Druhý podnik letošní sezóny hostí Malajsie. Jaké jsou parametry a výzvy závodního okruhu nacházejícího se nedaleko Kuala Lumpuru?
Velká cena Malajsie, kde se jezdí již od roku 1999, je vypsána na 56 kol a svou délkou 310,408 km je v letošní sezóně vůbec nejdelší. Jedno kolo měří 5 543 m - 65 % jeho délky jedou piloti s plynem na podlaze, přičemž se průměrná rychlost pohybuje kolem 197 km/h. Nejdelší rovinka měří 1029 m.
Start závodu je plánován na 16 hod místního (9 hod našeho) času, což je pro piloty náročné obzvlášť za častého deště, kdy si občas stěžují i na sníženou viditelnost. Vlhkost zde dosahuje 100 % a teplota vzduchu až 40 °C.
Sepang nabízí směsici 15 zatáček - pomalých, středně-rychlých i velmi rychlých. Jejich průměrný poloměr dosahuje 136 °. Většina z nich (10) je pravotočivých, jezdí se ve směru hodinových ručiček.
Letos se zde poprvé dočkáme dvou DRS zón: první bude začínat 104 m za zatáčkou č. 14, ta druhá na startovní/cílové rovince hned 28 za zatáčkou č. 15. Obě budou nezávislé, tj. mají vlastní body pro měření časových odstupů mezi vozy: v prvním případě se nachází 54 m za zatáčkou č. 12, ve druhém případě 16 m za vrcholem 15. zákruty.
Maximální rychlost by v těchto místech mohla dosáhnout 312 km/hod s aktivovaným DRS (300 km/hod bez něj). Loni zde komisaři naměřili ve druhém tréninku Jeanovi-Ericovi Vergnemu 313,4 km/hod.
Mapka okruhu (zdroj: FIA)
Týmy voli tvrdší nastavení podvozku kvůli rychlé změně směru, přítlak je velmi důležitý zejména v šikaně tvořené velmi rychlou pátou a šestou zákrutou, které vozy F1 projíždění rychlostí kolem 250 km/h. Proto týmy volí v Malajsii vyšší přítlak, jeho úrovně jsou velmi podobné těm užívaným před týdnem v Austrálii.
Krom výkonu na rovinkách je kvůli pomalé první, druhé, deváté a poslední zatáčce důležitá velmi dobrá trakce a ovladatelnost. K tomu pomáhá správné mapování motoru společně s mechanickým nastavením zavěšení. Sepang klade vysoké nároky na chlazení, proto týmy v karosérii otevírají dodatečné otvory, které snižují aerodynamickou efektivitu.
Pro dosažení dobrého času je velmi důležitý úsek mezi 7. - 11. zatáčkou, který vyžaduje velmi dobré nastavení a vyvážení. Náročná je pro piloty i zatáčka č. 12, v níž na ně působí přetížení 3,2 G po dobu 2,5 vteřin.
Předpověď počasí na víkend (zdroj: Formula1.com)
Brzdy jsou v nich namáhány průměrně, často se však zpomaluje při vysokém bočním přetížení, což je kritické zejména v zatáčce č. 14. Piloti zde proto potřebují při brzdění velmi dobrou stabilitu. Na brzdovém pedálu piloti stráví v osmi místech celkově 13 % času jednoho kola.
Nejtvrdší brzdění na piloty čeká hned v první zatáčce, do níž musí za 2,48 sekundy na 117 metrech zpomalit z 307 km/hod na 92 km/hod, přičemž na ně působí přetížení 5,59 G. Na pedál musí vyvinout tlak 150 kg a dle společnosti Brembo dosahuje výkon brzd 2366 kW.
Monoposty zde spotřebovávají 2,45 kg na kolo (63 l/100 km). 10 kg benzínu zpomaluje vozy o 0,36 s na kolo. Pro závod musí mít natankováno 153 kg paliva.
Pirelli s sebou do Sepangu veze to nejtvrdší ze svého portfolia, co má - tedy z hladkých středně-tvrdou (medium, bílá barva) a tvrdou (hard, nově oranžová barva). Nejen kvůli vysokým teplotám, ale také kvůli mnohem drsnějšímu povrchu než v Melbourne.
Rozdíl mezi těmito druhy pneumatik měl činit kolem 0,6 s. Kvůli vyššímu opotřebení pneumatik a vyšší teplotní degradaci většina týmů pro neděli plánuje tři zastávky.
Fernando Alonso si loni za proměnlivých podmínek dojel pro vítězstvípřed Sergiem Pérezem (foto: Scuderia Ferrari)
Výrobci motorů kvůli vysokým teplotám a vlhkosti volí speciální nastavení. Agregáty v takové sauně dostávají zabrat, týmy si musí dávat pozor na jejich chlazení. Extrémní vlhkost má vliv na jejich sílu - vysoký obsah vodní páry vytlačuje kyslík, který by jinak byl spálen s palivem, což je problémem obzvlášť u nepřeplňovaných motorů. Trať se nachází ve výšce 40 m n. m.
Na druhou stranu to trochu snižuje nároky na chlazení a spotřebu paliva, což je v době zákazu tankování během závodu velmi důležitým faktorem. Převodovka, která musí vydržet minimálně 5 závodů, během jednoho kola 55krát změní rychlostní stupeň.
Průjezd 420 m dlouhou boxovou uličkou zde zabere 16,5 vteřiny (kolem 22,5 sec včetně zastávky). V Sepangu je v boxech povolena rychlost 100 km/hod, což znamená, že celková doba pro zastávku je nižší než v Melbourne.
Přes časté deštivé počasí je šance na výjezd safety caru v Sepangu velmi nízká - za posledních let kolem 15 %.
Video: Průjezd Sepangem s Kimim Räikkönenem ve Ferrari (zdroj: Youtube)
Rekord zde stále drží Juan Pablo Montoya, který jedno kolo během závodu v roce 2004 zvládl za 1:34,223. Loni zde byl v závodě nejrychlejší Kimi Räikkönen s Lotusem - 1:40,722 min, v kvalifikaci okruh zvládl ještě rychleji Lewis Hamilton s McLarenem - 1:36,219 min.
Nejrychlejší časy roku 2012- 1. trénink: 1:38,021 (Hamilton)- 2. trénink: 1:38,172 (Hamilton)- 3. trénink: 1:36,887 (Rosberg)Zlepšení P3 - P1: 1,134 s
Kvalifikace- Q1: 1:37,172 (Webber)- Q2: 1:36,715 (Räikkönen)- Q3: 1:36,219 (Hamilton)
Zlepšení Q3 - Q1: 0,953 sZlepšení Q3 - P1: 1,802 s
Fotografie z loňského závodního víkendu v Malajsii najdete zde.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.