Sedmnáctý díl letošní sezóny Formule 1 bude hostit Indie, jejíž okruh představuje pro týmy jedinečné výzvy. Letos se již nebudou muset spoléhat pouze na data ze simulací jako minulý rok, kdy se zde jel na čerstvě dostavěné trati vůbec první závod.
Délka Buddhova mezinárodního okruhu, který se nachází nedaleko hlavního města Dillí, činí 5 125 metrů. Na účastníky Velké ceny Indie, jež bude čítat 307,249 km, čeká v neděli celkem 60 kol. Piloti si rychlý okruh v Indii pochvalují - hodnocení Buttona, Hamiltona či Vettela najdete zde.
Trať nabízí 16 zatáček (7 levotočivých, 9 pravotočivých), jež se projíždějí ve směru hodinových ručiček. Průměrná rychlost nejrychlejšího kvalifikačního kola loni přesáhla vysokých 219 km/hod. Přilnavost na okruhu loni velmi rychle rostla, časy během tréninků klesly o 2 s, degradace pneumatik přitom klesala.
Zatáčky se projíždějí průměrně rychlostí 155 km/hod. Zajímavá je klopená zákruta se dvěma vrcholy (č. 10 a 11), které připomínají slavnou zatáčku č. 8 z Istanbulu. Projíždí se po dobu 8,2 sekundy sice pomaleji (170 - 210 km/hod vs. 270 km/hod v Istanbulu, kterého se možná příští rok znovu dočkáme místo závodu New Jersey), inženýři zde přesto očekávají podobná boční přetížení a tlak na pneumatiky jako v Turecku. Tento úsek je lemován tribunou pro 13 000 diváků skýtající krásný výhled na celý okruh.
Monoposty na třech místech překonají rychlost 285 km/hod, nejrychlejší je zatáčka č. 12, kterou projedou ve 255 km/hod. Nejvyšší boční přetížení dosahuje 3,8 G v zatáčce č. 13. Devět z deseti zatáček v úseku od č. 5 po č. 14 se projíždějí v rychlostech 200 - 250 km/hod. Rychlost klesá pod 100 km/hod pouze na třech místech, nejvíce v zatáčce č. 3 (70 km/hod).
Mapa okruhu (zdroj: F1 Racing)
Z pohledu nastavení trať vyžaduje vysoký aerodynamický přítlak podobně jako v Koreji (úrovně jako v Suzuce či v Barceloně) zejména kvůli středně až velmi rychlým zatáčkám ve druhém a třetím sektoru. Při optimalizaci nastavení bude brán velký zřetel na trakci a dobré změny směru ve středně-rychlých zákrutách, zavěšení je spíše tužší.
Maximální rychlost po 14 s plného plynu před brzděním do čtvrté zatáčky na konci 1 120 m dlouhé rovinky by měla dosahovat až 324 km/hod s otevřeným křídlem (310 km/hod s neaktivovaným). Uprostřed ní dráha klesá.
V tomto místě končí druhá, kolem 500 m dlouhá DRS zóna, v níž se také pojedou naplno nejdelší úsek - 14,5 sec s plynem na podlaze. Pro Velkou cenu Indie FIA stanovila zóny dvě - ta první se nachází na startovní/cílové rovince a letos bude o 80 m delší než loni, kdy se zde stejně moc nepředjíždělo.
První DRS zóna začíná 36 m za zatáčkou č. 16, detekce probíhá 10 m za zatáčkou č. 15; druhá DRS zóna začíná 430 m za zatáčkou č. 3, před níž se 16 m měří odstupy. Během tréninků a kvalifikací budou moci piloti jezdit s aktivovaným křídlem po 55 % (2 837 m) jednoho kola, což se podobá Spa. Díky DRS by předjíždění na 20 m široké dráze neměl být problém.
Předpověď počasí na víkend(zdroj: formula1.com)
Z pohledu motoru je třeba sladit požadavek na výkon na dlouhých rovinkách společně s dobrou ovladatelností v pomalejších zatáčkách uprostřed okruhu a táhlými zatáčkami pod ustáleným plynem. Naplno se pojede 64 % vzdálenosti (55 % času) jednoho okruhu.
Prach na trati a znečištěné ovzduší mají škodlivý vliv na výkonnost vzduchového filtru, což dodavatelé pohonných jednotek během prvních dvou tréninků pečlivě monitorují.
Pro závod bude třeba natankovat nadprůměrné množství paliva 161,6 kg, což důkladně prověří velikost palivových nádrží týmů, zvláště při využívání horkého foukání. Je proto celkem možné, že v Indii opět uvidíme piloty odstavující monoposty hned po projetí cílem.
Spotřeba se bude pohybovat kolem 2,5 kg na kolo, na startu je třeba mít v nádrži kolem 160 kg. Úbytek 10 kg paliva by se měl projevit zrychlením 0,35 s/kolo (bez ohledu na degradaci pneumatik).
Na piloty v Indii také číhají zajímavá převýšení: ze zatáčky č. 1 do zatáčky č. 3 vystoupají o o 14 m, což přispívá k vyšší penalizaci za množství paliva (neboli 10 kg benzínu zbrzdí více, než na jiných tratích). Okruh samotný se nachází ve výšce 190 m n. m.
Souboj Buttona s Webberem na konci dlouhé rovinky (foto: Red Bull Racing), další fotografie z loňské Velké ceny Indie najdete zde
Převodovka v závodě mění rychlostní stupeň 58krát během jednoho kola, za celou velkou cenu to musí zvládnout 3480krát. Kvůli dlouhé rovince tráví piloti hodně času se zařazeným 7. rychlostním stupněm.
Opotřebení brzd je průměrné, využívají se po 11 % jednoho kola. Brzdí se na 11 místech, prudce pouze na dvou. Nejvíce před zatáčkou č. 4, kde musí během 2,04 sekundy na 107 metrech vozy zpomalit o 207 km/hod, výkon brzd při tom dosahuje 2 503 kW. Piloti musí na brzdový pedál vyvinout sílu 152 kg, k čemuž jim pomáhá přetížení 5,74 G.
Pirelli přiveze stejně jako minulý rok měkkou (soft, žlutá barva) a tvrdou (hard, stříbrná barva) pneumatiku. Letos jsou však směsi měkčí, což se projeví ve velobě strategií. Rozdíl v časech na kolo by mezi nimi mohl v kvalifikaci dosahovat 0,7 sec. Opotřebení pneumatik je průměrné, k jejich dobrému fungování pomáhají vyšší okolní teploty v Indii.
Zatáčky č. 10 a 11 dají pořádně zabrat zejména levé přední pneumatice, což bude nejvíce omezujícím faktorem nedělního závodu. Očekávají se 2 zastávky, safety car loni nevyjížděl.
On-board video: Průjezd okruhem s Nicem Rosbergem
Průjezd 414 m dlouhou boxovou uličkou, zabere 14,9 vteřin, čas včetně zastávky by se tedy měl pohybovat kolem 20 sec. Kolo se zastávkou je oproti normálnímu průjezdu okruhu o 22 s delší. Z první pozice na roštu je to do první zatáčky jen 230 m - třetí nejkratší vzdálenost šampionátu po Monaku a Valencii - na startu se toho díky KERSu tedy moc získat nedá.
Nejrychlejší kolo závodu - 1:27,249 min - předvedl Sebastian Vettel, jenž byl minulý rok nejrychlejší také v kvalifikaci: 1:24,178 min.
Údaje z roku 2011
Nejrychlejší časy- 1. trénink: 1:26,836 (Hamilton)- 2. trénink: 1:25,706 (Massa)- 3. trénink: 1:24,824 (Vettel) rozdíl P1 - P3: 2,012 s
- Q1: 1:26,189 (Petrov)- Q2: 1:24,657 (Vettel)- Q3: 1:24,178 (Vettel) rozdíl Q1 - Q3: 2,011 s rozdíl P1 - Q3: 2,658 s
Počet zastávek: 46Počet "normálních"/DRS předjetí: 4/14Přehled loňských zastávek v boxech a strategií: zde
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.