Po prvních 5 závodech snad už nikdo nevěřil tomu, že bude kariéra Felipeho Massy v F1 pokračovat. Od Monaka dál se ale jeho výkony lepšily. Ferrari po VC Koreje oznámilo prodloužení smlouvy s tímto Brazilcem, kterému se závěr roku velmi povedl. Byl totiž dokonce rychlejší než jeho oslavovaný kolega Fernando Alonso.
Bilance Massy po pěti závodech byla tristní: zisk pouhých 2 bodů. A to navíc ve voze Ferrari. Fernando Alonso již měl v té době na svém kontě 61 bodů, 1 vítězství a 1 druhé místo. V paddocku se tou dobou již probírala pouze otázka, kdo Massu nahradí.
Prvním světlým okamžikem sezony byla Velká Cena Monaka. Brazilec se poprvé v sezoně vměstnal v kvalifikaci mezi prvních deset, v závodě obsadil 6. příčku. Navíc na špičku a Alonsa neztrácel moc.
Až do letní přestávky následovala série vrcholů a pádů. V Montrealu například Massa předvedl hodiny, což určitě nebylo to, co potřeboval. V Silvestone naproti tomu ziskem 4. místa zaznamenal dosavadní nejlepší výsledek roku. Z Velké cey Německa musel poměrně brzy po kolizi odstoupit. Také 9. příčka z Maďarska nebyla kdo ví jaká. Z pohledu tréninkových jízd byl Španěl na druhé straně garáže v průměru o 0,6 s rychlejší.
Jenže po letní přestávce jakoby do vozu usedl jiný Massa. V Monze, v Austinu a na Interlagosu byl Felipe Massa rychlejší než jeho opěvovaný kolega. Průměrný odstup obou pilotů se po letní přestávce smrskl na 0,2 s.
Pokud bychom se podívali na získané body, tak je poměr 117:97 ve prospěch Alonsa. Massa pravidelně bodoval a po dvou (!) letech se podíval dokonce hned dvakrát na podium. Alonso vyšel dvakrát bodově naprázdno (pokaždé v důsledku postartovní kolize).
Jenže i Massa měl v závodech problémy: v Singapuru musel měnit pneumatiku po prvním kole, v Indii musel jet 40 kol s ohledem na nedostatečné palivo a v Abú Zabí kolidoval s Webberem. Ale hlavně musel pomáhat kolegovi Alonsovi v boji o titul, což jej minimálně na Jeongamu, v Austinu a Interlagosu stálo body. I tato pomoc znamenala již třetí prodloužení smlouvy pro vice mistra světa z roku 2008 za dobu jeho kariéry u Ferrari, tentokrát do konce roku 2013.
Nejpozději od Velké ceny Japonska jezdil Massa opravdu nadohled Alonsovi. V Korei, USA a Brazílii byl bez debaty rychlejší. To ale vzbuzuje otázku. Zaspal Massa začátek roku a nebo Alonsovi na konci sezony došly síly?
Ani jedno, ani druhé. Zkraje sezony bylo Ferrari jen velmi obtížně ovladalným vozem. Aerodynamika fungovala jen ve velmi úzkém okně. Massa si nedokázal vůz nastavit tak, jak by bylo pro jeho jezdecký styl vhodné. "Vpředu moc tvrdé, vzadu moc měkké, navíc s aerodynamikou vytvářející velký přítlak na předek. S takovým autem dokáže jezdit jen Alonso."
Jak inženýři v průběhu sezony na aerodynamice pracovali, tak se zlepšoval vůz z pohledu Massy. Podle jeho slov s pneumatikami problém nikdy neměl. "Jen s autem. Když nedokážete vyjít s autem, tak máte problém i s pneumatikami," říká jezdec. Od vylepšení, představených ve Velké ceně Kanady, už ale bylo Ferrari lepší auto.
Od té doby už Massa vylepšoval jen detaily. Od Velké ceny Japonska mu vůz plně seděl. F2012 se dostalo na hranu svých možností. Další vylepšení už nefungovala (narozdíl do McLarenu MP4-27 nebo Red Bullu RB8). Jediné, co Ferrari na konci roku mohlo udělat, byl buďto krok zpět nebo vylepšení vozu pro jízdní styl svých jezdců, rychlejší už být vůz nemohl. Což bylo dobré pro Massu, špatné pro Alonsa.
Pohodlnější a rychlejší se vždy automaticky nevylučují, jenže tato kombinace se vyskytuje jen velmi zřídka. Závodní vozy, když se dostanou na okraj svého vývoje, tak jsou většinou obtížně říditelné. Kdo to ale zvládá, tak je s nimi rychlý.
Alonso, Hamilton, Räikkönen nebo Vettel to umí. Button, Massa nebo Webber potřebují perfektní auto, aby byli konstantně rychlí. Alonso podal v posledním závodu neskutečný výkon, titul ho tak zajímal, že jel i s vozem na konci vývoje absolutně na hraně. Snažil se o nemožné, jenže jak se říká "hlavou zeď neprorazíš".
Massovi chybělo na Interlagosu na pole position Hamiltona na McLarenu 0,529 s. To dělá 0,123 s rozdílu na kilometr. Alonso měl ztrátu 0,795s, takže 0,184 s na kilometr. V Maďarsku, na podobně dlouhé trati, ztratil Alonso na pole position Hamiltona 0,891 s, tedy 0,203s na kilometr. Massa byl pomalejší na Hungaroringu o 0,947 s, tzn. 0,216 s na kilometr.
To znamená, že v druhé polovině sezony Ferrari na McLaren neztratilo téměř nic, ale právě Massa se musel extrémně zlepšit. Konkrétně o 0,084 s na kilometr. Pokud uvážíme okruh, který má 4 kilometr, tak jsou to téměř 0,3 s na kolo! A přesně takový byl rozdíl jezdců Ferrari na konci roku - ve prospěch Massy.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.