závodit v žádných nižších sériích a který se zde za volant monopostu dostal až v F1.
Kimi do Monaka v roce 2001 přijel přesně v takovéto situaci. Jeho tehdejší týmový kolega, Nick Heidfeld, zde závodil v F3, F3000 a v F1 s Prostem o rok dříve. Trať tak narozdíl od Kimiho, který se jí potřeboval naučit co nejrychleji, znal. Byla jen jediná cesta, jak se cestu klikatými uličkami rychle naučit.
Na svém blogu na to zavzpomínal jeho tehdejší inženýr Sauberu, Jacky Eeckelaert: "Odjel jsem pár kol s Kimim po trati na skútru, abych mu ukázal, kam může a kam nemůže strkat kolo. Ale to bylo v době, kdy byla trať otevřená pro normální provoz a byla tam všude zácpa. Díky tomu bylo nemožné se v klidu podívat na závodní stopu."
Ve čtvrtek však na Kimiho, stejně jako na ostatní, čekaly první volné tréninky. Jacky ho informoval, že grip bude pravděpodobně velmi nízký a měl by se pokusit udržet auto co nejdále od bariér a jet v klidu. "Zlepšování časů na kolo díky rostoucímu pogumování trati je lepší, než čehož byste mohli dosáhnout jakoukoliv změnou nastavení a následnou jízdou," vysvětluje dále Jacky.
Kimi si tak musel hledat ideální stopu velmi opatrně, musel všemu přizpůsobovat tlak v pneumatikách, brzdné body, nastavení motoru a vše ostatní, co týmy ve volném tréninku klasicky dělají. Od té doby došlo k určitým změnám a jezdci dnes pracují na mnohem komplexnějších programech. "Také jsem mu den předtím na skútru řekl, že zatáčka v tunelu se jede na plný plyn," pokračuje Jacky.
Kimi se po své první jízdě vrátil do boxů a reportoval, že "vše je normální". "Pak se mě ale zeptal, jestli jsem si jistý, že zatáčka v tunelu se jezdí na plný plyn. Mojí odpovědí bylo 'ano'." Pokoušet se projet zatáčku, kterou vidíte poprvé, pod plným plynem v asi 850 koňovém monopostu není zrovna nejlehčí, v televizi to vypadá mnohem lehčeji. Inženýři po nastudování některých dat z telemetrie během zastávky Kimiho udělali nějaké změny v tlaku pneumatik a Fin mohl vyjet zpět na trať.
Lidé na boxové zídce byli překvapeni, když viděli, že Kimi onu zatáčku v tunelu projel na plný plyn už ve výjezdovém kole. "To je to, čemu já říkám důvěra ve vašeho závodního inženýra a navíc důvěra ve vaše vlastní schopnosti závodního jezdce. Víc už však dokázat nemohl, protože přišly problémy s brzdami a tím pro něj trénink skončil, protože jejich oprava nějakou chvíli zabrala."
V kvalifikaci se Kimimu podařilo získat 15. místo, když porazil o 0,18s i Nicka Heidfelda, do svého prvního závodu v Monaku tak odstartoval z lepšího místa než jeho zkušenější týmový kolega. Závod však podle plánu neprobíhal. Po 25 kolech Kimi hlásil problémy s motorem, bylo to selhání a Fin tak musel do boxů. Vystoupil z auta a společně s inženýry kontrolovali data. Vadné čidlo hlídající počet otáček motoru si myslelo, že se motor točí až příliš rychle, a tak ho odpojilo. Jen dodejme, že v té době byla dovolena kontrola trakce.
"Řekl jsem Kimimu, že jeho oprava zabere dlouho, ale i tak jsem ho poprosil, aby pak znovu usedl do auta. Vypl jsem kontrolu trakce a pak mohl odjet dalších 40 kol do konce závodu, aby tak mohl získávat zkušenosti pro příští rok. Samozřejmě jsem Kimiho varoval, že bez kontroly trakce je riziko nehody velké, protože mapy zapalování desetiválcových motorů nebyly tak vyhlazené, jako jsou dnes, kdy není kontrola trakce povolena a bez ní byl motor velmi agresivním. Kimi odpověděl 'OK' a vyjel."
Kimi neudělal jedinou chybičku a do cíle závodu dojel na posledním místě. Ale jezdci jako H. H. Frentzen (Jordan), J. P. Montoya (Williams) nebo N. Heidfeld (Sauber) do cíle po nehodách nedojeli. Když se ale podíváme na tabulku nejrychlejších kol závodu, tak jméno Kimi Räikkönen je na šestém místě, když toto kolo zajel v 60. okruhu bez kontroly trakce...
Tip na článek: Kterak Peter Sauber objevil velký talent Kimiho Räikkönena a protlačil jej do F1
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.
Rivalové na okruhu v Miami se nemusí obávat, že by lesklá helma Landa Norrise ve tvaru disko koule narušila jejich výhled. Tento extravagantní design je podle jezdce spíše zábavný, než praktický pro závodní účely.
Max Verstappen a Kelly Piquet čekají své první dítě a je možné, že miminko už přišlo na svět. S touto radostnou novinkou se však pojí i otázka, jaké národnosti jejich dítě bude, vzhledem k různým kulturním kořenům obou rodičů.
George Russell hodnotí start sezóny Mercedesu jako příjemné překvapení, ale stále má obavy ohledně závodního tempa. Britský pilot se obává, že problémy z Džiddy by se mohly opakovat i v Miami.