ŠANGHAJ - 2. TRÉNINK; Nejrychlejší čas ve druhém tréninku předvedl Felipe Massa, druhý Kimi Räikkönen ztrácel 0,15 s. Smolařem byl Valtteri Bottas, který hodinu prostál kvůli technickým problémům v garáži.
Odpoledne v Číně na se na trať jako první vydal Gutiérrez, za ním Vergne. Toro Rosso zareagoval na zvýšení teplot asfaltu o 9 °C snížením úhlu náběhu klapky předního křídla o jeden stupeň. Do dění se zapojil i Pic, který v dopolední části přenechal svůj vůz Číňanovi Ma Qing Huaovi.
Sportovní ředitel Sam Michael vysvětloval příčinu havárie Sergia Péreze v závěru prvního tréninku tím, že měl velmi opotřebované pneumatiky, které mu navíc v pomalém kole po vypršení času vychladly.
Po čtyřech minutách piloti předváděli hned měřená kola: Gutiérrez (1:41,876); Vergne (1:40,951), Ricciardo (1:39,978), Hamilton (1:37,935) a Rosberg (1:37,669) se přetahovali o nejrychlejší čas. V boxech po 10 min vyčkávali pouze Alonso s Bottasem.
Chilton po 7 min zastavil svou Marussii v zatáčce č. 5, příčinou je dle týmu zřejmě ztráta tlaku oleje.
Piloti začínali na středně-tvrdých pneumatikách. Dopoledne se levé přední trochu drolily, což podle Pirelli nebylo nic neobvyklého na zaprášené trati, po které monoposty klouzaly. Tempo i nadále udávaly Mercedesy.
Sergio Pérez neprožívá v Číně nejšťastnější pátek, tým se však zlepšuje (foto: McLaren Mercedes)
Pérez v úvodu zažil další perné chvilky: v rychlé zatáčce č 8. dostal smyk, který sice jen tak tak zvládl. Lehce se otřel o zeď, mírně poškodil podlahu a odepsal při tom pneumatik. Rádiem se ptal: "Měl jsem 'moment' v nájezdu do zatáčky č. 8, je vše s autem OK?" Inženýr mu odpověděl: "Díváme se na to."
McLaren přivezl do Šanghaje novou konfiguraci výfuků a karosérie kolem nich. Dopoledne s nimi jezdil pouze Button a tým byl s pokrokem spokojený. Nyní ji na voze mají oba piloti.
Po 20 min na sebe třetím nejrychlejším čase (1:37,298) upozornil Alonso, na Rosberga mu v tu chvíli scházelo 0,568 s. Krátce nato dostává Webber svůj Red Bull před Mercedesy - 1:36,092 min, používá k tomu však už měkké pneumatiky.
Rosberg si pochvaluje pneumatiky, které drží lépe než v předchozí jízdě. Teplota jeho předních gum dosahuje 109 °C, zadních 110 °C. Provozní rámec středně-tvrdé směsi je 90 - 115 °C, u měkké směsi 105 - 125 °C.
Hamilton po půl hodině obouvá měkké pneumatiky - 1:35,819 min. Snadno překonává čas Red Bullu i loňský nejrychlejší čas Michael Schumachera z druhého tréninku (1:35,973). Hülkenberg si stěžuje přes rádio, že se na měkkých pneumatikách ve svém letmém kole nemohl dostat před oba Mercedesy.
Pastor Maldonado na středně-tvrdé směsi (foto: Williams F1 Team)
Williams má problém na Bottasově monopostu, polovina tréninku pryč a Fina jsme na dráze stále neviděli. Tým z Grove na něj přišel žel až krátce po nastartování.
V polovině se na měkkých pneumatikách blýskl Massa, který letos v kvalifikacích zatím poráží Alonsa (reakce Španěla zde): kolo za 1:35,340 min ho posunulo do čela. Jeho týmový kolega jezdí s novým předním křídlem, které má ve spodní části bočnic dva otvory.
Slušné kolo předvádí po 50 min i Räikkönen - 1:35,492 min jej řadí na druhé místo hned za Ferrari. Fin jezdí opět s novější specifikací výfuků, Grosjean má starší z Malajsie.
Po hodině piloti nasazovali opět středně-tvrdé pneumatiky a začali se s větším množstvím paliva připravovat na závodu, časy klesly k hranici 1:43 - 1:44 sekund na kolo. Kimi si stěžuje na problémy s drolením levé přední gumy, Button (stále na měkké směsi) zajíždí solidní časy na spodní hranici spektra. Po osmi kolech klesají nad 1:45 s. Po 10 kolech a probrzdění míří do boxů.
Mercedes se také trápí, Hamilton se v rádiu podivuje: "Nikdy jsem neviděl, aby se pneumatiky takto chovaly." Vettel probrzďuje v nájezdu do vlásenky č. 14 a týmu hlásí "vibrace."
Kimi zpět v boxech po první jízdě ve druhém tréninku (foto: Lotus F1 Team)
Bottas se kvůli problému s ovládacím systémem škrticí klapky dostává s Williamsem na dráhu až po hodině. Po úvodních čtyřech kolech na měkké směsi mu patří 18. pozice (1:38,547 min). Po několika kolech si o dvě příčky polepšuje (1:38,185).
Massa, kterého v závěru již nikdo nepřekonal, předvádí i s těžkým vozem velmi dobrou rychlost: po 19 kolech na středně-tvrdých gumách zvládá okruh za 1:43,553 min. Rádiem však hlásí: "V těch pneumatikách toho už moc není." Jeho závodní inženýr Smedley se ho ptá: "Na které straně - vpředu či vzadu?" "Na obou," odpovídá Brazilec. Alonso krouží na měkké sadě a jeho časy padají na 1:47,513 min.
Krom Ferrari vypadají velmi dobře Mercedesy, Red Bully toho zatím moc nepředvedly, ti ale své svaly obvykle ukážou až v kvalifikaci. Drobné pokroky jsou patrné u McLarenu, Button si vyjel opět šestou příčku.
Počty kol ujetých ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Sportovní ředitel Paul Hembery zhodnotil dnešní výkonnost pneumatik takto: "Středně-tvrdé ukázaly, že zvládnou 20 kol, což je hranici mezi 2 a 3 zastávkami. Měkké pneumatiky jsou rychlejší, než jsme čekali: o 1,5 s rychlejší než středně-tvrdé."
Maximální rychlosti: 1. Gutiérrez - 321 km/hod; 2. Hülkenberg - 320,1; 3. Rosberg - 319,9; 4. Hamilton - 319,8; 5. Massa - 318,7; 6. Alonso - 318,5; 7. Chilton - 318,4; 8. Bianchi - 317,9... 19. Button - 307,3; 20. Pérez - 307,1; 21. Maldonado - 305,4; 22. Bottas - 305,3.
Přehled všech časů: zde (PDF, 66 kB).
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.