Kaltenbornová o novém jezdeckém složení, očekáváních pro rok 2013 i platících pilotech

Sauber
Sauber, foto: Sauber Motorsport AG
Jana Šrámková 11. února 2013 19:44
Sdílej:

Šéfka Sauberu Moniša Kaltenbornová se pro oficiální web F1 rozhovořila o změnách v týmu, očekáváních pro nadcházející sezonu i situaci kolem platících jezdců.

Sauber minulý rok udělal krok vpřed a svými výkony mnohdy příjemně překvapoval. Letos začíná švýcarský tým znovu, s novou jezdeckou dvojicí. Podle šéfky týmu Moniši Kaltenbornové to však není tak výrazná změna.

"Není to zase tak radikální změna ve srovnání s minulými roky. Esteban (Gutierréz) je závodník, kterého známe, což je velký rozdíl. Nejenže jsme ho pozorovali a podporovali, také jsme s ním efektivně spolupracovali během jeho začátků, což je výhoda oproti tomu, když pilota neznáte vůbec. Známe jeho silné a slabé stránky a on na druhou stranu zná tým a ví, jak funguje a co může očekávat," popisuje.

"S Nicem (Hülkenbergem) je to jiná situace. Ale u něj máme oproti minulé jezdecké sestavě výhodu v tom, že je to zkušený závodník. Takže ta změna není tak radikální, jak by se mohlo zdát," komentuje situaci. Od německého pilota očekává, že si bude udržovat výkony, které ukazoval loni a které ji velmi zaujaly.

"To je něco, co nám loni chybělo. Naše efektivita v tomto směru nebyla příliš vysoká. V něm vidíme sílu, která dokáže využít potenciál našeho vozu. Loni jsme z mnoha směrů slyšeli, že máme potenciál, ale nebyli jsme schopni jej využít a přetavit jej v body. Od Nica očekáváme, že přesně to udělá," nechala se slyšet Kaltenbornová.

Nadějné vyhlídky? I tak vidí situaci Sauberu šéfka týmu (foto: Sauber Motorsport AG)

Doufá proto v ještě lepší výsledky, než které Sauber předvedl loni. "Hlavním důvodem je v první řadě auto, které má základ ve voze z roku 2012. Zaměřili jsme se na eliminaci chyb, které jsme cítili. Za druhé také tým, který je stabilní a dále se rozvíjí. K tomu si myslím, že máme piloty, kteří mohou využít tento potenciál," těší se na boje o přední příčky.

Uvedla také, že nechápe, proč by status platícího pilota v F1 nemohl být brán stejně jako v nižších sériích, kde je finanční podpora běžná a nemluví se o tom. Je si však vědoma toho, že s poplatky a ekonomickou situací nejen menších týmů je třeba něco udělat. Zároveň však dodává, že odchod zkušených a talentovaných jezdců právě kvůli penězům není dobrý vývoj.

"F1 potřebuje nejlepší závodníky a ne nezbytně ty s penězi. Na druhou stranu musíme být féroví k mladým jezdcům a ne je hned považovat za platící piloty. Každý, kdo přichází do F1 je na vysoké úrovni a pokud je jen limitovaný počet sedaček, potom každý pochopitelně hledá tu nejlepší variantu," upozorňuje Kaltenbornová.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.