ABÚ ZABÍ - Krátké ohlédnutí za posledním testem mladíků na okruhu Jas Marina, kde po Velké ceně Abú Zabí zůstalo šest týmů: Caterham, Lotus, McLaren, Red Bull, Toro Rosso a Sauber.
Letošní testy mladých pilotů byly rozděleny na tři části: 12. a 13. července testovaly dva dny v Silverstone týmy Williams, Marussia a jeden den HRT; od 11. do 13. září se v Magny-Cours sešla trojice Ferrari, Mercedes a Force India a tento týden zbylá šestice týmů F1 v Abú Zabí.
Nejrychlejší čas za všechny tři dny zajel hned v úterý Kevin Magnussen s McLarenem: 1:42,651 min. Byl o 2,021 sekundy pomalejší než čas Lewise Hamiltona, který s ním v sobotu vyhrál kvalifikaci. Nejblíže Dánovi byl včera Davide Valsecchi s Lotusem (s 0,026) a ve středu Antonio Felix da Costa s Red Bullem (+ 0,028 s).
Nejvíce si testy užil testovací pilot Sauberu Esteban Gutiérrez, jenž ve středu a ve čtvrtek ujel 174 kol, což představuje více než tři velké ceny - celkem 966,4 km. Solidní vzdálenosti urazili také Da Costa (7831 km), Robin Frijns (727,574 km), jenž se svezl v úterý se Sauberem a ve čtvrtek s Red Bullem, či Giedo van der Garde s Caterhamem (716,5 km).
Nejrychlejší časy z testu mladých pilotů v Abú Zabí
Týmy F1 ke konci sezóny své vozy stále vyvíjejí, protože na příští vůz kvůli poměrně neměnným pravidlům budou moci spoustu prvků přenést (celá šasi včetně Coanda výfuků či pasivních DDRS ve stylu Lotusu) - není to zcela typická situace, k velkému třesku dojde až před sezónou 2014.
Proto se mladíci místo sbírání zkušeností a jízdy dle libosti museli věnovat aerodynamickým programům - jezdit konstantní rychlostí, absolvovat spoustu instalačních okruhů s různými měřícími soustavami.
Na vozech se objevila celá řada nových dílů: McLaren například testoval zcela nové přední křídlo (najdete v naší fotogalerii), Lotus jezdil většinu času se staršími výfuky, ale s vývojovými díly včetně DDRS. To se objevilo i na monopostu Sauberu, Red Bullu a hned dva pilíře se objevily pod zadním křídlem Toro Rosso.
Počty ujetých kilometrů šesti týmy během testu v Abú Zabí
Nejvíce dat nasbíral McLaren, jenž do testu kromě mladíků Magnusena a Turveyho zapojil také jednatřicetiletého zkušeného Garyho Paffetta, což týmu z Wokingu mnozí vytýkají, ač testu mladíků zneužívají do určité míry všichni - i malé týmy pro získání financí. Trojice pilotů ujela během tří dnů přes 1566 km. Dařilo se i Sauberu, který s Frijnsem a Gutiérrezem urazil téměř 1400 km.
Z pohledu výrobců motorů si nejvíce dat odnáší Renault, který svými agregáty během testu mladíků v Abú Zabí poháněl hned trojici vozů: Caterham, Lotus a Red Bull - dohromady ujely přes 3465 km. S osmiválcem Ferrari za zády odkroužili přes 2571 km týmy Toro Rosso a Sauber, Mercedes měl jediného zástupce v podobě McLarenu.
Celkem ujelo tento týden v Abú Zabí šest týmů 1 369 kol, což odpovídá vzdálenosti 7 603,4 km.
Počty ujetých kilometrů během testu v Abú Zabí z pohledu výrobců motorů
Fotogalerii z posledního testu mladíků v Abú Zabí obsahující 114 snímků vše šesti týmů najdete zde.
Testy mladíků 2012 - celkové shrnutí
Během testů mladíků, které byly letos rozděleny na tři části, urazilo největší vzdálenost Ferrari v Magny-Cours - celkem přes 1720 km. O něco kratší vzdálenost ujel tento týden na okruhu Jas Marina McLaren (1566,2 km) a Sauber (1399,6), Mercedesu, který ve Francii ladil Coanda výfuky, patří čtvrtá příčka (1354,2 km).
Nejméně toho natestovali nováčci: HRT s jedním dnem 483 km, Marussia se dvěma dny 702,5 km. Oba týmy se společně setkali na dráze v Silverstone ještě před letní přestávkou.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.