Ferrari hovoří o výzvách spojených s vývojem nových 1,6litrových V6 turbomotorů pro příští sezónu Formule 1.
Tento rok se naposledy setkáváme s atmosférickými 2,4litrovými osmiválci, které nahradí přeplňované šestiválce se zabudovanými systémy pro rekuperaci energie. Jejich otáčky budou omezeny na 15 000 za min a budou muset zvládnout kolem 5 000 km místo současných 2 000 km. Společně s některými úpravami aerodynamiky nás čeká jedna z největších změn v F1 za několik uplynulých dekád.
"U nového projektu neexistuje žádné hledisko, které by bylo kritičtější než jiné. řekl bych, že to je složité po všech stránkách. Turbo je například novým typem, který točí do 25 tisíc ot/min a je rozhodně něčím absolutně novým," uvádí Luca Marmorini, šéf vývoje motorů Ferrari.
"Také velmi složitá elektronika a řídicí systémy představují velký krok vpřed, což znamená, že management motoru bude velmi náročnou výzvou. Musíme vyvinout pohonné ústrojí ve velmi krátkém čase, a to znamená, že spolehlivost bude faktorem, který rozhodne závody v počátečních fázích sezóny.
Ve většině případů lidé svá turba umístí uprostřed zadní části motoru a tudíž i blízko elektroniky. Teploty mohou dosahovat tisíce stupňů, s čímž se nebude jednoduché vyrovnat. Zvládání teplot bude jednou z hlavních oblastí, na kterých budeme muset pracovat," pokračuje.
Aktuální 2,4litrový osmiválec (foto: Scuderia Ferrari)
Ferrari testuje na brzdě nový turbomotor již od závěru roku 2012. "Na testovací stolici jsme měli prototyp už koncem minulého roku, nyní dokončujeme ten, s nímž momentálně budeme jezdit v současném voze. Máme velmi nabitý plán, abychom byli v březnu přepraveni.
Nemůžeme si teď dovolit žádné zaváhání. Věřím, že budeme připraveni. Už nějakou dobu pracujeme na tom, aby toto auto bylo připraveno, jde však o těžký úkol. Až v prvním závodě příští rok uvidíme, jestli jsme odvedli dobrou práci," vysvětluje Marmorini.
Jedním z nových omezení nových motorů bude podle nových pravidel maximální spotřeba, která nebude smět překročit 100 kg paliva na závod. Ferrari se obává, že v prvních velkých cenách se bude spíše šetřit palivo než závodit. "Ferrari cítí, že by to mohlo být nebezpečím. Jsme rádi, když F1 přemýšlí o efektivitě, nechceme ale, aby byla sportem, kde 50 % kol jen odkroužíte." Inženýři z Renaultu z toho na druhou stranu dle našich informací obavy nemají.
Vývoj současných agregátů je zmrazený, ale u nových motorů bude v prvních letech v 60 definovaných oblastech povolen. Každá změna je ohodnocena určitým množstvím bodů. Například úprava pístů bude stát více bodů než úprava olejového čerpadla. V sezóně 2015 bude každý výrobce na vylepšování svých motorů vyčerpat 32 bodů, v roce 2016 již pouze 15 bodů a v roce 2017 dokonce jen 8 bodů. Poté již žádné další úpravy nebudou možné.
Turbomotor Renaultu pro sezónu 2014 (foto: Renault Sport F1)
"U zcela nových pohonných jednotek musí mezi prvním a druhým rokem nějaký druh vývoje probíhat. Množství úprav, které budete moci dělat, se bude rok od roku snižovat - od velkého počtu v prvním roce bude jejich množství ve druhém a ve třetím klesat. Do třetího a čtvrtého roku se dostaneme do situace, která je velmi podobná té současné," potvrzuje šéf vývoje motorů Ferrari.
"Když jsme definovali tato pravidla s FIA, bylo myšlenkou mít podobný výkon jako dnes. Současný motor F1 má kolem 750 koní, z KERSu máte navíc dalších 80 koní. Příští rok budou mít motory 600 - 650 koní a dalších 160 koní bude pocházet z ERS. Pokud to sečtete, je to velmi podobné jako dnes.
Příští rok bude dobrých výsledků dosahovat ten, kdo motor správně zvládne a bude spolehlivý. Bude však obtížné odjet sezónu bez potíží vzhledem k tomu, že hovoříme o čtyřech až pěti tisících kilometrech na jednotku, což je téměř dvojnásobek toho, co nyní," dodává Marmorini.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.