HOCKENHEIM - McLareny ovládly první trénink - Jenson Button využil suchého začátku, kdy zajel nejrychlejší čas - 1:16,595 min, Hamilton se dostal za něj naopak ke konci na osychající dráze. Týmy nasadily spoustu novinek, krom McLarenu s novými bočnicemi překvapil i Lotus svým řešením dvojitého DRS.
Nad dopolední částí visela 20% pravděpodobnost dešťové přeháňky, odpoledne je riziko ještě dvojnásobně vyšší. Trénink začal za sucha, teplota vzduchu dosahovala 17 °C, dráha 19 °C. Technického průvodce Hockenheimringem najdete zde.
V prvním tréninku dostali příležitost rezervní piloti: Jules Bianchi (Force India) místo Paula di Resty, Valtteri Bottas (Williams) usedl do vozu Bruna Senny a Dani Clos (HRT) místo Naraina Karthikeyana.
Jako první vyrazili jezdci Toro Rosso následováni Kovalainenem, Glockem, Pérezem a oběma Lotusy v různých konfiguracích. Tým zkoušel nové přední křídlo a na Räikkönenově voze se objevily u horního ochranného oblouku další dva vstupy vzduchu - zřejmě pro dvojité DRS, které má ale fungovat odlišně než u Mercedesu.
K dodatečnému snížení odporu dochází v oblasti zadního, nikoliv předního křídla. Fin byl na rovince hned nejrychlejší (313 km/hod). Otvory jsou po obou stranách nejspíše proto, že v zatáčkách je proudění vzduchu narušováno vířením za předními koly, což mění dynamiku proudění.
Srovnání dvou Lotusů před výjezdem z garáže (foto: Christophe Malbranque)
Jako první se do výsledkových listin zapsal Kobajaši, jehož Sauber byl za zadními koly vybaven s mnoha senzory, časem 1:55,569 min - jako jediný ujel 3 instalační kola. Do 10 min své vozy prověřilo všech 24 pilotů a na 2 min nastal klid - ticho přerušili Kovalainen s Pérezem.
U McLarenu měli napilno s pořizováním snímků flow-visu na nových bočnicích Hamiltonova vozu, podle bývalého designéra vozů F1 Garyho Andersona ale proudění dle kresby vypadá lépe u Ferrari. Tým z Wokingu do Německa přivezl rozsáhlé úpravy: krom bočnic také přepracované chladiče a nové brzdové kanálky.
Button se s inovovaným vozem po 17 min dostal na středně-tvrdých pneumatikách do čela, když kolo zvládl za 1:17,240 min. Druhý Grosjean v tu chvíli ztrácel 1,242 s.
Fernando Alonso včera zajímavě vysvětlil, proč se s fyzického pohledu jedná o jeho nejlepší sezónu: "Asi jste to nevěděli, ale v předchozích letech mě trápila buď noha, rameno nebo něco jiného. Některé závody jsem odjel s bolestí a nemohl jsem se dobře připravovat. Letos jsem zatím přijel na všechny závody ve 100% stavu."
Ferrari mj. zkouší i upravené bočnice předního křídla, protože verze ze Silverstone generovala moc odporu. Nové přední křídlo má i Mercedes, Williams přivezl dokonce hned tři verze. Modifikaci zadního křídla testuje Force India.
Po 25 min se rozpršelo, což týmům dychtícím po testování svých vylepšení a nové tvrdé směsi pneumatik Pirelli zkazilo radost. Můžou ji zkoušet také odpoledne, pak ji však musí vrátit. Mimo se ocitli Pérez a Kovalainen. Po 30 min krouží jen Vergne.
Přípravy před výjezdem u Ferrari (foto: Scuderia Ferrari)
Pořadí v polovině 1. tréninku:1. Button 1:16,595 min2. Grosjean + 1,767 s3. Pérez + 2,5974. Bottas + 2,6795. Massa + 3,2766. Vergne + 3,4857. Rosberg + 4,2658. Kovalainen + 4,4849. Hamilton + 4,600
Déšť ve druhé polovině znovu ustával a dráha začínala znovu osychat. Vettel až po hodině zajíždí své první měřené kolo, jediným pilotem bez času zůstává Räikkönen s notně vylepšeným Lotusem E20. Hamilton postupuje na čtvrtou příčku (1:17,926) za Alonsa (1:17,795 min), který mění přední křídlo.
25 min před koncem ale začalo znovu pršet a provoz opět zcela ustal. Schumacher opustil svůj Mercedes. Déšť trval pět minut, po dalších 10 min se monoposty znovu vyrojily na přechodných pneumatikách na dráhu.
Zlepšit se dokázala celá řada pilotů - za neohroženým Buttonem se objevil Schumacher (1:17,382), brzy jej ale přeskočili Alonso (1:17,370) i Hamilton (1:17,093).
Závěr se žel nevyvedl Bottasovi, kterému ustřelila záď jeho Williamsu a narazil do bariér v zatáčce č. 13 (Sachs).
Maximální rychlosti: 1. Schumacher - 316 km/hod, 2. Rosberg - 315; 3. Raikkonen - 314; 4. Button - 314; 5. Grosjean - 313; 6. Kovalainen - 313.
Soupis všech časů: PDF.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.