SUZUKA - Jak dlouho trvaly zastávky jednotlivých pilotů během Velké ceny Japonska a jaké strategie týmy volily?
Absolutně nejrychlejší zastávku během závodu v Suzuce předvedl McLaren v 31. kole, kdy Lewise Hamilton odbavil za neuvěřitelné 2,4 sekundy. Velmi dobrá byla i první zastávka Jensona Buttona (2,6 s), zbylé dvě byly však na poměry britského týmu příliš vydařené nebyly - 3,6 s.
Nejlepší průměr dvou zastávek si tak připsal vítěz Velké ceny Japonska - Sebastian Vettel. Poprvé mu mechanici přezuli za rovné tři vteřiny, podruhé za 2,9 s.
Pochválit je třeba i Mercedes, který Schumachera odbavil průměrně vždy za 3 vteřiny: poprvé za 3,1 s, podruhé za 2,9 s. V boxech pracoval výborně také Sauber v případě bronzového domácího hrdiny Kamuje Kobajašiho (obě zastávky za 3,3 s) a Ferrari u stříbrného Felipeho Massy (3,4 a 3,3 s).
Ve 20. kole se blýskli nevídaným výkonem u Marussie, když Tima Glocka přezuli za 3,2 s. U McLarenu bych se nad tím ani nepozastavil, u "nováčka" se však jedná o skvělou práci, která stojí za povšimnutí.
Většina pilotů s výjimkou Schumachera, neklasifikovaného Pica a Vergneho, startovala na měkké sadě pneumatik Pirelli a v závodě preferovala trvanlivější tvrdou směs.
Netradiční volbou měkčích směsí v prvních dvou stintech a díky dobré rychlosti se po startu z 12. místa na body dostal Maldonado (pro stejnou strategii se rozhodli i De la Rosa a Ricciardo).
Týmy svým závodníkům naplánovaly strategie čítající dvě zastávky (loni se přitom jelo na tři zastávky, což dokládá, že týmy pneumatikám Pirelli postupně přicházejí na "kloub"). Třikrát se v boxech kvůli penalizacím ukázali Grosjena a Petrov, Senna kvůli poškození v úvodním kole a penalizaci dokonce čtyřikrát.
Nejdelší stint na měkkých pneumatikách předvedl v úvodu Glock: 20 kol, což představuje 37,7 % z celkových 53 kol, na které byla vypsána Velká cena Japonska. Nejvíce kol na jedné sadě pneumatik absolvoval v závěru Grosjean, který se "vyznamenal" nárazem do Webbera ve druhé zatáčce závodu. Francouz na tvrdé směsi odkroužil 29 kol (54,7 % závodu).
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.