Romain Grosjean a Pastor Maldonado jsou mistry série GP2 z předchozích dvou let. Zároveň jsou patrně nejvíce kontroverzními piloty letošní sezóny Formule 1.
Vysokou jezdeckou úroveň letošní Formule 1 dokumentuje nejen šest bývalých mistrů světa ve startovním poli, ale i to, že v závodech startuje rovněž šest šampiónů druhé nejprestižnější evropské formulové série GP2. Jsou to ale právě poslední dva mistři GP2 Romain Grosjean a Pastor Maldonado, kteří se v současné době ocitli v centru kritiky za svůj příliš agresivní jezdecký styl.
Romain Grosjean za svůj riskantní postartovní manévr v nedělní Velké ceně Belgie sklidil ze všech stran vlnu kritiky. Niki Lauda uvedl: „Neviděl jsem nikdy tak hloupou havárii, jako byla ta Grosjeanova. Kdybych o tom mohl rozhodovat, dal bych mu zákaz startu na dva závody, aby začal myslet.“ Jeho názor nakonec sportovní komisaři v podstatě vyslyšeli a Francouz bude moci následující Velkou cenu Itálie sledovat pouze jako divák.
Incident ve Spa však není zdaleka prvním prohřeškem mladého Francouze v letošním roce. Přestože o rychlosti mistra GP2 z loňského roku není pochyb (v týmovém kvalifikačním duelu vede nad zkušeným kolegou Räikkönenem 7:3), v závodech zatím střídá kvalitní výsledky s kolizemi.
Zdá se přitom, že největší Grosjeanovou slabinou je právě orientace v postartovní strkanici. Vždyť Grosjean se zapletl do kolizí bezprostředně po startu v sedmi z dvanácti dosud odjetých závodů! A s výjimkou Grand Prix Španělska (4. místo navzdory kolizi se Sergiem Pérezem v úvodním kole) a Británie (6. po kontaktu s di Restou a neplánované návštěvě u mechaniků), jej tyto karamboly vždy stály umístění mezi bodovanou desítkou.
Grosjean má ovšem – alespoň před veřejností – nadále oporu ve vedení svého týmu. Jak prohlásil šéf Lotusu Eric Boullier, Romainovou největší chybou je prý paradoxně to, že chce vše udělat perfektně. Musí pochopit, že po startu závodu nemůže vyvíjet tak velký tlak. „Sedm kolizí je příliš moc, to vím. Ale některé z nich nebyly mojí vinou, jiné ovšem ano,“ přiznává Grosjean.
V souvislosti s tvrdým trestem pro Grosjeana (zákaz startu v závodě byl naposledy udělen v roce 2005 stáji BAR za provinění technického rázu) je často zmiňováno i jméno dalšího z letošních "recidivistů" – šampiona GP2 z roku 2010 Pastora Maldonada. „Maldonado často vytváří nehody. Možná se tak neděje vždycky v první zatáčce, ale stejně je to hodně často. Ve srovnání s tím se trest pro Grosjeana zdá být přece jen docela tvrdý,“ prohlásil například Eric Boullier.
Pastor Maldonado ve Valencii, kde vyřadil Hamiltona (foto: Williams F1 Team)
Pravdou je, že od šokujícího vítězství v Barceloně Maldonado už nebodoval, a to přesto, že se v šesti ze sedmi následujících kvalifikací probil se svým Williamsem mezi deset nejrychlejších (a stoprocentní úspěšnost v této statistice mu pokazila jen havárie v poslední zatáčce rozhodujícího pokusu v Q2 v Montrealu). Svůj potenciál ale Venezuelan často zahazuje při kontaktech s vozy soupeřů, což pro Williams znamená propad až na osmé místo aktuálního pořadí Poháru konstruktérů.
Stejně jako Grosjean však i Maldonado patrně neztratil důvěru ve vedení svého týmu, jak alespoň vyplývá z opakovaných prohlášení Franka Williamse, Toto Wolffa či Marka Gillana. Svou roli v tom dost možná sehrává i 30 miliónů liber, jež s sebou Venezuelan do Williamsu ročně přináší díky sponzorské smlouvě se státní petrolejářskou společností PDVSA.
Maldonadova letošní negativní bilance je však i tak zarážející: za dvanáct závodních víkendů byl pětkrát potrestán za způsobení kolize (v Belgii se srazil s Glockem, v Maďarsku s di Restou, v Británii a Monaku s Pérezem a ve Valencii s Hamiltonem), dvakrát podle sportovních komisařů nedovoleně blokoval soupeře v kvalifikaci (Kovalainena v Číně a Hülkenberga v Belgii), v Austrálii, Valencii a Německu překročil rychlostní limit v boxové uličce a naposledy v Belgii předčasně odstartoval. Kromě toho v Bahrajnu, Monaku a Kanadě obdržel penalizaci za výměnu převodovky – v posledních dvou případech to byl následek předchozí havárie.
Maldonado tak už v souhrnu překonal loňský rekordní účet Lewise Hamiltona. Ten byl v roce 2011 komisaři shledán vinným v 11 případech. Není v této souvislosti bez zajímavosti, že i Hamilton je bývalým mistrem GP2. Jak se zdá, šampióni GP2 nebývají obdařeni jen velmi slušnou rychlostí, ale také pořádně ostrými lokty.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.