Pohled na bursovní lístek prozrazuje, že Formuli 1 stála bankovní krize na příjmech z reklamy a příjmech od sponzorů přes 30 milionů Dolarů.
Holding Formule 1 Delta Topco odhalil, že ztratili 32,8 milionů amerických Dolarů (asi 25,5 milionu Euro) na příjmech od sponzorů a příjmech z reklamy v důsledku ztráty společností RBS a ING. Obě banky donutila bankovní krize k odchodu z F1. Ještě v roce 2008 byla reklama na RBS na 8 ze 17 reklamních poutačů kolem trati, jenže na konci roku byla banka z 57 % převzata. O 12 měsíců později zmizela reklama kolem tratí úplně.
Podobné to bylo v případě ING, v říjnu 2008 dostala společnost finanční injekci od holandské vlády ve výši 13,5 milionů amerických Dolarů, na konci následujícího roku se společnost z F1 stáhla. Strana 95 burzovní zprávy o F1 říká, že „příjmy z reklamy a sponzoringu v roce 2010 klesly o 32,8 milionu Dolarů (respektive 14,1 %) na 200,6 milionů Dolarů z 233,4 milionů Dolarů v roce 2009. Tento pád byl primárně způsoben odchodem společností ING a RBS, jejichž smlouvy nebyly na konci roku 2009 obnoveny. To bylo v principu vyústění světové finanční krize, která měla dopad na celé hospodářství.“
Pokles nastal i přes navýšení počtu závodů v sezoně 2012 o dva – manévr, který by měl za normálních okolností příjmy zvýšit, protože se tak zvýšil i počet reklamních ploch. Zájem o reklamu a sponzoring v F1 zůstal v roce 2011 zhruba vyrovnaný, v tomto roce se globálním partnerem F1 stala švýcarská investiční banka UBS.
„Příjmy z reklamy a sponzoringu v roce 2011 stouply v roce 2011 o 23,1 milionů amerických Dolarů (tedy 11,5 %) na 223,6 milionů amerických Dolarů z 200,6 milionů amerických Dolarů v roce 2010. Tento růst je nutné přisoudit primárně UBS, které se na konci roku 2010 stalo globálním partnerem F1. Celkové obchodní podmínky se zlepšily.“
Podle zprávy UBS zkraje roku zkoumalo, jestli v F1 zůstat nebo ne. Smlouva byla totiž podepsána pod vedením bývalého představenstva vedeného Oswaldem Grübelem, který byl fandou motorsportu. Předtím, než v roce 2009 přišel do UBS, byl obchodním ředitelem Credit Suisse, která sponzorovala týmu Sauber.
Jenže v září 2011 se Grübel s UBS rozešel, protože byl zodpovědný za ztrátu 2,3 milionů amerických Dolarů, kterou způsobil příspěvkem, který dal obchodní společnosti Kweku Adoboli. Sergio Ermotti, aktuální obchodní ředitel banky, není očividně z Formule 1 tak nadšený jako jeho předchůdce. Mluvčí UBS říká: „Máme platný víceletý kontrakt s F1. Naše angažmá průběžně analyzujeme.“
Formule 1 však tentokrát nic neponechala náhodě, když si zkraje roku zajistila důležité sponzorské smlouvy se společnostmi Rolex a Emirates. Podrobnosti smluv pochopitelně nejsou známy, nicméně se má za to, že i kdyby UBS z F1 odešla, tak by F1 nezůstala s prázdnou.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.