Mladý Robert Frijns, kterého si nedávno vyhlídl Sauber jako svého rezervního pilota, přišel z finančních důvodů o své místo v GP2.
Peníze vládnou světu - a světu motosportu obzvlášť, o čemž se začínají přesvědčovat mladíci už i v nižších formulových sériích. Posledním příkladem je 21letý Robin Frijns, který včera potvrdil, že přišel o své místo v GP2, vstupní bráně do F1.
So that was it then. No money no drive! Winning championship is not enough these days! Good luck for all the GP2 boys!
— Robin Frijns (@RFrijns) July 24, 2013
"Takže je hotovo. Bez peněz si nezajezdíte. Vítězství v šampionátu v těchto dnech už nestačí! Přeji mnoho štěstí všem klukům v GP2," uvedl včera mladý Holanďan na Twitteru.
Frijnsovi v roce 2010 ovládl evropskou Formuli BMW, v roce 2011 Formuli Renault 2.0 a loni vyhrál s týmem Fortec Motorsport Formuli Renault 3.5. Ani tyto úspěchy mu však jeho současnému zaměstnavateli v GP2 - týmu Hilmer Motorsport - nestačí na to, aby si jej udržel. I on chce peníze.
Minulý týden přitom v Silverstone dva dny testoval se Sauberem F1 a hned ve středu zajel jen o 12 tisícin pomalejší čas než závodní pilot Nico Hülkenberg o den později (přehled zde). Tým si ho přitom pochvaloval: "Robin byl hned rychlý a ve voze odvedl solidní práci, splnil mnoho dalších úloh při sběru dat a poskytl cennou zpětnou vazbu."
Robin Frijns minulý týden v Silverstone (foto: Sauber Motorsport AG)
"Robin přišel o místo - situace v motosportu je směšná. Všichni bychom tím měli být znepokojeni. Tohle fakt smrdí," komentoval oznámení pilot Daniel Juncadella, který během testu mladíků dostal šanci od Williamsu.
"Ta zpráva o Robinovi je smutná. Pokud je tento kluk v takové situaci po všech těch věcech, které dosáhl, pak F1 přichází o spoustu důvěryhodnosti," řekl Carlos Sainz mladší, jenž v Silverstone testoval s Toro Rosso i s Red Bullem.
Spekulovalo se, že by Frijns mohl dokonce ještě v letošní rozjeté sezóně nahradit kvůli finančním problémům Sauberu Hülkenberga. Nyní si mladý Holanďan usilovně hledá místo a nad jeho další kariérou visí otazník.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.