MONZA - ZASTÁVKY V BOXECH; Jak si vedli týmy během přezouvání svých pilotů a jaké strategie ve Velké ceně Itálie použili?
McLaren začíná vládnout nejen na trati, ale i v boxech: dnes to potvrdil další bleskurychlou zastávkou ve 23. kole, kdy stihl Lewise Hamiltona odbavit za 2,5 sekundy. Za rámeček si však mechanici britského týmu nedají zastávku Jensona Buttona o kolo dříve: kvůli zpackané výměně pravého předního kola se protáhla na 5,1 s. Horší byli už jen u Marussie a HRT, britský pilot naštěstí o pozici na dráze nepřišel.
Nejblíže McLarenu bylo Ferrari a Red Bull při přezouvání Fernanda Alonsa a Marka Webbera - obě zastávky trvaly o 0,7 s déle než v případě Hamiltona: 3,2 s. Pod 3,4 s se dostali také Daniel Ricciardo u Toro Rosso a Kimi Räikkönen u Lotusu, Fin měl jen o trochu pomalejší výjezd od svých mechaniků.
Vydařená byla i druhá Maldonadova a Rosbergova zastávka - obě za 3,5 s.
Většina pilotů dnes startovala na středně-tvrdých pneumatikách, tvrdé zvolili pouze Pérez, Maldonado, D'Ambrosio a Hülkenberg.
Ve strategiích převládala jedna zastávka, s níž odjelo Velkou cenu Itálie 16 pilotů. Na dvě zastávky vsadili jen u Mercedesu, Marussie, Caterhamu a Williams kvůli pomalému defektu pravé přední pneumatiky u Maldonada. Vettel se v boxech objevil také dvakrát, jednou z toho však kolem mechaniků pouze projel, protože si odpykával trest za vytlačení Alonsa z trati.
Z dvakrát stavějících pilotů dopadl nejlépe Schumacher finišující na solidním šestém místě. Z Mercedesu bylo nicméně cítit jisté zklamání, po trénincích a kvalifikaci očekávali, že získají více bodů.
Zajímavou strategii zvolil Pérez, který si jako jeden z mála vybral na start tvrdší směs, na níž s těžkým vozem vydržel až do 29. kola. Díky tomu měl v závěru pneumatiky v lepším stavu a na měkčí směsi jezdil až o 1,5 s rychleji než piloti před ním. Díky tomuto tahu a rychlosti Sauberu dokázal ve druhé části předjet obě Ferrari a stáhnout náskok vedoucího Hamiltona na pouhé 4,3 s.
Nejdelší stint na tvrdé směsi odjel Räikkönen. Po jeho poměrně brzké zastávce bylo zajímavé sledovat, jak mu budou před cílem fungovat, nakonec mu bez problémů vydržely 36 kol (67,9 % závodu). Na středně-tvrdých pneumatikách ujel nejvíce kol jeho kolega D'Ambrosio zaskakující za potrestaného Grosjeana: 26 kol (49,1 % závodu).
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.