Případným dalším výrobcům motorů moc času na vstup do F1 po Hondě nezbývá. Jejich vývoj bude totiž od roku 2018 znovu zmražen, jako je to v současné době u končících atmosférických 2,4l osmiválců.
Příští rok vstoupí Formule 1 s přechodem na nový formát motorů do nové éry. Ke slovu se dostanou 1,6l V6 turbomotory s pokročilým systémem pro rekuperaci kinetické energie. Ferrari, Mercedes i Renault již delší dobu testují prototypy svých budoucích pohonných jednotek na dynamometrech, v tomto měsíci by si již poprvé měli vyzkoušet první kusy závodní specifikace.
K tomuto tříčlennému klanu výrobců motorů se od sezóny 2015 přidá Honda, ke které po ročním využívání turbomotoru Mercedesu přejde McLaren. Japonci se přidají právě včas, protože vývoj nových agregátů v průběhu let postupně utlumován, v roce 2018 už bude zmražen úplně.
To znemožní vstup dalším zájemcům, protože bude vývoj omezen již pouze na řešení problémů, na další reakce již nebude prostor. O případném vstupu do F1 přitom přemýšlejí BMW, Toyota i Volkswagen prostřednictvím Audi či Porsche. Postupně jsou však zatlačováni do slepé uličky.
Vstup do F1 bude případným zájemcům prostřednictvím pravidel omezen(ilustrační foto: BMW Motorsport)
Postupné omezování vývoje pomocí bodového systému
Pokud budou správní rady automobilek váhat příliš dlouho, pravidla je vytrestají. FIA totiž přichází s vývojovým plánem pro nové technologie s cílem šetřit náklady. Proto má být v roce 2018 vývoj V6 turbomotorů zcela zmražen. Pro ty, kteří se budou chtít přidat později, nebudou platit zvláštní pravidla jako nováčky, ale budou se muset řídit tím, co bude stanoven pro každý rok.
V roce 2014 nebude vývoj nových motorů prakticky omezen. Výrobci budou moci řešit své technické problémy či navyšování výkonnosti. Od roku 2015 má do hry vstoupit omezení pomocí bodového systému. Pohonné jednotky budou moci být upravovány v 60 oblastech.
Každá změna je ohodnocena určitým množstvím bodů. Například úprava pístů bude stát více bodů než úprava olejového čerpadla. V sezóně 2015 bude každý výrobce na vylepšování svých motorů vyčerpat 32 bodů, v roce 2016 již pouze 15 bodů a v roce 2017 dokonce jen 8 bodů. Poté již žádné další úpravy nebudou možné. Koncepční změny tedy budou z vývojových plánů odstraněny jako první.
Pohled do nitra motoru F1: vývoj bude od roku 2018 opět zcela zmrazen (foto: BMW Motorsport)
Mercedes si zákazníky pojistil na 5 let
Ferrari, Mercedes a Renault mají pochopitelně strach, že by jejich zákazníci během nadcházejícího citlivého období mohli přestoupit k jinému dodavateli a přenést jejich technologické know-how. Proto se snaží uzavřít se svými zákazníky dlouhodobé smlouvy.
V případě Mercedesu to znamená, že Force India a Williams (potvrdil tento týden uzavření smlouvy - více zde) u jeho pohonných jednotek zůstane pět let - do roku 2018, kdy kvůli pravidlům skončí vývoj turbomotorů. Pak už jim to je víceméně jedno, protože se na motory nebude moci sáhnout.
Mercedes má ale velký problém: McLaren, který po roce přejde k Hondě. Kvůli starším smlouvám bude muset Wokingu poskytovat své nové turbomotory. Ať si kdo chce, co chce říká, technologickému transferu se v tomto případě nebude dát zabránit.
Mercedes se samozřejmě bude snažit týmu poskytovat co nejméně informací a co nejpozději. Sportovní ředitel McLaren Sam Michael si uvědomuje, že na končící partnerství příští rok budou doplácet (více zde).
Své turbomotory zaplombují a na dráze je bude hlídat k tomu určený člověk, McLaren v poznání jejich charakteristiky ale nezabrání. Nevýkonný ředitel Mercedesu Niki Lauda se to však svému zákazníku bude snažit co nejvíce ztížit. "Dovnitř motoru se nebudou moci podívat," uvedl pro Auto Motor und Sport.
Max Verstappen vysvětlil, proč na Nürburgringu testoval Ferrari GT3 pod přezdívkou „Franz Hermann“ a že překonání traťového rekordu nebylo jeho cílem. Šlo mu hlavně o zážitek a vyzkoušení vozu na legendární trati.
Lewis Hamilton čelí po přestupu z Mercedesu do Ferrari náročným výzvám jak technickým, tak psychologickým. Změna týmu, která měla znamenat novou kapitolu, se ukázala být mnohem složitější, než se očekávalo.
FIA ustoupila kritice jezdců a upravila pravidla pro trestání nevhodného chování, když snížila vysoké pokuty o polovinu. Tvrdé postihy tak nově nebudou hrozit za emotivní výlevy během závodu, ale zůstanou zachovány například za urážky oficiálních osob.
Charles Leclerc kvůli zdravotním potížím vynechá media day před Velkou cenou Emilia Romagna v Imole, ale Ferrari očekává jeho návrat do vozu v pátek. Tým zároveň přiveze první technické upgrady a doufá v lepší výsledky.
Lewis Hamilton je bezesporu jednou z nejvlivnějších osobností ve světě Formule 1, což potvrzuje i jeho nejnovější lukrativní smlouva s velkým sponzorem. Tento obchod ukazuje, jak silná a ceněná je jeho jméno nejen na trati, ale i mimo ni.
Franco Colapinto nastupuje do formule 1 uprostřed sezony a má pět závodů, včetně víkendové GP v Imole, aby si u týmu Alpine vybojoval trvalé místo. I přes smíšené výsledky v roce 2024 musí podat maximální výkon, jinak mu hrozí návrat na lavičku náhradníků.
McLaren patří mezi týmy, které na nadcházející Velkou cenu Emilia Romagna v Imole plánují představit výrazné technické vylepšení svých vozů. Tyto upgrady by měly pomoci týmu udržet tempo v aktuálně vyrovnaném poli a posílit jejich šance v pokračující sezoně.
Frederic Vasseur varuje, že plánované zpřísnění pravidel ohledně takzvaných flexibilních křídel může zásadně ovlivnit pořadí na čele F1. Podle šéfa Ferrari jde o citlivou oblast, kde někteří soupeři balancují na hraně legality, a změna by mohla odhalit dosud skryté rozdíly.
Ford zůstává pevně oddaný Formuli 1 i partnerství s Red Bullem, a to i v případě, že Max Verstappen po roce 2025 tým opustí. Podle šéfa Ford Performance Marka Rushbrooka je jejich spolupráce strategickým krokem s dlouhodobou vizí, nezávislým na jednotlivých jezdcích.
Lewis Hamilton se po těžkém adaptačním období ve Ferrari postupně zlepšuje a zkracuje rozdíl vůči Charlesi Leclercovi. Jeho cílem ale není jen porazit týmového kolegu, ale vyhrávat závody. Tifosi ho nadále podporují.
Adrian Newey přirovnal pravidla pro sezonu 2026 k technické revoluci z roku 2022. Podle něj nabízejí víc prostoru pro inovace, než se původně zdálo.
Charles Leclerc je spokojený se směrem nastavení SF-25, který odpovídá jeho stylu, ale stále hledá úpravy pro lepší zvládnutí chování letošního monopostu.