Niki Lauda vzpomíná na jednání s Enzem Ferrarim a Berniem Ecclestonem a na spoustu zajímavých věcí.
Niki Lauda je mnohostranným mužem. Rakušan je nejen trojnásobným mistrem světa F1, ale také televizním expertem a především obchodníkem. Momentálně je nevýkonným předsedou dozorčí rady u Mercedesu, dřívem byl také šéfem Jaguáru v F1 a měl také svoje aerolinie. Peníze hrají v životě bývalého závodníka z Vídně stále velkou roli.
Ačkoliv pocházel z bohatší rodiny, takže ho například do školy vozilo auto se šoférem, tak ho to nijak neovlivnilo. I dnes žije velmi spořivě, ačkoliv za dob své aktivní kariéry chtěl vždy vydělávat pokud možno co nejvíce. Rakušan v rozhovoru pro 'Die Presse' vzpomíná na svoje začátky ve Formuli 1.
Stejně jako dnes, už i za dob Nikiho Laudy do Formule 1 cesta bez sponzorských peněz nevedla. Tehdy však vyrazil dnes již 64letý muž na hledání sponzora sám a narazil na jednu banku. "Sám jsem si jí získal. Vše bylo jasné, ale muselo to napřed projít přes dozorčí radu. Tam seděl můj dědeček. Zeptal se, jaký Lauda to je, Niki? No a od té doby to bylo vyřešeno," říká Niki Lauda.
Platící piloti nejsou ničím novým, i za dob Laudy musel jezdec na vstup do F1 sehnat finanční obnos. Jemu pomohl dědeček bankéř
"Přijel jsem za ním a zeptal jsem se ho, proč do toho šel. Jeho slavnou odpovědí bylo: 'Musíš se dostat do novin na ekonomické stránky'. Byl jsem dobře vychovaný, pocházel jsem z dobré rodiny. Netrpěl jsem nedostatkem peněz. Ale nepotřebných věcí se mi zase nedostávalo. Můj otec mi v 18 nekoupil Porsche. Stál jsem nohama na zemi a byl jsem normální, i když zde byly peníze - nejde o nic jiného."
Do dnešních dní se bývalému závodníkovi samozřejmě splnily všechny sny. A když budou jednou jeho děti mít nějaké sny, tak jim je táta Niki splní. Jako bývalý jezdec McLarenu a Ferrari si totiž přišel na slušné peníze. Dříve dokonce platil za nejdražšího jezdce v poli a za tvrdého vyjednávacího partnera. "Dnes už je to patnáctkrát dvacetkrát více. Ale samozřejmě tehdy to bylo hodně peněz. Musíte se naučit poznávat, jakou máte cenu a co jsou ostatní schopni zaplatit."
S tímto sebevědomím šel tehdy Niki také do Scuderie a vyjednával s Enzem Ferrarim: "Řekl jsem tři miliony šilinků. Nechal si to přepočítat na liry. Pak se mě zeptal, jestli nejsem pitomý. Měl jsem být rád, že můžu jezdit za Ferrari. Nedal mi ty peníze. Řekl jsem mu, že půjdu jezdit prostě jinam. To mu ukázalo, že bude rozumné, aby počítal s těmi třemi miliony."
Tehdy byl Niki Lauda v královně motorsportu teprve tři roky, nicméně Ferrari se to vyplatilo. S rudými z Maranella získal v letech 1975 a 1977 dva tituly. To nenechalo klidného ani Bernieho Ecclestona, tehdejšího šéfa Brabhamu, a tak se pokusil pro rok 1978 získat Laudu do svého týmu. Všichni víme, jak je Bernie na svoje peníze opatrný, nicméně vyjednávání s Rakušanem bylo tvrdým oříškem a to už proto, že se Niki dopředu informoval.
Lauda radí, jak vyzrát v jednání na 'starého lišáka' Bernieho
"Pořád jsem se ptal ostatních jezdců, kolik vydělávají. Ronnie Peterson dostával dva miliony dolarů. Ty jsem chtěl taky. Bernie řekl, že jsem úplně šílený. Urazil se a už se mnou nikdy nemluvil a vyloučil mě z F1." To ale není konec historie, Lauda tehdy zavolal šéfovi Parmalatu, který zrovna vyjednával o nové sponzorské smlouvě s Brabhamem.
"Nedal tehdy Ecclestonovi na výběr: 'Pokud nebude mít Niki smlouvu, tak nedostaneš peníze'. Bernie pak se skřípajícími zuby podepsal. Pak řekl: 'Not bad', zasmál se a bylo vyřízeno. Je to tip na to, jak vás bude Bernie respektovat, nesmíte na všechno říkat ano."
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.