Dne 16. prosince roku 1982 zesnul ve věku 54 let zakladatel světoznámé značky Lotus, která se pod jeho vedením úspěšně prosadila nejen ve světě formule 1, ale i mezi výrobci cestovních sportovních vozů. Nečekaná ztráta fanoušky Lotusu šokovala, došlo k ní v předvečer testování nového monopostu F1 Lotus 92.
Anthony Colin Bruce Chapman se narodil 19. května 1928 v Londýně. Věnoval se studiu stavebního inženýrství na University College London. V rámci studia absolvoval výcvik u RAF a po dokončení školy vstoupil na krátký čas do služeb Britského královského letectva. Bystrý úsudek, logické uvažování a získané technické znalosti aplikoval do projektů závodních automobilů a už v roce 1958 vstoupil s vozem Lotus 12 do světa formule 1. Svými inovacemi Chapman častokrát předběhl konkurenci. Lotus patřil vždy mezi přední týmy, od jehož jezdců se očekával boj o přední příčky.
Mezi revoluční vozy patří hlavně typ 25 s první samonosnou karoserií, typ 49, kde použil první spoilery a reklamu na ploše vozu, typ 72 dostal jako první klínovitý tvar s postraními chladiči, typ 78 se vyznačoval přísavným efektem a typ 88 pro svoje dvojité šasi. Při příležitosti návštěvy hrobu Colina Chapmana se mi podařilo vypátrat osobu, která zřejmě viděla Colina Chapmana živého naposledy. Roger Pestel, pozdější inženýr Ayrtona Senny, zamykal v podvečer 15. prosince 1982 kolem 22 hodiny Ketteringham Hall po té, co ho Colin Chapman míjel při příchodu do svého bytu po návratu z jednání v Paříži.
Ráno přivolaný lékař konstatoval jako příčinu předčasné smrti infarkt. Dojít k němu mělo asi ve 4 hodiny ráno, tedy pouhých 6 hodin po té, co se s ním Roger setkal. Při našem osobním vyprávění se emocionálně a pietně vžil do tehdejší doby. Velmi si vážím našeho setkání, měl jsem možnost hovořit s člověkem, který byl Chapmanovi tak blízko v posledních hodinách.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.