Sebastian Vettel a Michael Schumacher při Závodě šampionů v Bangkoku prodloužili dominanci a neporazitelnost týmu Německa, když v poháru národů porazili Francii a zvítězili již pošesté v řadě.
Již tradičně se motoristická sezona zakončuje Závodem šampionů, který se letos odehrává v Bangkoku. Sobota patřila národním týmům. Piloti závodili ve VW Chirocco RCup, Audi R8 LMS, Toyotě GT86, KM X-Bow, Gallardu Super Trofeu, Euro Racecar či voze ROC.
Skupina A
První nastoupila na start skupina A, ve které soutěžily týmy Franice (Grosjean, Ogier), Ameriky (Guerra, Hunter Reay), All Stars (Kristensen, Lorenzo) a Velké Británie (Coulthard, Prilaux). Z této čtveřice díky čtyřem vítězstvím postoupila do semifinále Francie ve složení Romain Grosjean a Sebastien Ogier.
Po třech vítězstvích měla Amerika a All Stars, díky lepším časům však postoupil tým All Stars s Tomem Kristensenem a Jorgem Lorenzem.
"Jsem zklamaný, že jsme nepostoupili, ale ta výhra byla úžasná," uvedl Guerra, který senzačně porazil Ogiera. Dodal také, že nereprezentuje jen Ameriku, nýbž také rally.
Během závodů jsme mohli vidět spoustu žlutých karet a penalizací kvůli kontaktu s bariérami. Velkým zklamáním letošního ročníku byla účast na stadionu, který rozhodně nebyl zaplněný.
V mezičasech však diváky bavil například Chris Pfeiffer na svém motocyklu BMW, David Coulthard s formulí Red Bullu, Stig Blomqvist v Audi Quattro a podobně. Závod šampionů je přece jen i velká show.
Jezdci F1 v Bangkoku měřili sílu s ostatními hvězdami motorsportu (www.raceofchampions.com)
Skupina B
Ve skupina B se kromě týmu Německa (M. Schumacher, Vettel) představila také Indie (Chandhok, Karthikejan), Thailand (Charoensukhawatana, Sritray) a Austrálie (Doohan, Whincup). Postup německého týmu nebyl překvapením. Dvojice Sebastian Vettel a Michael Schumacher zvítězila ve všech šesti svých závodech. Dalším postupujícím byla Austrálie.
Vítězové asijské části závodu šampionů - tým Indie ve složení Karun Chandhok a Narajn Karthikejan zaznamenali dvě vítězství a také četné penalizace. Podle Chandhoka za penalizace mohl nedostatek testování, kvůli kterému téměř neznali trať, která se od včerejška změnila.
Karkthikejan byl také dotázán, kdo si myslí, že v závodě zvítězí. "Pokud tam nejsem já, tak mě to opravdu nezajímá," zněla odpověď v ryze závodnickém duchu.
Romain Grosjean pomohl Francii do finále (foto: www.raceofchampions.com)
Semifinále
První semifinále vyhrál Romain Grosjean nad Tomem Kristensenem. Sebastien Ogier poté porazil Jorga Lorenza. Francie se tak díky vedení 2:0 dostala do finále.
"Motorka je pro mě přirozeností, jako spánek, jídlo... S autem je to jiné, potřebuji více času, více odježděných kol a více procvičování," upozornil po prohře španělský mistr světa MotoGP.
V dalším semifinále porazil Michael Schumacher Jamieho Whincupa. Sebastian Vettel následně zvítězil nad Mikem Doohanem a tým Německa tak zůstal neporažen. Jediným, kdo v tu chvíli mohl přerušit vítěznou šňůru německých šampionů byl francouzský tým.
Pohár znovu zvedli nad hlavu Schumacher a Vettel (foto: www.raceofchampions.com)
Finále
Tři ze čtyř finalových účastníků byli piloti Formule 1. A mnozí se ptali: získá Německo další triumf? Romain Grosjean a Sebastien Ogier se však nevzdali a před finále podle jejich slov oba věřili že mají šanci porazit hlavní hvězdy Závodu šampionů.
V prvním závodě však Grosjean na sedminásobného mistra světa ztratil více než dvě sekundy. 1,9 sekundy ztratil také Ogier a Německo tak již pošesté v řadě zvítězilo v poháru národů. A usměvavý Grosjean jen krčil rameny. Oba němečtí pilot opět oslavovali a při pozávodovém rozhovoru rozdávali úsměvy a vtipy.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.
Více než 5 000 nadšených tifosi zaplnilo Fiorano, aby byli svědky historického momentu – Lewis Hamilton a Charles Leclerc poprvé vyrazili na trať s novým vozem Ferrari SF-25.
Po propuštění z pozice šéfa týmu Haas vedl Guenther Steiner právní spor proti svému bývalému zaměstnavateli. Spor byl nyní ukončen, když Steiner žalobu stáhl po mimosoudním urovnání konfliktu mezi oběma stranami.