Lotus potvrdil, že součástí jejich rozsáhlého balíku vylepšení v Koreji budou i nové Coanda výfuky, které mají již všechny špičkové týmy.
Společně s novým výfukovým systémem se zřejmě vzdají svého pasivního systému DDRS, který sice teoreticky představuje významný přínos, jeho vyladění na dráze je však mnohem obtížnější.
"Razili jsme si vlastní cestu s relativně jednoduchými výfuky maximalizujícími výkon. Od přestavení vozu E20 až do současnosti však probíhá paralelní vývoj v našem aerodynamickém tunelu založený na výfucích s Coanda efektem," přiznává technický ředitel James Allison.
Tento typ výfuků dokáže směrovat horké plyny k okrajům podlahy, přestože koncovka potrubí směřuje vzhůru, a napodobit tak efekt loňských výfukových difuzorů. Díky tomu se zlepšuje trakce a opotřebení pneumatik.
"Jakmile jsme viděli potenciální zisky Coanda systému, který převyšoval náš současný návrh, bylo jasné, že jej budeme muset implementovat - jak pro užitek v poslední čtvrtině sezóny, tak i pro seznámení se s tím, co pro nás bude příští rok představovat. Poprvé s tímto typem výfuků vyjedeme v Koreji," potvrzuje Allison.
Posledním ze špičkových týmů, který tyto výfuky nasadil, byl Mercedes. Německý tým si je nejprve vyzkoušel během testu mladíků v Magny-Cours, v následujícím Singapuru je pak hned nasadil do závodu. Ross Brawn však přiznal drobné problémy a to, že bude nějaký čas ještě trvat, než je vyladí a dokážou z nich dostávat maximum.
Lotus v pátek nastoupí s Coanda výfuky - jako poslední ze špičkových týmů (foto: Lotus F1 Team)
Protože se pravidla ohledně výfuků pro příští rok nezmění, budeme se s tímto typem setkávat i příští rok. Podle Allisona si však vyžádá přestavbu celé zadní části vozu pro správné vedení plynů a teplotní ochranu podlahy.
"Není to tak velká věc, jako výfukové difuzory v roce 2011. Minulý rok to bylo celkem náročné zajistit, aby nedošlo kvůli výfukům k zapálení auta. Coanda systém není tak přímý a proud vzduchu se trochu ochladí, než dorazí k podlaze, což věci mírně usnadňuje.
Stále však zbývá velké množství změn včetně karosérie, nových výfuků, karosérie kolem nich, teplotního stínění podlahy atd. Když to shrnu, jedná se o dosti velkou změnu, spíše než o změnu enormní. Rovněž je to jednodušší zaměňovat je v rámci vyhodnocování," uvádí technický ředitel Lotusu.
Vyladění DDRS v praxi bylo složitější, než si tým původně představoval (foto: Lotus F1 Team)
Své DDRS odloží až do testu mladíků v Abú Zabí, do té doby se bude Lotus soustředit na to, aby zoptimalizoval nový výfukový systém. V Suzuce jeho inženýři doufali konečně v průlom, k přepínání tohoto pasivního systému však docházelo i v místech, kde si to piloti nepřáli.
"Neprožili jsme zrovna nejšťastnější nasazení tohoto systému. S omezenými příležitostmi testovat pouze v trénincích to bylo těžší, než jsme čekali, přimět jej efektivně k přepínání. Sundáme jej, znovu si to promyslíme a dáme mu opět příležitost v testu mladíků v Abú Zabí, kde budeme mít více času na jeho vývoj systematickým způsobem," přibližuje plány Lotusu Allison.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.