Technologický vývoj F1 se nezaměřuje pouze na vozy. Také závodní komisaři ve věži mají ke své práci k dispozici nejmodernější techniku. Více se pro AUTO magazín rozvyprávěl ředitel závodů F1 Charlie Whiting.
Komisaři FIA mají k dispozici řadu technologií, které jim pomáhají hodnotit incidenty na trati v reálném čase.
"Máme extrémně kvalitní systém kontroly závodů, který je za nás schopný rozpoznat incidenty. Systém je naprogramován tak, aby přehrál každou mimořádnou událost - například, když by závodník jel příliš rychle v sektoru se žlutými vlajkami. To je založeno na GPS sledování a časování, ale software má také řadu dalších vymožeností a je naprogramován, aby podle toho reagoval," popisuje Whiting.
Některé závodní kolize jsou okamžitě jasné všem, kteří pozorně sledují. V takových případech pomáhají přístroje k analýze, ne k rozpoznání. Avšak když například řada vozů najede do první zatáčky a člověk stačí vnímat pouze létající karbonové úlomky, všichni v místnosti komisařů se obrátí na technologii, aby jim pomohla objasnit příčinu nehody a to co nejrychleji a nejpřesněji je to možné.
"Je to velká zodpovědnost, ale stalo se to menším břemenem jednoduše díky technologii, kterou máme nyní k dispozici," uvedl Garry Connelly, zástupce prezidenta FIA a pravidelný návštěvník komisařského křesla. "Máme bohatou databázi informací, kterých by se lidé nenadáli, že k nim máme přístup," přiznal.
Moderní technologie pomáhá komisařům v rozhodování(foto: FIA)
"Tak například mám přístup ke všem videozáznamům - obrázky, které se odvysílaly, obraz, které byl zachycen FOM komunikačním TV systémem, ale který nebyl odvysílán, uzavřené kamery z okruhů rozestavěných po trati a stejně tak všechen materiál z kamer přímo na vozech. Používáme GPS, která nám ukazuje, kde které auto v daný čas je," popisuje Conelly.
"Máme také k dispozici všechnu rádiovou komuniakci, což je důležité, protože nám to umožňuje zjistit, zda nějaký tým varoval jezdce, že bude překážet dalšímu závodníkovi a zda ten pilot tuto inforamci neignoroval. A nakonec máme také od letošního léta k dispozici telemetrii. To je užitečné, protože si můžeme prohlédnout informace z telemetrie během incidentu spolu s daty z předchozích kol. Takže například můžeme říct, zda pilot pod žlutými vlajkami zpomalil," upozorňuje.
"Když to dáte dohromady, dostanete kompletní obrázek toho, co se děje. Máte k dispozici informace, které nemá veřejnost ani ostatní týmy. Proto jsou rozhodnutí občas brána jako nepochopitelná. Lidé ale zkrátka nemají všechny informace, které mají komisaři," dodává Conelly.
Technologie také pomáhá k vyrovnanosti výkonů. V současné době totiž komisaři data ukládají. Když se tedy objeví podobný incident, komisaři je mohou v případě potřeby porovnávat.
"Ukládáme všechny incidenty z posledních ročníků na videu a všechny jsou komisařům k dispozici. Je to neocenitelný zdroj informací, protože ne všichni komisaři jsou na všech závodech. Tímto způsobem se mohou ohlédnout zpět a to jim pomáhá k lépe informovaným a vyrovnanějším rozhodnutím," komentuje situaci Whiting.
Dodává, že komisaři mají také k dispozici tabulku penalizací od roku 2003 a velmi rychle se tak orientují v tom, co kdo kdy provedl. To jim pomáhá i na základě historických dat udělit přijatelnou penalizaci.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.