ŠANGHAJ - 3.trénink; Nejrychlejší čas ve třetím tréninku zajel Fernando Alonso. Rychlost Ferrari potvrdil druhým místem a ztrátou 0,622s jeho týmový kolega Felipe Massa. Problém s hydraulikou znamenal pro Nica Rosberga předčasný konec tréninku a komplikaci před kvalifikací.
Ve druhém tréninku byl včera v Číně nejrychlejší Felipe Massa s Ferrari následovaný Lotusem Kimiho Räikkönena. Dnes je v Šanghaji teplota vzduchu je 25°C, teplota tratě potom 32°C.
Jako první na trať vyrazili Jules Bianchi a Esteban Guttiérez a první čas s hodnotou 1:41,995s zajel po pěti minutách Charles Pic. Daniel Ricciardo rádiem označil podmínky na trati jako "trochu prašné".
Zatímco Sebastian Vettel pokračoval v jízdě, jeho závodní inženýr mu rádiem oznámil, že tohle zrovna nebyl průjezd boxy... V dalším kole již Němec tým poslechl a vyzkoušel si start v boxové uličce.
Na první místo se po deseti místech drží Van der Garde s náskokem 0,561s na druhého Pica. Tyto časy jsou zatím jedinými měřenými koly třetího tréninku. Jeden z mechaniků Marussie si poradil nohu a byl převezen ambulancí na vyšetření. Nemělo by to však být nic vážného.
Výlet mimo trať si udělal Charles Pic (v zatáčce č.1) i Esteban Guttiérez (v zatáčce 11). Po patnácti minutách se začínají objevovat měřené časy i u dalších pilotů. Na první místo se dostal Sergio Pérez, kterého vzápětí překonal Romain Grosjean.
Po dvaceti minutách zaznamenal nejrychlejší čas Kimi Räikkönen (1:38,323). Tento čas však brzy překonal Nico Rosberg, který zajel o 0,624s rychleji. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton to v dalším kole ještě o 0,486s vylepšil.
Problém s hydraulikou zkomplikoval Rosbergovi sobotu v Číně (foto: Mercedes AGM F1 Team)
Po pětadvaceti minutách se stále pracuje na nastavení Ferrari Fernanda Alonsa. Španěl zajel jen instalační kolo a stejně jako Felipe Massa, Mark Webber, Pastor Maldonado ještě nevyjel na trať. Na čele se stále drží Mercedesy. Nikdo z pilotů zatím nevyužil měkkou sadu pneumatik.
Pořadí po 35 minutách: Hamilton, Rosberg, Vettel, Webber, Alonso, Massa, Räikkönen.
Dvacet minut před koncem na čele stále Mercedesy. Za nimi Red Bully a Ferrari. První pětice je v rozmezí méně než 0,7s. Šestý Massa ztrácí už 1,138s. Jako první na měkkou sadu přezuli u Mercedesu.
Rosberg však rádiem informoval tým, že je něco na jeho voze je v nepořádku. Němec tak zajel do boxů, sundal helmu jeho trénink byl předčasně u konce. Jde prý o problém s hydraulikou. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton mezitím stanovil nový nejrychlejší čas 1:36,065s. Ani deset minut před koncem se však v pořadí na čele nic nezměnilo.
Kimi Räikkönen na měkké sadě pneumatik zajel čas 1:36,549s a zařadil se na druhou příčku. Netrvalo to ale dlouho a byl překonán Adrianem Sutilem. A na měkké sadě vyrazily na trať i Red Bully či Ferrari. Ferrari na tratí létají a Fernando Alonso zajíždí čas 1:35,391s. A tento čas již nikdo nepřekonal.
Přehled všech časů: zde (PDF).
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.