Mnohokrát přepsal historii sportu a je nejúspěšnějším pilotem F1. Když v roce 2010 znovu usedl za volant doufal, že ke svým sedmi titulům přidá další, to se ale nepovedlo. Byl vždy kontroverzní osobností a navždy bude patřit k naprosté špičce. Řeč je o Michaelu Schumacherovi, který se již podruhé loučí se závodní kariérou.
Ne, že by to bylo velké překvapení. Ukončení kariéry Michaela Schumachera mnozí jistě očekávali. Vzhledem k tomu, že váhal s rozhodnutím, zda prodlouží smlouvu s Mercedesem, který mezitím získal Lewise Hamiltona, bylo zřejmé, že si sedminásobný šampion není jistý, zda má pokračovat.
Definitivní oznámení přišlo dnes v Japonsku (informovali jsme zde). Bylo emotivní - Schumacher je četl z papíru a podle přítomných novinářů se mu při zmínce o podpoře jeho ženy Coriny zlomil hlas. Odměnou mu byl závěrečný aplaus.
Žádné rozhodnutí o konci něčeho tak významného není jednoduché. Je také důležité vědět, kdy přestat. Mnozí si myslí, že to Schumacher nevěděl a jeho návrat byl chybou. Samotný německý mistr to však tak nevnímá.
Nikdo nedokázal ve Formuli 1 to, co on. Svého času lámal rekordy, byl nejlépe placeným sportovcem světa a znal jej téměř každý. Při svém návratu chtěl znovu pomoct týmu postavit vítězné auto. I když se to nepodařilo a po svém návratu v roce 2010 má na svém kontě pouze jedno třetí místo, nelituje.
"V posledních šesti letech jsem se o sobě hodně dověděl. Například, že se můžete otevřít aniž byste ztratili soustředění, že prohra může být mnohem těžší, ale také mnohem poučnější než vítězství," cituje třiačtyřicetiletého Němce BBC.
Schumacher při VC Monaka, kde v kvalifikacipředvedl kus svého umění (foto: Jana Šrámková)
Možná i díky jeho neúspěšnému návratu však mnoho lidí začalo zpochyňovat to, co dokázal v éře naprosté dominance Ferrari. Otázka nakolik byl tehdejší úspěch otázkou mistrovského vozu, pneumatik a peněz a nakolik za to mohl sám Schumacher, je zbytečná.
Pokud někdo viděl závody ze začátků jeho kariéry, musí mu být jasné, že jde o jednoho z nejlepších závodníků. A společně s Ferrari to dokázali využít beze zbytku. Také díky své kontroverzí osobnosti a sporným incidentům, které během své kariéry předvedl, mu mnozí nemohou přijít na jméno.
Zřejmě by byl hodnocen jinak, pokud by se za volant nevrátil a je jasné, že jeho reputaci neúspěch poškodil. On však udělal to, co cítil jako nejlepší volbu. A i když zrovna nepatří mezi vaše oblíbence, čísla hovoří jasně.
Jak uvedl novinář BBC Andrew Benson: "Generace přicházejí a odcházejí. Ve své generaci byl Schumacher jedním z nejlepších. A nic, z toho, co se stalo v posledních letech, mu to nemůže vzít."
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.