Vozy Formule 1 mají otevřený kokpit a nechráněné pneumatiky již po celá desetiletí. Je to něco, co tyto vozy tak odlišuje. Snahy o zvýšení bezpečnosti jsou však velké a F1 by tak o tuto svou jedinečnost mohla brzy přijít.
Při pohledu na vůz Romaina Grosjeana letícího těsně kolem hlavy Fernanda Alonsa přecházel mráz po zádech. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Ale bylo zřejmé, že se diskuse o bezpečnosti a uzavřených kokpitech opět rozjede.
FIA a designéři budou i nadále pracovat na konceptech uzavřených kokpitů vozů F1. Technický ředitel McLarenu Paddy Lowe se domnívá, že nehoda v první zatáčce na okruhu ve Spa nám opět ukázala, jak důležitá je snaha o změnu designu kokpitu a to nejlépe již pro rok 2014.
"Myslím, že zamýšlený je rok 2014, protože jsme ten projekt odstartovali už loni. Osobně si myslím, že je to nevyhnutelné, protože je to jedna naše odhalená bezpečnostní slabina," uvedl pro Autosport Lowe, který na tomto projektu pracuje.
"Vidíte to znovu a znovu a říkáte si - to bylo štěstí. A jednou to štěstí nebude. Zároveň jsou kokpity formule otevřené, takže to musíme chránit, ale ať tak nebo tak, technicky by to mělo být možné," nechal se slyšet.
Jeden z dřívějších návrhů designéra Jacka Kolodziejczyka - monopost s uzavřeným kokpitem
Práce na uzavřených kokpitech začaly po nehodě Felipeho Massy v roce 2009 na Hungaroringu a jen pár týdnů poté, co při závodě Formule 2 na okruhu Brands Hatch zahynul Henry Surtees, když ho do hlavy trefilo kolo havarovaného vozu.
Lowe uvedl, že opustili snahu vytvořit ochrannou klenbu, protože testování prokázala, že klecový druh designu je mnohem lepší. Práce prý pokračují, stejně jako testování na simulátorech.
"Pilot nechce mít nic v cestě, ale zároveň když řídíte běžné auto, zvyknete si. Zjistili jsme, že když opory nebudou příliš velké, dá se na to zvyknout. Máme tedy parametry ohledně velikosti těch opor a nyní se zaměřujeme na velikost a ostatní správně silné náležitosti," popisuje Lowe.
Nehoda, která rozpoutala debatu o bezpečnosti (foto: Scuderia Ferrari)
Šéf týmu Ferrari Stefano Domenicali však uvedl, že práce na uzavřených kokpitech by neměla být uspěchána, protože je stále potřeba vzít v úvahu několik bezpečnostních kritérií.
"Měli jsme štěstí, protože se Fernandovi nic nestalo. Pracujeme s federací na správném systému ochrany, protože jsou s tím spojeny mnohé problémy - jako například odstranění té ochrany v případě požáru nebo něčeho horšího. Musíme být s těmi zařízeními opatrní," okomentoval situaci.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.