Po zimní přestávce se konečně dočkáme - již o tomto víkendu nás čeká zajímavý začátek sezóny 2013 v australském Melbourne. Jaké jsou výzvy a paramtery tamějšího městského okruhu?
Letošní předsezónní testy toho o formě jednotlivých týmů odhalily méně než obvykle, o to bude začátek letošní sezóny pikantnější. Hodně se hovoří o pneumatikách, jejichž konstrukci Pirelli upravilo a směsi změkčilo. Na trati se během roku nezávodí, proto bývá zpočátku hodně znečištěna a kluzká, což se v průběhu víkendu zlepšuje.
Velká cena Austrálie bude čítat 58 kol (307,574 km), z nichž jedno měří 5 303 m. V neděli 17. března se bude v Albert Parku startovat v 17 hod před západem slunce, což může snížit viditelnost a v klesajících teplotách zhoršit fungování pneumatik.
Na okruhu se nachází celkem 16 zatáček - 10 pravotočivých, 6 levotočivých - a jezdí se ve směru hodinových ručiček. Hodně se řadí k středně rychlým - průměrná rychlost průjezdu zatáčkou se pohybuje kolem 150 km/hod při jejím průměrném úhlu 84°, průměrná rychlost za celé kolo potom dosahuje vysokých 221 km/hod.
Mapka okruhu v Melbourne s vyznačenými DRS zónami (podklad: Formula1.com)
Vozy jsou nastavovány na vysoký přítlak, požadavky na chlazení jsou průměrné. Obrubníky zde nepředstavují problém. Hrbolatost dráhy dosahuje středního stupně.
Nejdelší úsek na plný plyn měří 843 m a Sergiovi Pérezovi zde loni naměřili v kvalifikaci rychlost 316,7 km/hod s aktivovaným KERSem a DRS. Plný plyn mají piloti sešlápnutý po 66 % jednoho kola, rovinky tvoří 35 % okruhu.
Před letošní sezónou došlo ke změně pravidel týkajících se využívání systému pro snížení odporu (DRS). Ten mohou jezdci v trénincích a v kvalifikaci nově využívat pouze ve stanovených zónách. Známe již všech 36 DRS zón vybraných pro rok 2013, jejich přehled včetně obrázků najdete zde.
Předpověď počasí na víkend(zdroj: Formula1.com)
V Melbourne tedy na dvou místech. To první začíná před poslední zatáčkou okruhu, druhé za první šikanou, 510 m před zatáčkou č. 3. Obě sdílejí stejné místo detekce, jež se nachází 13 m před zatáčkou č. 14.
Nejrychlejší jsou zatáčky číslo 11 a 12, po nichž následuje poměrně obtížná pomalejší pasáž před cílovou rovinkou, týmy obvykle volí střední až vyšší přítlak. I když se 2/3 okruhu jedou na plný plyn, maximální výkon motoru zde není až tak důležitý, jako jeho správné mapování a krouticí moment pro rychlý výjezd z pomalých zatáček, proto zde agregáty dostávají dost zabrat.
Letos se v naposledy diváci v Austrálii setkají s řevem atmosférických 2,4litrových osmiválců, které od příštího roku nahradí 1,6litrová V6 turba. Převodovka je zatěžována průměrně.
Telemetrie z průjezdu okruhu v Albert Parku (zdroj: Team Caterham F1/Renault Sport F1)
Díky novým měkčím a rychleji degradujícím pneumatikám Pirelli bychom se mohli dočkat pestřejších strategií, očekávají se 2 - 3 zastávky. Italský dodavatel volí pro Melbourne super-měkkou (červená barva) a středně-tvrdou (bílá barva) směs, která je například o 0,8 s na kolo rychlejší než loňská středně-tvrdá.
Italský výrobce pneumatik měl za cíl na minimálně půlsekundové rozdíly mezi směsmi na kolo. Nejvíce zatěžovanou je levá zadní guma, pro dobrou výkonnost jsou v Melbourne klíčové brzdění a akcelerace.
Mnohem více zde dostávají zabrat brzdy, jejich výrobci hlásí středně-vysoké opotřebení, nároky na chlazení jsou však nízké/střední. Na sedmi místech se brzdí celkově 10 % času jednoho kola. Jejich opotřebení je vysoké, nároky na chlazení jsou však spíše nízké.
Nejprudší brzdění čeká na piloty před zatáčkou č. 3: z rychlosti 303 km/hod musí na 94 metrech za 1,95 sekundy zpomalit na 99 km/hod. Na pedál přitom vyvíjejí tlak až 165 kg a výkon brzd zde dle společnosti Brembo dosahuje 2602 kW.
Loňský průjezd okruhu z pohledu Jensona Buttona na McLarenu (zdroj: Youtube.com)
Vozy zde spotřebují kolem 2,5 kg paliva na jedno kolo. Spotřeba 10 kg paliva se v jednom kole projevuje teoretickým zrychlením o 0,4 sec, pro závod je třeba natankovat 152 kg benzínu.
Safety car se v závodě objeví průměrně 1,2 krát. Boxová ulička v Melbourne je jednou z nejkratších v šampionátu - měří 280 m, ztráta v čase na kolo za průjezd boxy se zastávkou činí 21 s. Loni jsme zde zaznamenali 76 zastávek, tak nejrychlejší trvala 3,1 s.
Rekord v závodě zde drží Michael Schumacher, jenž v roce 2004 proletěl jedno kolo za 1:24,125 min. Loni v kvalifikaci zde byl nejrychlejší Lewis Hamilton, když v její poslední části dosáhl času 1:24,922 min - o 1,4 s pomalejšího než ten, který stačil na pole-position v roce 2011 Sebastianovi Vettelovi.
392 snímků z loňského závodu v Austrálii si můžete prohlédnout zde.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.