ABÚ ZABÍ - ANALÝZA SEKTORŮ; Jakých časů a maximálních rychlostí piloti dosahovali v jednotlivých sektorech okruhu Jas Marina? Jaké závěry můžeme z těchto údajů učinit?
Okruh vyžaduje dobrý přítlak v prvním a zejména ve třetím sektoru s množstvím pomalých až středně rychlých zatáček. Naopak v prostředním sektoru s dvěma dlouhými rovinkami se uplatní síla motoru a co nejnižší odpor.
Tyto rovinky, z nichž ta první měří 1 173 metrů, odděluje pomalá šikana 8/9. Na obou zítra bude k dispozici DRS zóny s nezávislými body detekce. Znamená to, že pokud jezdec předjede soupeře před sebou v té první, ten mu to bude moci hned v té druhé vrátit.
Kvalifikace v Abú Zabí se jela při západu slunce a klesajících teplot, což ovlivňovalo výkonnost týmů: zatímco některým (např. Force Indii) změna nesedla, jiní (např. Caterhamu) si ji pochvalovali, protože jim pomohla k lepší přilnavosti a vyvážení.
Více technických informací o okruhu Jas Marina najdete zde.
V kvalifikaci byl dnes suverénní Hamilton, jenž byl nejrychlejší ve všech jejich částech. Nejvíce získával paradoxně v prvním nejkratším sektoru s velmi rychlými zatáčkami, které McLarenu sedí. Tým z Wokingu na Střední východ žádná vylepšení na rozdíl od soupeřů nepřivezl, okruh Jas Marina vozu MP4-27 sedí.
Brit dosáhl nejlepších časů ve všech sektorech, ve druhém byl však jen o 6 setin rychlejší než Vettel a o 7 setin rychlejší než Webber, kteří tam dosáhli nejnižší rychlosti ze všech, pouze 311 km/hod.
Nejvyšší rychlost zde dosáhl Maldonado v Q1 - 325,8 km/hod. Venezuelan s Williamsem podal výborný výkon a získal druhou řadu: před oběma Ferrari i jedním McLarenem. Skvěle zajel zejména pomalý třetí sektor připomínající městské okruhy, na nichž Pastor umí. Slabší byl jen první sektor (až desátý čas), k lepší pozici by mu ale nepomohl ani čas na úrovni druhého Buttona.
Společně s Buttonem a s Rosbergem byl také jediným, kdo poskládal své rekordní sektory do jednoho kola. Nejvíce by si při stejném výkonu polepšili Grosjean (- 0,13 s) a Massa (- 0,143 s). Jezdci na špici jezdili velmi konzistentně: Hamilton zůstal jen 34, Webber 36 tisícin za svým teoretickým maximem.
Svůj čas v Q3 za klesajících teplot nedokázali zlepšit pouze dva piloti: Grosjean byl o 0,158 s horší než v Q2, Alonso o 0,068. Španěl již v Q2 zajel na limitu svého Ferrari vybaveného jinými díly než Massa. Felipe to zdůvodnil tím, že je Fernando "na data lepší."
Scuderii nové přední křídlo funguje tak, jak dle dat z tunelu předpokládali, u zadního křídla jsou očekávání splněna z poloviny. Oba jezdci ztráceli zejména v pomalém třetím sektoru, což jednoduše svědčí o nedostatku přítlaku.
V Q1 byly oba Williamsy nastaveny na nižší přítlak: k dispozici bylo dostatek času na zahřátí středně-tvrdé směsi, ta se navíc chovala konzistentně a její degradace byla nízká - proto se zítra opět očekává závod na jednu zastávku, byť ho s touto strategií možná nezvládnou všichni jako v Indii. Pro Q3 (a tudíž i pro začátek závodu kvůli pravidlům parc fermé) však tým z Grove zvolil o něco více přítlaku.
Velmi rychlý byl i Pérezův Sauber (322 km/hod, Kobajaši se trápil s odlišným nastavením) a Massa (320 km/hod). Ferrari krom rychlosti na rovinkách má i dobrou trakci, což byla jeho nemoc na počátku sezóny - vyplývá to z rychlostí dosahovaných na cílové rovince: 1. Alonso, 2. Hamilton, 3. Massa.
Naopak je zde jasně patrný aerodynamický deficit nováčků: Karthikeyan zde byl o 18,3 km/hod pomalejší než Španěl. Caterham sice přivezl rozsáhlá vylepšení (novinky, bočnice, podlahu, difuzor, brzdové kanálky) s cílem stáhnout až 0,4 s na kolo, jeho výkonnost dnes však byla spíše zklamáním.
Místo stáhnutí náskoku týmu Toro Rosso před ním se na něj spíše dotahují soupeři zezadu: vždyť mladý Pic teprve sbírající zkušenosti s vozem F1 předčil Petrova, přičemž v ideálním kole na Kovalainena s Marusií teoreticky ztrácel jen 0,155 s.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.