Konzultant Marussie Pat Symonds popisuje jepičí život chytrých nápadů a novinek ve Formuli 1. Jednou z technických fines poslední doby je i dvojitý systém pro snížení přítlaku (DDRS) Lotusu, ten má podle něj navíc šanci přežít do příští sezóny.
Se systémem DDRS přišel na počátku sezóny jako první Mercedes. Ačkoliv se jednalo o letošní největší inovaci, Symondsovi bylo jasné, že tato novinka podobně jako F-kanály nebude mít dlouhého trvání.
"Bylo zřejmě nevyhnutelné, že bude v roce 2013 zakázaný. Nálada a vztahy uvnitř Formule 1 momentálně sice nové technologie podporují, ale jen pokud mají cenu ve světle veškerých úspor nákladů, které probíhají," říká Symonds pro F1 Racing.
Jako příklad uvádí paralelu s dva roky starým vynálezem McLarenu, který postupně po velké námaze převzaly téměř všechny týmy: "Lze to dobře srovnat s F-kanály, na nichž všichni tak naplno pracovali, že byly další rok zakázány."
Poté přibližuje aktuální situaci ve Formuli 1: "Většina návrhářů přijímá tento současný stav věcí - že když přijdete s něčím, co ve hře není obvyklé, bude to pravděpodobně na rok povoleno, pokud to nijak neporušuje pravidla, aby to pak bylo zakázáno."
Po aktivaci DRS se u Mercedesu odhalí vstupní otvory F-kanálu (1) vedoucího vzduch bočnicemi (2)po obou stranách do přední části monopostu
Před závody ve Spa a v Monze, tedy na velmi rychlých okruzích, týmy usilovně pracovali na technologiích, které by je posunuly kupředu. V tak vyrovnaném poli, jakého jsme svědky letos, se počítá každá desetina, protože může znamenat posun o několik míst vpřed. Na zadní straně roštu týmy však již postupně ukončují vývoj letošních vozů a raději se soustředí na příští rok.
Lotus je však se svým systémem dvojitého DRS zajímavým případem: "Pracují na něčem jiném, než je dvojité DRS Mercedesu. Je to něco, o čemž si nejsem zcela jistý, že to bude zakázáno změnami článků 3.7.3 a 3.1.18."
U systému Mercedesu se po aktivaci DRS otevírá vstup do kanálu, který vede vzduch do spodní části předního křídla, kde dochází k odtržení proudění a stejně jako na zádi ke snížení přítlaku (více o tom, jak funguje, najdete v článku Technika F1: Symonds vysvětluje výhody dvojitého DRS Mercedesu).
Kimi Räikkönen DDRS Lotusu testoval v Něměcku i v Maďarsku, tým by jej už chtělv Belgii nasadit do závodu
DDRS Lotusu však nejspíše obsahuje fluidový přepínač a funguje pasívně - aktivuje se při určité rychlosti, nikoliv jen při otevření zadního křídla - proto z něj tým může těžit po celý závod, nejen v DRS zóně těsně za soupeřem, jako je tomu v případě Mercedesu.
Tým uvedl, že byl s fungováním systému během dvou tréninků v Německu a v Maďarsku spokojený, a pokud se s ním neobjeví žádné problémy v pátek v Belgii, poprvé by jej nasadili do kvalifikace i do závodu (psali jsme zde). Podle Symondse by si jeho výhodu navíc mohl přenést i do roku 2013, protože by se jej nemusela dotknout úprava pravidel zakazující DDRS Mercedesu.
Chopí se nápadu Lotusu i další týmy a dočkáme se ve Spa dalších mutací DDRS? Odpověď se dozvíme za pět dní, kdy na fantastickém belgickém okruhu začnou volné tréninky.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.
Oscar Piastri ovládl jediný trénink na GP Belgie ve Spa, když překonal Maxe Verstappena i týmového parťáka Landa Norrise. McLaren tím hned v úvodu víkendu demonstroval svou formu.
George Russell zůstává klidný a věří ve své místo u Mercedesu navzdory spekulacím o jednáních s Maxem Verstappenem. Zdůrazňuje, že se soustředí na výkon, ne na přestupové hry.
Isack Hadjar odmítl přikládat velkou váhu odchodu Christiana Hornera z Red Bullu, ale s úsměvem přiznal, že povýšení Laurenta Mekiese by mu mohlo do budoucna pomoci. Francouzský jezdec zůstává soustředěný na své výkony, přesto mezi řádky naznačil, že nové vedení může být výhodou.
Lewis Hamilton jasně prohlásil, že nechce dopadnout jako Fernando Alonso nebo Sebastian Vettel ve Ferrari, kteří nedokázali získat titul. Zdůraznil, že k úspěchu potřebuje nejen odhodlání, ale i silný tým a správnou strategii.
Liam Lawson se o odchodu Christiana Hornera z Red Bullu dozvěděl z médií, ale tvrdí, že to na jeho cíle a soustředění nemá velký vliv. Nové vedení v podobě Laurenta Mekiese a Alana Permaneho vnímá jako stabilní a motivované, což podle něj týmu nijak neškodí.
Gabriel Bortoleto vyzdvihl výkon Nica Hülkenberga, který v Silverstonu senzačně dovezl Sauber na stupně vítězů. Podle něj veterán předvedl klidnou a precizní jízdu, která je velkým impulsem pro celý tým.
Max Verstappen odmítá spekulace o své budoucnosti a soustředí se na aktuální úkoly. Jeho hlavní prioritou je výkon na trati, bez zbytečného rozptýlení.
Navzdory intenzivním spekulacím z minulého měsíce, které naznačovaly, že dny Freda Vasseura v čele Ferrari by mohly být sečteny, se situace zdá být opačná. Ralf Schumacher si myslí opak.
Yuki Tsunoda dostal od Helmuta Marka jasné potvrzení, že u Red Bullu zůstane minimálně do konce sezony 2025. Pro jezdce je to vítaná jistota po dřívějších spekulacích o možných rychlých změnách v sestavě.
Šéf Mercedesu Formule 1 zchladil spekulace o brzkém příchodu Maxe Verstappena do týmu. Přestože se v paddocku neustále šíří zvěsti o možné změně dresu úřadujícího šampiona, Mercedes se zatím drží zdrženlivého postoje.